top down peter van mierlo

Vaše fotografie, naše oblíbené: Pohled z výšky

V naší výzvě jsme vás požádali, abyste každodenní městské scény zachytili abstraktním způsobem. Inspiraci jste mohli čerpat z fotografického příběhu „Město shora: Mnichov z výšky“ od Roberta Goetzfrieda. Některé z našich oblíbených leteckých fotografií, na kterých jsou zachyceny výrazné tvary a barvy nebo kontrastní struktury a stíny, skutečně proměnily běžnou městskou scénu k nepoznání a vytvořily jedinečný pohled na město nebo jeho příběh z ptačí perspektivy. Toto jsou tři nejlepší příspěvky doprovázené příběhem, který se za každou z fotografií skrývá:


Udo Dittman: Vrhání stínů

Moc se nám líbilo, jak Udo Dittman na své působivé černobílé fotografii, kterou pořídil z městského majáku, využil geometrii dlažebních kostek a taky světlo a stíny. Udo se s námi podělil o příběh, který se za fotografií skrývá:

„Tento snímek jsem vyfotografoval při návštěvě Rostocku a jeho pobřežní městské části Warnemünde u Baltského moře v severním Německu. Čtvrť Warnemünde je centrem námořní dopravy, a proto se v ní nachází mnoho navigačních pomůcek. Nejstarší z nich je maják, který byl postaven v roce 1897 a stále se využívá.

V létě jeho věž, která se tyčí do výšky asi 37 metrů, nabízí návštěvníkům impozantní výhled na Baltské moře a severní část Rostocku. Pod věží se to tak místo písku a vody hemží rušným městským životem.

Jedno odpoledne jsem vystoupal na maják a pozoroval z výšky ostatní turisty. Pod věží procházela neidentifikovatelná osoba a její obří stín vytvářený sluncem, které bylo v ten okamžik nízko, vytvářel velmi zajímavý kontrast s geometrickými vzory dlažebních kostek. Spojení dlouhého stínu na geometrických vzorech tvoří to, čemu říkám „abstraktní krása“. Fotografii jsem pak převedl do černobílých barev, abych ještě zdůraznil abstraktní atmosféru.“


Peter van Mierlo: Od shora dolů

Tento nevšední snímek pořízený z jedné z nejvěhlasnějších evropských památek přináší zcela nový pohled na budovu, která byla vyfotografovaná už tisíci způsoby. Peter vysvětluje, jak se tato fotografie zrodila:

„Vydali jsme se na pár dní do Paříže, abychom oslavili, že dcera mojí přítelkyně úspěšně složila zkoušky. V Paříži byla poprvé, a tak jsme se rozhodli navštívit Eiffelovu věž. Chtěl jsem se pokusit o tak trochu jinou fotografii, protože snad každý tu fotografuje ze stejného úhlu.

Stál jsem uprostřed nejvyšší plošiny, prostrčil jsem fotoaparát ochrannou sítí a zamířil ho přímo dolů. Měl jsem trochu štěstí, protože hned druhý snímek se podařil. Jak je na fotografii vidět, bylo pozdě odpoledne a stíny se prodlužovaly.

Pak jsem fotografii převrátil, aby byla pro oči diváka hádankou. Běžně totiž předpokládáme, že se fotografovalo směrem od spodního okraje snímku.“


Christian Nesler: Levitace

Zalíbil se nám taky snímek Christiana Neslera zachycující pouličního umělce v italské Neapoli. Díky světlu, barvám, použití stínů a celkové abstraktní atmosféře se fotografie stala jednou z nejlepších fotografií tohoto měsíce. Trik napodobující levitaci v současnosti evropští pouliční umělci předvádějí celkem běžně. To ale neznamená, že už je to méně působivý vizuální zážitek, který lze snadno napodobit. Stále nás zajímá, jak to dělají. Christian použil neokoukaný úhel, který objekt izoluje od městského prostředí, ale přesto díky pohledu shora zachovává městskou atmosféru. Vysvětluje:

„Jsem fotograf a sochař. Tuto fotografii jsem pořídil ze svého hotelového pokoje v centru italské Neapoli, kterou jsem už poněkolikáté navštívil. Často rád fotografuji vzory nebo abstraktní objekty. Tento snímek jsem vyfotografoval za jednoho listopadového poledne, kdy bylo slunce ještě dost nízko, aby vytvářelo zajímavé stíny a zajistilo tak, že efekt levitace bude patrný i z výšky.“


Odešlete svůj příspěvek do naší příští výzvy

Chtěli byste, abychom vaši fotografii vystavili na webu služby Showcase? Tak neváhejte a nahrajte své fotografie do naší galerie. Třeba kontaktujeme právě vás. Příležitost máte každý měsíc, takže vezměte svůj fotoaparát – je jedno, jaký máte – a buďte tvůrčí. Pošlete nám svůj snímek a podělte se o něj se všemi.