Christine Sonvilla looking through printed copies of photographs scattered on a table.

TISK

Působivé snímky: proč hraje tisk zásadní roli

Chcete-li být lepším fotografem, je opravdu důležité, abyste si dokázali uvědomit, jaké prvky se vám na snímcích líbí a jaké nikoli. Zároveň musíte umět rozpoznat aspekty, na kterých by bylo možná dobré zapracovat. Toho nejjednodušeji dosáhnete tiskem fyzické kopie snímku, na které jsou přesně zachyceny barvy a kvalita obrazu a kterou si budete moci vzít do ruky a zblízka prohlédnout.

Christine a její manžel Marc Graf se již přes 10 let specializují na fotografování divoké přírody a zvláštní pozornost věnují její ochraně. Jejich dosavadní práce byla publikována v knihách a časopisech po celém světě, včetně časopisu National Geographic.

„Vytisknutá fotografie vypadá jinak než na monitoru,“ říká Christine, „a proto je skutečně důležité si snímky vytisknout a přistupovat k nim jiným způsobem. Uvědomte si, co se vám na snímku líbí a co ne, a pak to využijte ve svůj prospěch při dalším fotografování. Zjistěte, jak napravit chyby, kterých jste si všimli. Čím více tohle budete dělat, tím rychleji se budete učit.“

„Vytisknuté snímky budou mít vždy větší vliv než digitální obrázky na internetu a sociálních sítích, kde se jich denně objeví celé tisíce,“ dodává Marc. „Vytisknutý snímek má své zvláštní kouzlo.“

Christine and Marc stand by a printed version of one of their shots displayed as part of an outdoor exhibition in a forest.
Christine a Marc používají k prezentaci svého díla nejrůznější způsoby, včetně venkovních výstav, které vytváří pouto mezi lidmi a okolní přírodou – stejně jako to dělají jejich fotografie. Vytištěné snímky proto musí být velké, robustní, živé a poutavé.

K domácímu tisku se ideálně hodí stylová bezdrátová tiskárna 3 v 1 Canon PIXMA řady TS8350. Tato multifunkční tiskárna pro formát A4 disponující šesti samostatnými inkousty a technologií FINE společnosti Canon dokáže tisknout snímky v kvalitě, jakou nabízejí fotolaboratoře, a zvládne také tisknout pro účely pracovních projektů a rodinné zábavy. Zásluhou inkoustu ChromaLife100 společnosti Canon si můžete užít výtisky s dlouhodobější životností až 100 let. K dispozici je dokonce i slot pro SD kartu, takže můžete tisknout přímo ze své paměťové karty.

Jak může tisk fotografií zlepšit vaše fotografické dovednosti bez ohledu na to, jakou tiskárnu používáte? Odborníci Christine a Marc se dělí o své poznatky.

Ukažte světu své snímky v novém světle

A Canon   Colorado 1640 printing out a large-scale shot of a brown bear in a forest.
Potřebují-li si Christina s Marcem vytisknout snímky v životní velikosti, mohou se kdykoli spolehnout na profesionální standard, jaký přináší tiskárna Colorado 1640.

Prostřednictvím tisku můžete sdílet své oblíbené snímky i jinak než jen přes rozhraní USB. Proč si nevytvořit album s nejlepšími snímky a nepodělit se o něj s přáteli? Hmotné kouzlo vytisknutých snímků spočívá v tom, že mají větší hodnotu – zejména pokud slouží jako dárek.

„Častokrát se stane, že se na vytisknutou fotografii podíváte a řeknete si, že jste si tohohle nikdy nevšimli,“ říká Christine.

Christine a Marc rádi vystavují svou práci na odiv a své snímky tisknout pomocí tiskárny Canon imagePROGRAF Pro-1000 a následně je hodnotí. Využívají tak schopnost tiskárny tisknout až do formátu A2 a také jejího systému 12 inkoustů zajišťujícího přesnější barvy. Ještě větší všestrannost tomuto páru poskytuje tiskárna Colorado 1640. Ta se stará o tvorbu grafických výtisků o velikosti banneru a enormních výtisků hodících se na výstavu, na kterých je zachycen nespočet ohrožených druhů, jako jsou medvědi žijící v horských oblastech a velké šelmy.

