burano-italia-estelle-moreau.jpg

Příběh vlny

Je půlnoc, jste v centru města. Čas na surfování!

Je to zvláštní pocit, když se poprvé dostanete k řece Eisbach v Mnichově. S ruchem města v pozadí náhle slyšíte ten úžasný vodní příval, vidíte bloumající lidi, kteří se dívají přes most, a vtáhne vás to. Nakouknete přes okraj a vida, jsou tu surfaři.

V Německu, v Mnichově se surfování na řece provozuje už od roku 1972, kdy Arthur Pauli poprvé na surfu sjel přístaviště u splavu, německy Floßlände. V Mnichově je několik míst pro surfování, ale řeka Eisbach (přeloženo z němčiny „ledový potok“) přitahuje surfaře každodenně a fascinuje přihlížející z celého světa. Proto jsme zde a chceme se podělit o náš nejnovější příběh „Come And See“ o městských surfařích.

Tato dvoukilometrová říčka, která vznikla jako boční rameno řeky Isar, protéká největším mnichovským parkem – Englischer Garten. Tato stabilní vlna vznikla přesným opracováním betonových bloků v říčním korytě. Surfařům pomáhá tvarovat vlnu také dočasně umístěné prkno se systémem lan. Jak říká Alex, jeden z našich surfařů: „Rozdíl mezi surfováním v oceánu a na řece je v tom, že oceán vás tlačí a v řece vás vlna táhne, takže je potřeba jinak rozložit váhu na prkně.“ Zní to nebezpečně? Je to tak. Tady není místo pro nováčky na prkně. Až do roku 2010 bylo vlastně surfování na řece Eisbach nelegální a vlna byla ohrožena demolicí, dokud se ji místní komunitě pomocí petice nepodařilo zachránit.

Zdejší komunita je úzce semknutá a je očividné, že surfaři na vlně jsou pevně odhodláni ji chránit. Nováčci nejsou akceptováni, dokud neprokáží své schopnosti na menší vlně o pár set metrů dále po proudu. Karina, další surfařka, popisuje celou scenérii takto: „Pokud jste tam, je to dobré, ale dostat se na vlnu je dost těžké.“

Je úžasné sledovat nepsaná pravidla na řece Eisbach; demokratické, spořádané řazení surfařů do front a doutnajícího soutěživého ducha, kterého dokáže narušit jen ocenění dobré jízdy tlučením prkny. Každý ze surfařů stojí na vlně sám, ale jezdí pořád znovu, jsou jí stále přitahováni.

Vyzkoušejte si náš interaktivní zážitek městského surfaře zde.