Profesionální produkty

Nástroj pro simulaci zorného úhlu AOV

Jakou kameru použít? Bude v záběru vše, co je žádoucí mít pod dohledem? Nejste si jisti volbou parametrů objektivu? V jaké vzdálenosti musí být umístěna kamera, aby snímala celý požadovaný prostor?

AOV

Na tuhle spoustu otázek odpovídá nástroj s názvem „Kalkulačka zorného úhlu (AOV)“, kterou pro zákazníky Canon připravil již ve verzi 5.

Pokud je potřeba ověřit, zda navrhovaný model pokryje úhlem záběru požadovanou plochu, stačí v levém navigačním menu vybrat typ kamery, například VB-H630VE a definovat velikost snímaného objektu. Program umožňuje volbu, zda zobrazovaná postava bude muž, žena nebo dítě, do políček níže je pak možné zadat celkovou výšku a šířku objektu. Ta je až 10x10m!

Kliknutí na tlačítko „Display two screens“ ve spodní části rozhraní mění zobrazení pouze pohledu kamery s celkovým pohledem na návrh obrazu. Ten je více technicky zaměřen a přehledně nabízí celou situaci se zobrazením zorných úhlů a vzdáleností od objektů.
Posledním krokem před vlastní simulací je nastavení rozlišení a formátu obrazu 16:9 nebo 4:3, podle nabídky vybrané kamery.

A jde se na věc. Dvě nejdůležitější informace jsou, jak daleko můžeme kameru umístit a také jak výrazně si můžeme obraz „přitáhnout“ vestavěným optickým zoomem. Hodnotu vzdálenosti objektu „Object distance“ je možné posuvníkem plynule měnit v rozmezí 0 až 30m, zobrazovaný úhel záběru vychází ze skutečnosti podle zvoleného modelu. Obraz je překreslován automaticky s okamžitým náhledem na výsledek. Přehledná tabulka pod simulací zároveň doplňuje informace o šířce a výšce zabíraného obrazu, velikosti úhlopříčky a úhlech pohledu.

Třešničkou na dortu této aplikace je zobrazení hodnoty px/m, které zobrazuje, kolik bodů z obrazu bude tvořit 1m záběru. Pro přesnější informaci je pod tlačítkem zcela dole k dispozici nástroj „Pixel count“. Stačí na obrázku myší vybrat oblast a ihned uvidíte horizontální, vertikální i celkový počet bodů.  Z toho z této informace je pak snadné určit, zda rozlišovací schopnost zvolené kamery plně pokrývá požadavky, což je důležité pro plnohodnotné využití inteligentních funkcí kamery, jako například rozpoznávání registračních značek vozidel, počítání objektů, hlídání prostor nebo předmětů a dalších.

Kalkulačku návrhu a volby kamer můžeme používat buď v online verzi nebo si ji můžete stáhnout jako aplikaci.