Berlin: Convergence

Berlín: Sblížení

Fotograf a filmař Nehemias Colindres nabízí portrét Berlína, města, které se stalo jeho domovem. Jeho filmy a fotografie odhalují velmi rozličné stránky města na základě mnoha postav, které v něm žijí. Prostřednictvím filmu odhaluje svoji lásku k městu a motivaci udělat z něj objekt svých fotografií a filmů.


Nesnáším tohle město.“ Přestal jsem počítat, kolikrát jsem už řekl tato slova o místě, které nazývám svým domovem. Ale žiji zde už více než tři roky, protože pokaždé, když tuhle větu řeknu, něco mne přitáhne zpět.

Nevěděl jsem, proč tomu tak je a smyslem tohoto filmu je zachytit, co mě k městu poutá, tedy zaznamenat objektivem věci, které není možné vždy vidět pouhým okem.

Berlíňané si často procházejí peklem, aby zde mohli žít, protože potenciální odměnou je krása, kreativita, vzrušení a svoboda.

Tohle je jejich příběh. Náš příběh.

Více než 24 hodin jsem filmoval toto místo, o kterém by mnoho lidí řeklo, že by zde nikdy nechtěli žít. Ale ti, kteří nazývají Berlín domovem, mají mnoho důvodů, proč zůstávají.

Všichni, kdo sem přišli, mají svou vlastní historku a jejich propojením vzniká větší příběh města jako celku, které žije a dýchá jako živý organismus.


Každá postava v tomto filmu – počínaje tureckým taxikářem řídícím svoje taxi temnou nocí, aby si poctivě vydělal na živobytí, po mladou Japonku pokoušející se v nové zemi prostřednictvím tance znovu objevit samu sebe – je buňkou tohoto organismu.

Tyto videomomentky ukazují každodenní úsilí těch, kteří sem přišli. To je ta vnitřní krása místa – skutečnost, že jsme ochotni za něj bojovat.

Byznysmen, který navenek vypadá velmi společensky, usiluje o zážitek spojení s kýmkoli nebo čímkoli. Touží po něčem. Bojuje se svojí vlastní samotou.Přes svoji izolaci zde nachází vůli zůstat a navázat kontakt. A když ne s lidmi, tak alespoň s každičkou nitkou struktury města. Jak vychází do ulic s otevřenou hrudí, objevuje se v jeho tváři beznaděj, která ukazuje jeho potřebu stát se jedním celkem s betonem a chodníky tohoto místa. Příběh tanečnice sdílí stejnou touhu a odhodlání.

Tato žena provádí svoji běžnou ranní rutinu zaměřenou na trénink. Žije sama, ale její tanec ji přenáší do jiného Berlína – města kam patří. Její tanec je důvodem, proč zde je. Když leze na střechu a tančí, je to, jakoby tančila pro každou budovu tohoto města.

Nebo pankáči utíkající ze svých neutěšených domovů, popíjející v dobré náladě pivo, potulující se Berlínem a „bojující“ s nabytou svobodou.Dokončili kruh – spojili se s městem a udělali další krok, tím že si jej přivlastnili. Jejich pomalované tváře jsou masky znovuobjevení, které můžete nosit pouze na takovémto místě.

Mají v sobě naději. Jako mé záběry jasného světla zářícího otevřeným oknem; letadla letícího po modrém nebi, představujícího možnou únikovou cestu, kterou si nikdo z těchto lidí zatím nevybral.

Tento film zachycuje, čím je toto místo zvláštní, a připomíná mi sílu filmu jako prostředku pro prezentování úseků života. Berlín je místem neúspěchu, místem triumfu a svobodné vůle. Díky své neúprosnosti a houževnatosti má v srdci nakažlivé kouzlo.


Povězte příběh svého města v jednom snímku

Velkoměsta jsou vroucí kotle, kde se sbližuje mnoho lidí. Tento pocit se snaží filmař Colindres zprostředkovat ve svém filmu a fotografiích Berlína. Zachytit rozmanitost města v jednom rámečku však může být vekou výzvou. Existuje mnoho různých pohledů na stejné místo. Zapojte se do fotografické výzvy tohoto měsíce a v jednom snímku zachyťte, co pro vás vaše město znamená? Můžete například ukázat kontrast mezi stylem lidí pracujících ve městě a hipsterů, přiblížit denní život komunit nebo zachytit srovnání historických ulic a spoutané modernosti.

Ukažte nám své město na jedné fotografii, zachyťte město a nahrajte fotografii do galerie pod kategorií „Mé město“.