24 hodin na Galatském mostě, Istanbul

Istanbul je jedním z nejživějších světových měst, plodným tavicím kotlem Asijské a Evropské kultury, tradic, gastronomie a architektury. Uznávaný kameraman a fotograf se vydali zachytit 24 hodin v tomto městě a zdokumentovat život lidí, kteří žijí na obou stranách ikonického Galatského mostu.

Tohle je jejich příběh:

Callum nám o příběhu, který stojí v pozadí jeho magického krátkého filmu, prozrazuje více.

Po hlavě do toho

„První věcí, kterou jsem zahlédl, byl Galatský most – a oheň hořící v polovině mostu. Instinktivně jsem nechal věci v hotelu a namířil si to rovnou za světlem. Jedna z nejlepších věcí, které můžete v Istanbulu udělat, je řídit se svými smysly.

Našel jsem tři rybáře, kteří seděli okolo ohně, namačkaní do přístřešku z lepenky a plastové fólie, velkého tak pro jednoho. Popíjeli čaj a tiše mě pozorovali, když jsem k nim přicházel.“

Okamžik napětí

„Po rychlém gestu palcem nahoru do kamery jsem udělal několik záběrů a chvilku zevloval okolo ohně, když se odněkud vynořil vůdce skupinky a chtěl 20 lir. Najednou jsem svůj fotoaparát viděl na dně Bosporu. Řekl jsem si, že ústup by tady nepomohl, takže jsem vytáhl všechnu hotovost, kterou jsem měl u sebe.

Když si náčelník vzal mých nabízených 10 lir, vyprskl smíchy, vzal mě přátelsky okolo ramen a trval na tom, abych si přisedl na jediné zastřešené místo.

Prošel jsem jeho zkouškou, a tak jsme si spolu na dvě hodiny sedli a rybářských prutů si nevšímali. Neznal jediné slovo anglicky, ale přesto jsme si nějak dokázali porozumět.

Byl to začátek mojí mise: zachytit 24 hodin života v okolí mostu během 48 hodin reálného času. A udal tón pro následující dva dny.“

Pro rybáře na Galatském mostě začíná den dlouho před východem slunce.

Hledání a objevování příběhů

„Tahle návštěva Istanbulu byla moje první, takže jsem musel prozkoumávat místa, hledat lidi a doufat, že narazím na nějaký střípek příběhu, který odhalí způsob, jakým čtvrti v okolí mostu prožívají typický den a noc.

První ráno, jen jsem se pustil do fotografování, se přihnala bouřka. Schoval jsem se v nedalekém obchůdku s čajem a kořením a pustil se do řeči s Kameronem, místním rodilým Turkem, který je na své skotské jméno neuvěřitelně hrdý.

Když zjistil, že moje jméno je také skotské, začal nadšeně vyjmenovávat všechny slavné Skoty, které zná. Když skončil u Robbieho Burnse, vyřítil se do zadní místnosti a pustil se do tance na Let's Twist Again.

Kameron i jeho prodavač najednou twistovali po celém obchodě a tančili i potom, co jsem fotoaparát dávno schoval zpátky do batohu.“

V časných ranních hodinách před východem slunce připravují prodavači na bazaru svoje krámky na další den.

Obrazy a zvuky časného rána

„Venku na mokré dlažbě zatím začíná ožívat spleť postranních uliček Karaköy.

Obrovské koše chleba roznášené pěšky, rozvážeči čaje chai-wallah kličkující mezi prvními turisty s plnými vozíky a strmé ulice plné velkých vozíků naložených recyklovatelným odpadem.

Nepřetržité troubení taxíků, které prostupuje celým městem, je přerušeno čarovným zvukem prvního volání k modlitbě. Je to dokonalá harmonie starobylých tradic a moderního života.

Skřehotání mořských racků a houkání trajektů, které se snaží vybojovat si přednost při vplutí do úzkého vjezdu pod mostem, probouzejí Istanbul do dalšího rušného rána, které tady každý den pozorují jen rybáři.“

Hlídač napůl spí vsedě ve své budce a slunce stoupá vzhůru o závod s pulzujícími světly města.

Domorodý rybář na Galatském mostě.

Polední dobrodružství

„Ještě než jsem hotový se snídaní, skoro na každém rohu se usadí hudebník nebo pouliční prodavač a předvádí svůj repertoár nebo zboží. Ve stáncích vymačkávají čerstvou šťávu z granátových jablek a jejich krev vytéká z velkých rezavých zubových lisů.

Když nemáte rybářský prut, který byste mohli pozorovat, můžete se vypravit na konec mostu do Karaköy a najít tam chlapíka, který udržuje malý oheň pod kotlíkem na kolečkách a vaří levný čaj nebo kávu. Prodává dokonce i papírové kapesníky lidem, kteří se pokoušejí fotografovat časosběrné snímky v dešti! Na pojízdných grilech se pečou čerstvé ryby a mezitím se smlouvá o cenách hromádek ořechů, kukuřice, tabáku a mořských plodů.

Jeden z mnoha místních chlapíků připravuje čerstvé ryby do sendvičů prodávaných na trhu.

Podnikl jsem výlet do asijského přístavu, abych si udělal snímek mostu z vody. Mohl jsem odtud spatřit obě strany mostu a díky vrcholkům Karaköy a Galata Tower, posazených naproti věžím velké mešity Eminönü, vynikla skutečná velikost mostu.“

Den končí a snáší se noc

„S příchodem noci davy řídnou a střídají se směny pouličních hudebníků. Stánky se slunečními brýlemi nahrazují stánky s pečenými kaštany a rybí grily uvolňují místo ústřicím.

Na Galatském mostě jsou každý den jedinou skutečnou konstantou rybáři. Odpoledne bych na stejném místě našel stejné chlapíky, které jsem tam viděl ve čtyři ráno.

Auta se rychle zastaví a nakoupí ryby, které ještě před několika minutami plavaly v Bosporské úžině, ale rybáři tu zůstávají a vysedávají celé hodiny – dokonalá konstanta ve stále se měnícím světě.“

Postranní uličky čtvrti Karakoy – s příchodem noci ožívají žárovky, bary a kavárny.

Ukažte ostatním své snímky, které zachycují 24 hodin ve městě

Města nabízejí bohaté příležitosti pořídit působivé snímky ve kteroukoli dobu, ve dne i v noci. Záběr ztichlé, prázdné ulice v letním ránu může navodit pocit tichého očekávání. Stejná scéna vyfotografovaná v sobotu v devět hodin večer bude nabitá vitalitou a vzrušením.

Architektura, stezky podél řeky, parky, festivaly a trhy představují skvělé možnosti k zachycení atmosféry města v různou denní dobu. Cítíte-li inspiraci, vezměte fotoaparát a pořiďte několik snímků, na kterých zachytíte pravou podstatu města.

Své snímky nahrajte do naší Galerie

Další Adrianovy snímky si můžete prohlédnout v galerii níže.