Caroline’s children eating

VÍC NEŽ JEN FOTOGRAFIE

Organizace Lensational učí ženy po celém světě používat fotografie k zachycení svých životů, což z vyprávění příběhů činí kreativní příjem. Povídali jsme si se zakladatelkou Bonnie Chiuovou, abychom se dozvěděli více o práci její charity. Chtěli jsme se dozvědět, co ji inspirovalo k tomu měnit životy ostatních lidí pomocí fotografování. A také si poslechnout o úžasných zážitcích, které za 5 let od vzniku organizace Lensational nastřádala.

Proč myslíte, že fotografie vypráví tak silné příběhy?

Obrázek řekne tisíc slov. Fotografie je univerzálním jazykem spojujícím kultury i jazyky. Díky ní můžete sdílet příběh, vyvolávat emoce a rozšiřovat svou představivost. I přesto je ale fotografování pro spoustu lidí v rozvojových zemích nedostupné.


Jak může fotografování změnit životy?

Fotografie umí zastavit čas, komunikovat, vyjadřovat a celkově dokáže vytvořit portrét toho, na co se díváme, ale hlavně toho, jak vidíme sami sebe. Snímky nejsou závislé na čase ani na hranicích: vizuální obrázek působí na každého různými způsoby.

Otevírá nekonečné možnosti tvorby něčeho jedinečného a může poukázat na různé problémy společnosti. Tento proces dodržuje mantru feminismu: jednotlivec je zároveň politickou osobou. A to je prvním krokem ke změně a pochopení.


Co vás inspirovalo k rozhodnutí dávat ženám fotoaparáty?

V roce 2011 jsem při svých cestách potkala čtyři dívky z Turecka. Jako každý turista jsem i já fotografovala a učila se za pochodu. Bylo skutečně obohacující vidět svět jejich očima. Média mají svůj vlastní způsob portrétování muslimských dívek a bylo zajímavé vidět věci jinak a v protikladu s předsudky. Díky tomu jsem si uvědomila, že fotografování je univerzálním jazykem bořícím bariéry.

© Francis Kokoroko


Jak těmto ženám v organizaci Lensational pomáháte?

Cílem organizace Lensational je pomáhat opomíjeným ženám samostatným způsobem – sledujeme pokrok našich studentek a ukazujeme jejich práci celosvětovému publiku. Ženy mohou sdílet své snímky na naší online fotografické platformě, prostřednictvím výstav a díky našim korporátním partnerům, například společnosti Getty Images. Polovina zisku náleží dané ženě jako zdroj příjmu a druhou polovinu investujeme zpět do organizace Lensational, což nám pomáhá pokračovat v práci.

Kvůli nedostatku silných ženských inspirativních vzorů si mladé dívky a ženy neuvědomují možnosti, které se jim nabízejí. V organizaci Lensational se to pomocí našich snímků snažíme změnit.


S kolika ženami jste v rámci Lensational pracovala?

Vytvořili jsme komunitu čítající přes 100 dobrovolnic napříč 25 zeměmi a vyškolili jsme 700 žen a dívek ve 20 zemích v Asii a Africe.


© Lucy Tabu


Která fotografie vás nejvíce inspirovala?

„A Touch of Pink“ (Dotek růžové) (v horní části stránky) – v roce 2015 ji vytvořila oděvní pracovnice Yasmin Islam Eva ve městě Dhaka v Bangladéši. Oděvní sektor poskytuje největší počet pracovních příležitostí pro ženy v Bangladéši a je pravděpodobně jedinou pracovní možností pro venkovské ženy bez vzdělání. 80 % zaměstnanců v tomto průmyslu jsou ženy. Ale oděvní pracovnice jsou špatně placené a nedostává se jim uznání od rodiny ani ve společnosti. Pracovní nehody a zneužívání – jako například zřícení továrny Rana Plaza v roce 2013 – zůstávají vryté v paměti těch, kteří v tomto průmyslu pracují. Proto jsme začali s výukou pracovnic, aby mohly vyprávět své příběhy. Je to pro mě velmi osobní, protože moje babička strávila 20 let jako oděvní pracovnice ve velmi tvrdých podmínkách.

Tento snímek mě opravdu uchvátil, protože odráží kontrast živých růží a betonového obrysu města Dhaka. Okamžitě mě přenesl na střechu této továrny, jako kdybych byla tou ženou, která snímek pořídila. Navzdory všem překážkám dokáží lidé najít krásu kdekoli. A občas jsou to právě ty krásné drobnosti, ke kterým se upínáme a hledáme v nich smysl.


Co jste se dozvěděla prostřednictvím fotografií o životě žen?

Protože pracujeme s nejvíce opomíjenými ženami, lidé si myslí, že jejich životy jsou plné zoufalství a smutku. Ale není to pravda. Je to jen monolitický stereotyp, kterému věříme díky desetiletím „chudinského porna“. Jejich životy jsou plné barev a zážitků, ale všechny mají jedno společné téma – jsou neoblomné.


Co byste řekla někomu, kdo se chce odhodlat a začít pomocí snímků vyprávět příběhy?

Svůj nápad na podporu žen pomocí fotografování jsem odstartovala v roce 2013 na Mezinárodní den žen, původně prostřednictvím stránky na Facebooku. Bylo mi teprve 20 let a vůbec jsem nečekala, jak velkou odezvu po celém světě můj nápad vyvolá. Doufám, že to bude inspirací pro ty, kteří chtějí využít síly fotografie a začít vyprávět příběh – ať už se na začátku zdá jakkoli nicotný, nikdy nevíte, jaký dosah může mít.


Jaká je vaše vize do budoucnosti?

V organizaci Lensational si představujeme svět, ve kterém se ženy prostřednictvím fotografování mohou volně vyjádřit, splnit si své cíle a je na ně pohlíženo s úctou.


© Alison Joyce


S čím Bonnie Chiuová fotografuje:

Fotoaparáty:

Canon EOS 600D

Objektivy:

Objektiv Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM

Objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STMAutoři rozhovoru: Ross Cockrill a John Coomber