See the difference with a specialist action lens

Se speciálním objektivem pro fotografování akcí uvidíte rozdíl

Fotografové akčních snímků rádi vtahují diváky do svých záběrů a snaží se jim zprostředkovat, jaké to je sledovat sportovní zápas od postranní čáry, sedět v safari voze nebo letět po boku dravce.

Oblíbeným způsobem, jak toho dosáhnout, je vyplnit snímek akcí a samotný objekt zachytit zblízka. Najdou se příležitosti, které vám umožní přiblížit se k dění na vzdálenost pouhých pár metrů. Obvykle je to ovšem tak, že vás někdo vyžene za bariéru nebo plot, takže musíte fotografovat z dálky. V takovém případě je nejlepší použít objektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností, aby se vám podařilo dostat své záběry do centra dění.

Ohnisková vzdálenost se měří v milimetrech. Čím vyšší číslo, tím větší je zvětšení na snímači fotoaparátu. Obecně vzato se objektivy s ohniskovou vzdáleností větší než 85 mm označují jako teleobjektivy. Pokud ale chcete zachytit detaily akce, budete potřebovat objektiv s ohniskovou vzdáleností alespoň 200 mm, jako je EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM nebo EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM. Teleobjektivy s takovýmto zoomem nabízejí širokou škálu ohniskových vzdáleností a fotografové je s oblibou používají k pořizování akčních snímků na různou vzdálenost od výchozí pozice.

Podívejme se na několik příkladů:

Tyto záběry byly pořízeny pomocí běžně používaného fotoaparátu EOS z téhož místa u vody. U prvního záběru byl použit objektiv s ohniskovou vzdáleností 18–55 mm – což představuje při fotografování obecný standard. Na snímku je vidět mnoho z okolní mořské scenérie, takže tu chybí dojem propojení s akcí, objekt je v záběru příliš malý. Ovšem u druhého snímku byl použit objektiv s ohniskovou vzdáleností 55–250 mm, kterým se podařilo přímo zaměřit akci a zakomponovat kitesurfaře. Tento záběr se zaměřuje na drobné detaily, jako jsou tvář kitesurfaře a jednotlivé kapičky vody, které kolem něj stříkají při otočce. Tento detailní snímek umožňuje, aby se záběr vyplnil akcí, a eliminuje jakékoli rušivé vlivy v pozadí, čímž vtahuje diváka do akce.

Související články
Taking your camera to the match: 7 tips for improving your sports photos

SPORTOVNÍ FOTOGRAFIE

S fotoaparátem na utkání: 7 tipů ke zlepšení vašich sportovních fotografií

Sportovní fotografie nabízí nesčetné množství tvůrčích možností a představuje skvělou příležitost vyzkoušet některý z režimů a funkcí fotoaparátu, které jste možná ještě nepoužili.

Zoom in and capture fast action

AKČNÍ FOTOGRAFIE

Přibližte zoomem a zachyťte rychlý pohyb

Kouzlo fotografování akčních scén spočívá v zachycení rozhodujících zlomků sekund. Ale pokud se přichystáte, nebudete se muset pohybovat zase tak rychle.

A person riding a dirt bike around a track, leaning the bike low to the ground, photographed using camera panning. © Richard Walch

ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

Fotografování technikou sledování pro začátečníky

Tyto tipy vám poradí, jak prostřednictvím techniky sledování pořizovat lepší akční snímky.

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky