hero header

Běžně nepřístupná místa ve vašem městě…

Na ulici vás často zaujme třeba architektura nebo obchody, pouliční umění a lidé. Jedná se o aspekty, které činí město tak živé. Pod našima nohama však v ústraní čeká na objevení tajuplný svět, který není zobrazen na mapách a o jehož existenci jste nikdy neslyšeli. Městská džungle přeplněná opuštěnými, nepoužívanými a chátrajícími skrytými klenoty, které byly zapomenuty, ale stále jsou plné života a fascinujících příběhů.

Společnost Canon si dala za cíl inspirovat vás k osvojení si urbexu ve vašem městě. Proto oslovila šest fotografů z celé Evropy zabývajících se urbexem, jimiž jsou Alina Rudya, Holly-Marie Cato, Nicanor Garcia, Ivo Kaijser, Alistair Wheeler a Riccardo Zanutto, kteří vám odtajní návod k prozkoumávání opuštěných městských objektů. V následujících informacích najdete nejlepší tipy pro objevování běžně nepřístupných míst, užitečné pokyny pro zachycení urbexových scén z jedinečné perspektivy a také rady týkající se základní soupravy průzkumníka.

Prozkoumávání opuštěných městských objektů zahrnuje umění a dobrodružství při hledání a fotografování zapomenutých míst, která leží skrytá za scénami měst. Tato fascinující místa, od opuštěných stanic metra po již nepoužívané továrny, nabízejí zcela nový pohled na města, než jak je známe.

V posledních letech došlo k rychlému a prudkému rozmachu trendu urbexu. Urbex se stal rostoucím trendem mezi milovníky dobrodružství, kteří přenesli outdoorové aktivity z venkova do městské krajiny. Klíčovou součástí urbexu je fotografování. To se používá ke zdokumentování, oslavě a sdílení těchto skrytých světů předtím, než se bez povšimnutí rozpadnou.

Tunel pařížského metra

Fotografie: Nicanor García

Nejlepší tipy pro urbex

Než se pustíte do urbexových dobrodružství, dejte si na čas a dobře si naplánujte, co chcete vidět. Skvělým výchozím bodem pro hledání a určení potenciálních míst a prostorů je Internet. Také se vyplatí zeptat se přátel a uživatelů Instagramu, která urbexová místa stojí za to. Cílem je získat maximum inspirace. Jakmile se rozhodnete, která místa chcete navštívit, nezapomeňte si zjistit přesné adresy a obstarat si povolení ke vstupu.

Když na urbexová místa dorazíte, věnujte čas rozvržení cesty, abyste si prostor plně prožili. Hledejte detaily, které vám pomohou poskládat historii místa, cokoliv od papírů na podlaze, nápisů na stěnách nebo předmětů, které zde byly zanechány. Každý prostor má příběh, který může vyprávět, a je jen na vás, abyste jej odhalili.

A konečně, nezapomeňte fotoaparát. Dozajista budete chtít zachytit všechny neuvěřitelné detaily a zdokumentovat svou městskou průzkumnou cestu od okamžiku, kdy na místo dorazíte, až do odchodu. Svůj příběh můžete vyprávět prostřednictvím fotografií věcí, jako jsou dveřní otvory, podzemní chodby a točitá schodiště, stejně jako prostřednictvím malých detailů, jako jsou graffiti, loupající se barva a chátrající nábytek nebo zanechané předměty.

Co si zabalit?

Fotoaparát – Zdokumentujte svá urbexová dobrodružství od začátku do konce a zachyťte každý detail svého zkoumání, abyste jej uchovali a mohli se o něj podělit.

Stativ Gorillapod – Mnohá místa vhodná pro urbex budou často opuštěná a špatně osvětlená. Ohebný stativ je proto základem pro nastavení záběrů v malých prostorech a dosažení ostrých fotografií.

Láhev vody – Při prozkoumávání můžete během okamžiku snadno někde uvíznout. Je důležité neustále pamatovat na správnou hydrataci.

Pohodlné boty – Noste lehkou obuv, která vám umožní zkoumat bez omezení a cítit pod nohama rozličné struktury.

Kapesní svítilna – Malou, ale výkonnou svítilnu lze použít k projasnění snímků. Pokud jsou prozkoumávaná místa temná, pomůže vám také s hledáním cesty.

Co si zabalit pro prozkoumávání a fotografování opuštěných městských objektů

Pravidla urbexu...

Informace o produktu

Při podnikání vlastních urbexových dobrodružství zkuste použít následující fotoaparáty. Pomohou vám zachytit odtajněné scény, abyste si je uchovali ve svých vzpomínkách, mohli se o ně podělit a inspirovali jimi ostatní:

Cítíte inspiraci? Sdílení fotografií

Inspirovaly vás výše uvedené informace k tomu, abyste se vydali na průzkum? Tak proč se nepodělit o svá vlastní běžně nepřístupná místa a zkušenosti prostřednictvím naší galerie? Kromě toho, že se svými díly můžete pochlubit celému světu, můžete si také prohlédnout fotografie od dalších milovníků fotografování a označit je jako oblíbené a také si vyzkoušet naši měsíční fotografickou výzvu.