Fotografové akčních snímků rádi vtahují diváky do svých záběrů a snaží se jim zprostředkovat, jaké to je sledovat sportovní zápas od postranní čáry, sedět v safari voze nebo letět po boku dravce.
Oblíbeným způsobem, jak toho dosáhnout, je vyplnit snímek akcí a samotný objekt zachytit zblízka. Najdou se příležitosti, které vám umožní přiblížit se k dění na vzdálenost pouhých pár metrů. Obvykle je to ovšem tak, že vás někdo vyžene za bariéru nebo plot, takže musíte fotografovat z dálky. V takovém případě je nejlepší použít objektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností, aby se vám podařilo dostat své záběry do centra dění.
Ohnisková vzdálenost se měří v milimetrech. Čím vyšší číslo, tím větší je zvětšení na snímači fotoaparátu. Obecně vzato se objektivy s ohniskovou vzdáleností větší než 85 mm označují jako teleobjektivy. Pokud ale chcete zachytit detaily akce, budete potřebovat objektiv s ohniskovou vzdáleností alespoň 200 mm, jako je EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM nebo EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM. Teleobjektivy s takovýmto zoomem nabízejí širokou škálu ohniskových vzdáleností a fotografové je s oblibou používají k pořizování akčních snímků na různou vzdálenost od výchozí pozice.
Podívejme se na několik příkladů:
Tyto záběry byly pořízeny pomocí běžně používaného fotoaparátu EOS z téhož místa u vody. U prvního záběru byl použit objektiv s ohniskovou vzdáleností 18–55 mm – což představuje při fotografování obecný standard. Na snímku je vidět mnoho z okolní mořské scenérie, takže tu chybí dojem propojení s akcí, objekt je v záběru příliš malý. Ovšem u druhého snímku byl použit objektiv s ohniskovou vzdáleností 55–250 mm, kterým se podařilo přímo zaměřit akci a zakomponovat kitesurfaře. Tento záběr se zaměřuje na drobné detaily, jako jsou tvář kitesurfaře a jednotlivé kapičky vody, které kolem něj stříkají při otočce. Tento detailní snímek umožňuje, aby se záběr vyplnil akcí, a eliminuje jakékoli rušivé vlivy v pozadí, čímž vtahuje diváka do akce.