Long exposure lights

Jasný náhled na fotografování ve slabém osvětlení.

Popovídali jsme si s Nigem Levantermanem, fotografem snímků ve slabém osvětlení, který se specializuje na zachycování různobarevné městské krajiny. Nige dokonale zvládá dlouhou expozici a kontrastní jasná světla, díky čemuž vytváří dynamické, osvětlené příběhy.

Řekněte nám něco o sobě, Nigei – odkud se bere vaše vášeň pro fotografování?

Když jsem nastoupil do nové práce v Londýně, chtěl jsem prozkoumat a poznat město. No a k tomuhle účelu jsem využíval fotografování. V té době jsem začal pořizovat snímky na mobilní telefon. Chtěl jsem ale vyzkoušet fotografování ve slabém osvětlení a s dlouhou expozicí a tehdy jsem narazil na hranice možností telefonu. A tak jsem přešel na zrcadlovku.

Neměl jsem na to žádnou školu – základy jsem se naučil na YouTube a řídil se svou intuicí. Prostě jsem fotil a sám se učil, až se ze mě stal fotograf, jakým jsem dnes.

Co vás fascinuje na záběrech se slabým osvětlením?

Moc rád zachycuji pohyb a kontrast jasných světel na nočních snímcích. Snažím se tedy vnášet do scén život prostřednictvím energie dopravy, lidí a barev.

Nigei, rád využíváte dlouhou expozici – můžete nás zasvětit do toho, jak to děláte?

Nejdůležitější je najít si dobré místo, kam si stoupnout. Musíte si najít místo, které vám zajistí dobrý úhel a bude v bezpečné vzdálenosti od dopravy – a zároveň musí být stabilní, protože sebemenší pohyb způsobí, že snímek bude rozmazaný. Jestliže fotografujete známá či ikonická místa, musíte také počítat s tím, že vás mohou vyrušit davy lidí.

Když se chystáte fotografovat, postavte fotoaparát na stativ, objektiv co nejvíce zacloňte a zaostřete doprostřed snímku. Pak přepněte na ruční režim a použijte pomalou rychlost závěrky (5–30 sekund), abyste dosáhli delší expozice.

Fotografům, kteří s dlouhou expozicí teprve začínají, doporučuji použít nastavení „Aperture Priority“ (priorita clony), fotoaparát pak totiž odvede půlku práce za ně. V tomto případě začněte na cloně f/14 s nastavením hodnoty ISO 100 a s prioritou clony. Fotoaparát zvolí délku expozice, a bude-li kratší než 30 sekund, vznikne slušný výsledek.

@Nige Levanterman

Které sady značky Canon používáte při fotografováním ve slabém osvětlení?

V tuto chvíli mám tři. Mám sadu Canon EOS 5DS R, kterou používám pro časosběrné snímky, jelikož fotografie v rozlišení 50 MP se převádějí na video v rozlišení 8k. Mám také modely Canon EOS 5D Mark IV a nový Canon EOS R. Co se týče objektivů, doporučoval bych použít model s clonou f/2,8 – pořizuje mnohem ostřejší snímky v noci, protože velmi dobře funguje při slabém osvětlení. Slušné ruční fotografie s dlouhou expozicí můžete rovněž pořídit s objektivem s clonou f/2,8 nebo f/1,4.

Používáte hodně přidaných efektů. Co byste poradil někomu, kdo s upravováním snímků teprve začíná?

První chyba, které se každý včetně mě dopouští, je přesycení. Toho se při následných úpravách vyvarujte a zachovejte u svých fotografií realistický vzhled.

Bohužel neexistuje žádný jasně daný způsob, jak si osvojit editační dovednosti. Takže pokud jste ještě nikdy nepoužívali žádné editory, zkuste si s nimi nějakou dobu pohrát. Na serveru YouTube najdete spoustu kurzů zdarma, které se bezvadně hodí pro všechny úrovně.

Tím naprosto klíčovým je najít si vlastní styl – inspirujte se u ostatních, ale dejte si pozor, abyste je nekopírovali.

Na kterých místech rád fotografujete v noci – a proč právě tam?

Přitahují mě místa, kde se to hemží lidmi, dopravou a světly. Proto miluji svátky. Díky světelné výzdobě, ruchu tržišť a různým nárazovým akcím je tato část roku jako stvořená pro fotografování ve slabém osvětlení.

@Nige Levanterman

Máte nějaké tři hlavní tipy, jak se zlepšit ve fotografování ve slabém osvětlení?

Pořiďte si dobrý stativ. Ostrého snímku docílíte jedině naprosto nehybným fotoaparátem – je-li fotografie někde rozmazaná, pak je to z důvodu nechtěného pohybu.

Jakmile si zvolíte námět, přepněte na ruční zaostřování – tím zabráníte pokusům o zaostření na jiné pohybující se prvky v záběru, jako například kolemjdoucí lidi nebo projíždějící auta. Provedete to tak, že si vyberete zaostřovací bod, stisknete tlačítko spouště do poloviny a přepnete objektiv do ručního režimu.

Zorientujte se v základech fotografování ve slabém světle a poté si pořiďte objektivy. Nový objektiv zcela změní váš způsob práce a pomůže vám se rozvíjet. Než jsem přešel ze své první zrcadlovky na lepší model, vystřídal jsem asi čtyři objektivy.

Co dalšího máte v plánu s fotografováním, Nigei?

Vždy zkoumám nové nápady. Jde mi o to být jiný – proto jsem vyfotografoval řadu ikonických budov ve svém vlastním stylu. Řekl bych tedy, že mým cílem je neustále mířit kupředu a držet krok s dobou a požadavky sociálních médií.

@Nige Levanterman


Doporučená sada

Fotoaparát Canon EOS 2000D

Canon EOS M50Autor: Sasha Newburyová