PODZIMNÍ FOTOGRAFIE
Podívejte se na úžasný podzim novýma očima
Fotograf přírody Theo Bosboom se dělí o svá tajemství, jak zachytit snímek podzimu v celé jeho kráse.
MAKROFOTOGRAFOVÁNÍ
Alfou a omegou makrofotografování je detail. Zvýrazní textury, které lidské oko nedokáže rozeznat, a zobrazí skrytou krásu. K procvičování makrofotografování se vlastně nemusíte pohnout z místa. Při pohledu z malé vzdálenosti uvidíte objekty z nové perspektivy, takže vaše zahrada nebo místní park mohou být dokonalým zkušebním prostředím.
Mnoho objektivů dokáže zaostřit zblízka, ale pouze skutečný makroobjektiv nabízí zvětšení v životní velikosti. To znamená, že pokud je fotoaparát umístěn do minimální zaostřovací vzdálenosti, obraz vytvořený na snímači bude stejně veliký jako objekt.
Tento typ objektivu má velmi krátkou minimální zaostřovací vzdálenost, což znamená, že se můžete přiblížit a zachytit snímky drobných objektů, které zaplní celý záběr. Například objektiv Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STMmůže zaostřit do vzdálenosti pouhých 3 cm. Tento objektiv je také vybaven inteligentním vestavěným bleskem LED Macro Lite, který kompenzuje stín vytvořený na objektu, když je fotoaparát tak blízko. Pokud vlastníte fotoaparát řady EOS M, jako je Canon EOS M50 nebo Canon EOS M6 Mark II, objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM má stejnou funkci Macro Lite.
Chcete-li před nákupem speciálního objektivu získat představu o makrofotografování, existuje příslušenství, které může zvýšit zvětšení standardního objektivu. Pokud například na zadní stranu kompatibilního objektivu připevníte mezikroužek Canon EF 25 II nebo Canon EF 12 II, budete moci zaostřit blíže než obvykle. Podobného efektu můžete dosáhnout připevněním makroobjektivu Canon 250D s ohniskovou vzdáleností 58 mm nebo Canon 500D s ohniskovou vzdáleností 77 mm k přednímu závitu pro filtr objektivu.
Ať už zvolíte pro makrofotografování jakýkoliv způsob, vliv otřesů fotoaparátu se při práci blízko objektu úměrně zvětší, takže zachování stability sady pomocí stativu nebo podobné podpory vám pomůže dosáhnout ostřejších výsledků.
Mnoho fotoaparátů řady EOS je vybaveno specializovaným režimem Blízkého záběru, ale chcete-li kreativnější ovládání, měli byste fotoaparát nastavit na režim Priority clony (Av) nebo Ruční režim (M). Oba tyto režimy fotografování umožňují zvolit clonu, která má významný vliv na vzhled a dojem z makrofotografie a také na expozici.
Nejjednodušším režimem je priorita clony, protože fotoaparátu automaticky nastaví rychlost závěrky, aby zajistila vyváženou expozici s vybranou clonou. Až budete připraveni převzít úplnou kontrolu nad nastavením, přepněte fotoaparát do Ručního režimu.
Fotoaparát Canon EOS 77D je skvělou volbou pro makrofotografování. 24,2MP snímač CMOS fotoaparátu dokáže zaznamenat neuvěřitelnou úroveň detailů. Díky otočné dotykové obrazovce snadno pořídíte snímky z neobvyklých úhlů, jako jsou například záběry z „žabí perspektivy“ blízko u země.
Chcete-li využít schopnosti makroobjektivu a snímače CMOS s vysokým rozlišením a získat co nejvíce detailů, je důležité zajistit, aby se fotoaparát během expozice nepohyboval. Kvalitu obrazu mohou ovlivnit i malé vibrace, proto k pořízení snímků zvažte použití samospouště, když je fotoaparát připevněn na stativ. Objektiv Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM má stabilizaci obrazu, což je skvělé při fotografování za pohybu, ale při připevňování na stativ ji nezapomeňte vypnout, protože vnitřní mechanismus, který působí proti pohybu, může mít opačný efekt, pokud není zjištěn žádný pohyb. (Některé objektivy mají funkci detekce stativu, ale ne všechny, takže je nejbezpečnější stabilizaci obrazu (IS) vypnout ručně, zejména při dlouhých expozicích.)
Chcete-li dále omezit mechanické vibrace, můžete aktivovat funkci blokování zrcadla fotoaparátu prostřednictvím hlavní nabídky nebo nastavit fotoaparát do režimu živého náhledu, aby se zrcadlo automaticky zablokovalo v dané poloze. Můžete dokonce využít připojení Wi-Fi fotoaparátu Canon EOS 77D k dálkovému ovládání fotoaparátu prostřednictvím aplikace Canon Camera Connect nainstalované ve vašem chytrém telefonu nebo tabletu.
Nastavení clony má vliv na „hloubku ostrosti“ – nebo na to, jak velká část objektu je ostrá. Nízká clonová čísla f, jako jsou f/2,8 a f/4, vytvářejí malou hloubku ostrosti (pouze malá oblast má ostré zaostření), zatímco vysoká clonová čísla f, jako jsou f/11 a f/16, poskytují větší hloubku ostrosti (větší část objektu je zaostřená).
Při fotografování zblízka může i velká hloubka ostrosti měřit pouze několik milimetrů, takže při zaostřování nesmíte udělat chybu. Pozadí bude pravděpodobně tak jako tak rozostřené, ale při použití vyšší clony (vyšší clonové číslo f) však můžete dosáhnout ostrosti větší části objektu, zatímco při nižší cloně (nízké clonové číslo f) budete moci zaostřit na menší část objektu a zbytek objektu rozostřit.
Při změně clony je třeba změnit rychlost závěrky nebo citlivost ISO, aby byla zachována konzistentní expozice. Změna citlivosti ISO však může ovlivnit kvalitu obrazu, takže je vhodné před změnou citlivosti ISO nastavit clonu a rychlost závěrky tak, aby odpovídaly vašemu kreativnímu záměru.
Funguje to takhle: S rostoucím clonovým číslem f se zvyšuje zaclonění objektivu. Výsledkem je, že do fotoaparátu vstupuje méně světla, takže rychlost závěrky musí být nižší, aby snímek nebyl příliš tmavý. Pokud zvolíte nižší clonové číslo f, objektiv se odcloní, takže rychlost závěrky musí být vyšší, aby snímek nebyl příliš světlý.
Může se zdát neobvyklé, že nízké clonové číslo f, například f/4, vám poskytne vysokou světelnost a vysoké clonové číslo f, například f/16, vám poskytne malou světelnost, ale pomůže, když si to představíte jako zlomky: 1/4 je větší než 1/16.
Snímek uvedený výše byl pořízen při cloně f/2,8, což je nejnižší nastavení clony objektivu Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM. Jak vidíte, malá hloubka ostrosti této clony vytváří menší oblast zaostření a nádherné rozmazání pozadí.
Nastavením citlivosti ISO získáte volnost při kombinování menších clonových hodnot a vyšších rychlostí závěrky.
Chcete-li dosáhnout nejlepší kvality snímků, zkuste použít nastavení nízké citlivosti ISO, například ISO 100, ISO 200 a ISO 400. Při těchto citlivostech může být pro dosažení ostrých výsledků rychlost závěrky příliš nízká, pokud nastavíte malou clonu nebo fotografujete za slabého osvětlení.
Zvýšení citlivosti ISO vám umožní použít vyšší rychlost závěrky, ale vyšší citlivosti ISO mohou vést ke zvýšení šumu ve snímku – digitálního ekvivalentu zrnění filmu. Chcete-li tento jev omezit, můžete zvýšit sílu potlačení šumu při vysoké citlivosti ISO fotoaparátu. Tuto možnost naleznete v červené nabídce fotografování.
Jednou z výhod makrofotografování je možnost pořizování ohromujících snímků ve svém bezprostředním okolí. Každodenní objekty mohou být fascinující, pokud je ukážete v novém světle a můžete experimentovat s nastavením fotoaparátu.
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak to udělat, je experimentovat s clonou. Ve výše uvedeném příkladu byla clona nastavena na f/2,8. Tento snímek má jemné, rozmazané pozadí, ale bambus v popředí je dokonale zaostřený.
Tento další snímek (výše) byl pořízen při clonovém čísle f/5. V porovnání se snímkem pořízeným při clonovém čísle f/2,8 je vidět více detailů v pozadí.
Na závěr byl výše uvedený snímek pořízen při vyšší cloně f/8. Expozice je podobná jako u ostatních snímků, ale pozadí zde obsahuje mnohem více detailů. Je na tom vidět, jak malé úpravy mohou ve světě makrofotografování znamenat velké změny.
Podzim je skvělé období pro procvičování makrofotografování. Když se zelená mění na hnědou a příroda se připravuje na zimu, uvidíte krásu v detailech. Vyjděte ven a podívejte se zblízka.
Napsali Ian Wade a Marcus Hawkins
Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.
Zpět na všechny Tipy a TechnikyPODZIMNÍ FOTOGRAFIE
Fotograf přírody Theo Bosboom se dělí o svá tajemství, jak zachytit snímek podzimu v celé jeho kráse.
FOTOGRAFIE PŘÍRODY
Ossi Saarinen sdílí nastavení svého fotoaparátu a tvořivé techniky pro fotografování přírody ve městě.
MAKROFOTOGRAFIE
Odhalte tajné životy maličkých bytostí pomocí odborných rad od Pierra Anqueta.