Wilder Story by Loraraine Poole

Vaše fotografie, naše oblíbené: Lidé a portréty

Tento měsíc jste nám zaslali působivé portréty, na kterých jste zachytili tváře lidí z celého světa v zajímavém světle – od kluka na pobřeží Baltu po ošlehaného umělce plně zabraného do práce. Tady je výběr ze snímků, které jste sdíleli v naší galerii.

Dreams of the Sea – Nikolaj Pogodin

„Tuhle fotku jsem pořídil na Viselské kose – nejzápadnějším bodě Ruska a někdejšího Východního Pruska na pobřeží Baltu. Dýchla na mě historie, jako by se tam doslova zastavil čas.

Procházel jsem se po pobřeží okolo rozbořených protileteckých krytů Luftwaffe a zaujal mě kluk sedící na cihlové zídce hned u vody. Díval se do tyrkysových hlubin, jako kdyby přemýšlel, čím vším už si tato oblast prošla a co ji ještě čeká. Líbí se mi právě ten kontrast, kdy obrázek má snový nádech, ale současně je pevně usazený do reality. Na mysl my hned vytanuly vzpomínky na dětství.

Použil jsem svůj Canon EOS 6D a objektiv EF 24-105 L IS USM. Nejčastěji fotím ve formátu RAW a v režimu priority clony. Nastavil jsem clonu f/9, ISO 100 a ohniskovou vzdálenost 35 mm.“


Mr Potter – Lorraine Poole

„Na konci srpna jsem se vydala do městečka Lyme Regis v anglickém hrabství Dorset, kde mi vystavovali fotku. Po příjezdu jsem ale zjistila, že je prodaná a už ji sundali. Tak jsem se dala do objevování krás tohoto přímořského městečka a naskytly se mi skvělé příležitosti k focení místních i turistů. Když jsem prošla okolo jakési malé, tmavé boudy s dokořán otevřenými dveřmi, nedalo mi to a nakoukla jsem dovnitř. Místní hrnčíř právě dodělával pár hrnků, kterými si chtěl přivydělat na živobytí. Se svou zástěrou zamazanou od hlíny, ošlehanou tváří a ohromným plnovousem vypadal jako umělec v rouše mořského vlka. Nikým nerušen se plně soustředil práci. Společnost mu dělaly jen hliněné misky, plechovky, hlína a hrnčířské náčiní rozvěšené po starých, vápnem bílených zdech. Stála jsem tam, sledovala ho při práci a pořídila jsem sérii snímků odrážejících jeho klid a umění.

Chtěla jsem docílit kontrastních a zároveň detailních záběrů, a tak jsem použila ISO 800. Snažila jsem se maximálně zužitkovat dostupné světlo, protože nejsem velkou fanynkou blesku. Clonu jsem nastavila na f/4,5. Líbí se mi, že jsem hrnčíře zachytila v jeho přirozeném prostředí. Dodala jsem tak fotce kontext mistrovy osobnosti a umění.

Použila jsem svůj Canon EOS 6D a objektiv Canon EF 24mm-105mm L.“

Podělte se o své snímky

Chcete, abychom příště vybrali vaši fotografii? Tématem příštího měsíce bude hra světla. Vyfoťte východ slunce, zachyťte kouzlo soumraku anebo seberte všechnu odvahu a zaexperimentujte s bleskem. Pracujte kreativně se světlem a podělte se o své fotografie v naší galerii.

Odeslat fotografie