Canon cameras

Prozkoumejte cestu pro vyprávění příběhů společnosti Canon.

@Cecilie Harrisová

Ve společnosti Canon pomáháme lidem vyprávět příběhy již přes 80 let. Takový vývoj a množství inovací, s jakým se setkal náš produktový specialista s více než 11 lety zkušeností Mike Burnhill, zažil jen málokdo. Sešli jsme se s Mikem, abychom prodiskutovali minulost, přítomnost a budoucnost společnosti Canon.

Řekněte nám něco o sobě, Miku – co obnáší vaše pozice ve společnosti Canon a jak dlouho ji zastáváte?

Ve společnosti Canon působím již 11 let a nyní pracuji jako produktový specialista profesionálních fotoaparátů. Náplní mé práce jsou fotoaparáty řady EOS 1D, EOS 5D, objektivy řady L a nyní i nový systém EOS R.

Začínal jsem jako obecný produktový specialista a poté jsem se posunul na novou pozici, ve které mám na starost profesionální produkty pro celou Evropu. Hodně cestuji a účastním se velkých akcí, které jsou pokryté službou CPS (Canon Professional Services), což jsou všechny hlavní sportovní události po celém světě. Byl jsem v Koreji na zimních olympijských hrách, na závodech F1 v Monaku a strávil jsem také několik týdnů v Rusku během fotbalové série World Cup. Nabízíme profesionálním fotografům podporu a služby, jako například čištění, kontroly a opravy. Jako produktový specialista mám za úkol jim poradit a ukázat nové způsoby, jak mohou používat svůj fotoaparát a jeho funkce. To znamená, že se fotografové mohou soustředit na snímání těch úžasných příběhů, aniž by se museli bát, že se něco pokazí.

@Alessandro Trovati

Během vašeho působení ve společnosti Canon jste musel zažít hodně změn – jaké momenty evoluce pro vás byly nejzásadnější?

Z mého pohledu šlo hlavně o dva body. Prvním z nich bylo uvedení fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II v roce 2008. Historicky poprvé jsme do digitální zrcadlovky zakomponovali funkce pro nahrávání videa. To odstartovalo éru vloggingu. Před uvedením fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II jste pro snímání takového obsahu potřebovali velice nákladnou videokameru. Tím se doslova ze dne na den změnil filmový průmysl. Byla to vzrušující doba, kdy jsme se vše učili za pochodu. Nyní jsou modely řady Canon PowerShot G7 X těmi nejpopulárnějšími vloggovacími fotoaparáty v Evropě.

Druhým bodem byl rok 2014, kdy došlo k zabudování systému Dual Pixel AF do fotoaparátu Canon EOS 70D. Tato technologie, kterou se pyšní pouze společnost Canon, umožňuje zaostřování snímače i při fotografování. Tento princip jsme vymysleli již v roce 1981, ale nemohli jsme jej použít, dokud neexistovala technologie, která by to umožnila.

Miku, vy sám jste vášnivý fotograf. Jaký fotoaparát aktuálně používáte a proč?

Mým hlavním fotoaparátem je nyní model Canon EOS 5D Mark IV. Pomalu se sžívám s novým systémem EOS R, který je vybaven automatickým zaostřováním se sledováním obličeje, díky kterému již nemusíte kontrolovat, kde se nachází zaostřovací bod. To se mi velmi hodí, protože mám novorozené miminko, takže se nemusím dívat prostřednictvím hledáčku, ale stačí mi pouze nahrubo zaostřit a přitom mohu dělat na dítě obličeje, abych zachytil emoce, které chci.

@Mike Burnhill

Když vezmete v úvahu aktuální nabídku fotografického vybavení, mohl byste doporučit fotoaparát pro začátečníky a jeden model pro pokročilé fotografy?

Pro fotografické začátečníky bych doporučil model Canon EOS 200D. Je malý, lehký a má jednoduché uživatelské rozhraní. Když začínáte, fotoaparáty se zdají být velmi technické. Ale model Canon EOS 200D byl navržen s jednoduchým systémem nabídky, aby bylo jeho ovládání snadné. Mnoho lidí ví, čeho chtějí dosáhnout, ale neví, jak na to. Fotoaparát Canon EOS 200D je vybaven uživatelským rozhraním, které popisuje, jak dosáhnout konkrétních výsledků. A jakmile vám to bude jasné, můžete nabídku přepnout na pokročilejší strukturu, která je podobná ostatním systémům EOS.

Pokročilejším fotografům bych doporučil model Canon EOS 6D Mark II – pro mnoho lidí představuje krok k novému typu fotografování. Větší snímač dokáže zachytit příběhy s malou hloubkou ostrosti, které jsou u profesionálních fotografů populární.

Jaké má společnost Canon další plány?

Nedávno jsme představili nový systém EOS R, který je kompatibilní se všemi objektivy Canon EF od roku 1987. Strávili jsme šest měsíců ve spolupráci s našimi ambasadory, abychom vytvořili snímky pro uvedení a testování fotoaparátu ve všech možných podmínkách. Například Daniel Etter mohl dokončit svůj projekt v tmavých podmínkách uhelného dolu, který pro něj byl dříve nedosažitelný. S tímto projektem začal již dříve, ale nedokázal vytvořit snímky, které si přál, protože prostředí bylo příliš tmavé a jeho fotoaparát nedokázal správně zaostřit. Díky novému systému EOS R dokázal fotoaparát zaostřit pouze s pomocí osvětlení z čelovek horníků. Proto jsme nadšení, že můžeme tuto technologii uvést na trh.

Obávám se však, že nic dalšího vám nyní prozradit nemůžu. Ale určitě se těšte, protože máme připravenou spoustu vzrušujících věcí.

@Daniel EtterAutor: Sasha Newbury