Tisk vytváří více názorů

A close up shot of a red squirrel on the driveway to a stately manor in Vienna.
Výběr snímků, které hodláte vytisknout – ať už je to kvůli tomu, že si je chcete pověsit na zeď, nebo je ukázat světu na výstavě – vás naučí rozeznávat mezi dobrými a špatnými fotografiemi.

Posouvat se vpřed někdy znamená jít zpátky a zlepšit se ve fotografování znamená být upřímný při hodnocení vlastní tvorby. V tom vám může pomoci tiskárna jako Canon PIXMA řady TS8350.

Zkoumání série snímků za účelem výběru těch, které vytisknete, vás donutí zdokonalit se v rozpoznávání prvků, které má dobrý snímek obsahovat. Marc pak doporučuje, že pokud si stále nejste jisti, zeptejte se ostatních.

„Nejlepší zpětnou vazbu, pozitivní i negativní, získáváme při exhibici vytisknutých snímků na výstavách,“ říká. „Divák se soustředí na zhruba deset snímků v porovnání se stovkami na Instagramu. Tím, že je snímků méně, se ke slovu častěji dostává autentičnost a vážnost. Názory lidí jsou upřímnější, což je vzhledem k našemu fotografování se zaměřením na ochranu přírody o to důležitější.

Ukažte své pravé barvy

Wildlife photos by Christine Sonvilla and Marc Graf on display in an outdoor exhibition in a forest.
Velkoformátové výtisky Christiny a Marca, které vytváří tiskárna Colorado 1640 s inovativní technologií UVgel, zůstávají ostré a jasné i po tom, co byly vystaveny ve venkovních prostorách.

Jeden z největších problémů se sdílením snímků online spočívá v nedostatku kontroly nad tím, jakým způsobem si ostatní vaši práci prohlíží, a zejména, jak jsou vyobrazeny barvy. Tiskárna Canon PIXMA řady TS8350 s inkoustovou technologií ChromaLife100 zajistí vašim uloženým výtiskům kvalitu a živé barvy až na 100 let*.

„Jeden z důvodů, proč jsme si vybrali tiskárny od společnosti Canon, je ten, že jejich barvy vydrží mnohem déle,“ říká Christine. „Dokonce i po celém roce venku, kde byly vystaveny ultrafialovému záření, vypadají naše vytištěné snímky tak, jako by byly vytištěny včera. Tím pádem je můžeme používat na výstavách rok co rok.“

Napsala Natalie Dentonová


*Na základě urychleného testování společnosti Canon při skladování v temném prostředí za regulované teploty, vlhkosti a vzduchu, které simuluje uložení v albu s plastovými okénky. Společnost Canon nemůže zaručit dlouhou životnost výtisků. Výsledky se mohou lišit v závislosti na vytištěném snímku, době schnutí, podmínkách zobrazení a skladování či faktorech okolního prostředí.

Související články
The ink levels showing on a setting bar of a Canon printer.

TIPY PRO TISK

Časté dotazy týkající se tiskárny, inkoustu a papíru

Odborník ve společnosti Canon Suhaib Hussain odpovídá na časté dotazy týkající se technologie tiskárny, inkoustu a papíru.

A squirrel looks up, paws in front of its body, surrounded by a field of white daisies and lush green grass up to its shoulders.

FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ PŘÍRODY

Fotografování s účelem: jak pořizovat snímky přírody a dosáhnout změny

Christine Sonvilla a Marc Graf se dělí o své nejlepší tipy pro fotografování divoké přírody a také se snaží zvýšit povědomí o ochraně přírody.

A before and after image of a marshy landscape, unedited on the left and in black and white on the right.

ZÁKLADY ÚPRAV

Postup při úpravě snímků krajiny pro tisk

Techniky úprav, které promění vaše fotografie přírody v umělecká díla.

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky