TECHNIKY VIDEA
Proměňte den s rodinou ve fantastický domácí film
Zachyťte vzácné rodinné okamžiky. Rodinný vlogger Stef Michalak vám pomůže co nejlépe využít video funkcí fotoaparátu EOS.
TECHNIKY VIDEA
Při natáčení videopříběhu je důležité vybrat si objekt, který vás zajímá. Tím zvýšíte své soustředění, což vám pomůže zaznamenat nejdůležitější prvky, které udrží pozornost publika až do konce filmu. Následující tipy vás provedou procesem záznamu veškerého materiálu, který budete potřebovat k vyprávění svých příběhů.
Pokud si natáčení naplánujete, pomůže vám to zaznamenat veškerý nezbytný materiál. Poznámky k obsahu, který chcete natočit, a ke způsobu, jak k němu přistupovat, vám pomohou si natáčení uspořádat v hlavě ještě před tím, než s ním začnete.
Před natáčením si připravte vybavení, nabijte baterie a vyčistěte objektivy. Pamatujte, že při záznamu videa se baterie vybíjejí rychleji než při pořizování fotografií – připravte si tedy nějaké náhradní. Naformátujte paměťové karty ve fotoaparátu, aby byly připravené na natáčení. Videosoubory jsou velké, možná tedy budete potřebovat paměťové karty s větší kapacitou.
Většina fotoaparátů je vybavena vestavěným mikrofonem, který dokáže zaznamenávat zvuk, avšak lepšího zvuku dosáhnete při použití externího mikrofonu, jako je stereofonní mikrofon Canon DM-E100. Fotoaparáty, jako je EOS M6 Mark II, mají porty pro připojení externího mikrofonu pro případ, že budete potřebovat, aby byl zvuk dokonale čistý.
Připravte si scénu pro svůj film pomocí řady širokoúhlých záběrů místa natáčení. Tyto záběry zkombinujte s podrobnostmi a extrémními detaily prostředí, ve kterém natáčíte. Pro filmy se skvěle hodí objektivy se zoomem s krokovým motorem (STM) – třeba objektivy EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM, EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM a RF 24-105MM F4-7.1 IS STM – protože pracují plynule a tiše.
Nezapomeňte se pohybovat. Nenatáčejte stále z jednoho místa. Tento materiál poslouží jako úvod do vašeho příběhu a divákovi představí kontext a zasazení. Snažte se u těchto úvodních záběrů zachytit alespoň deset sekund na klip, abyste měli trochu prostoru při stříhání.
Představte hlavní postavu filmu pomocí detailů popisujících, o koho se jedná a čím se zabývá. Pořiďte různé klipy objektu v akci, vyzkoušejte neobvyklé kompozice a styly nasvícení. Mnoho fotoaparátů, například model EOS RP, EOS M50 nebo EOS 6D Mark II, umožňuje při natáčení použít automatické zaostřování, které zajistí, že obličej objektu bude neustále zaostřený.
Při natáčení s objektem mluvte, tím se jeho projevy stanou mnohem přirozenějšími. Pomůže vám to také objevit další rovinu jeho charakteru, kterou možná budete chtít ve videu zachytit.
Izolace konkrétních předmětů pomocí přiblížení vzbuzuje zájem. Tyto detailní záběry mohou být velmi užitečné při úpravě videa.
Na všechny detailní záběry není třeba používat makroobjektivy – v řadě případů vám poslouží vaše standardní objektivy. Co nejvíce přibližujte, aby objekty v záběru vypadaly větší, a vy jste je tak zároveň izolovali od pozadí.
Pro abstraktní detailní záběry jsou ideální textury a barevné odstíny. Nezapomeňte fotoaparátem pohybovat, a dostat tak detail do záběru z rozostřeného pozadí.
Zkoušejte objekty zachytit z neobvyklých úhlů. Ne všechny záběry se vám budou hodit, to ale nezjistíte, dokud to nezkusíte! Změňte úhel pohledu tak, že si stoupnete nad objekt a budete jej snímat shora, nebo natáčejte od země směrem vzhůru. Snímání zespodu může objektu dodat naprosto jedinečnou perspektivu. Pomoci vám s ním dokáže otočná dotyková obrazovka, jako je ta u fotoaparátu EOS 850D. Změnou polohy lze dosáhnout mnohem dynamičtějšího videa než při natáčení pouze z normálního úhlu pohledu.
Pokud snímáte pozadí za objektem, vyberte konkrétní zaostřovací bod, který zachová pozadí ostré a zároveň se postará o filmové rozmazání popředí.
Přemýšlejte o tom, jak nejlépe uspořádat prvky svého záběru. Někdy vám budou stačit standardní přístupy ke kompozici, např. pravidlo třetin nebo vedoucích linií. Nezapomeňte však využít i jiné pohledy, např. symetrii, čímž vytvoříte alternativní snímky.
Využívejte detailní záběry a extrémní ořezání, čímž udržíte zájem diváka. Zkoušejte různé úhly a pohledy a objevte svůj vlastní styl, díky kterému film vybočí ze zažitého standardu.
Náhlé přechody pomáhají filmu dodat rychlost a dramatičnost. Podobné sekvence natáčejte ze stejného úhlu a poté přeskakujte mezi různými částmi jednotlivých sekvencí, čímž vytvoříte přechod z jednoho okamžiku do druhého.
Pokud má váš fotoaparát funkce časosběrného nebo vysokorychlostního snímání, můžete si s jejich pomocí hrát s prvky rychlosti a času. Zaujměte diváka pomocí časosběrné sekvence, která vám pomůže zkrátit pomalou akci do kratších klipů. Rychlou akci zase zpomalíte pomocí vysokorychlostního snímání.
Chcete-li začít budovat finále filmu, je třeba vytvořit vizuální napětí. Toho docílíte pomocí velkého rozsahu záběrů, od extrémních detailů po širokoúhlé záběry. Změna záběru z neutrálního objektu na hlavní poslední scénu představuje dobrý způsob, jak video posunout do finální fáze.
Krátké záběry pomáhají stupňovat napětí. Pamatujte, že z delšího klipu můžete vždy několik sekund odebrat, snažte se tedy zachytit pár sekund materiálu navíc, který se odehrává před a po požadované akci.
Před natáčením závěrečné scény si připravte plně nabitou baterii fotoaparátu. Jistě nechcete zmeškat žádnou akci kvůli vybité baterii. Také zkontrolujte, jestli máte dostatek místa na paměťové kartě.
Záznam finální akce filmu je nejdůležitější, nezapomeňte však na reakce zapojených postav. Možná se budete potřebovat rychle pohybovat. Pokračujte v natáčení a s fotoaparátem pohybujte plynule. Grip s funkcí stativu Canon HG-100TBR, který je nejlepší pro použití s menšími fotoaparáty, jako je EOS M6 Mark II, vám pomůže získat stabilní záběry. Měňte záběry od širokých po detailní tím, že změníte svou polohu a nastavení zoomu v objektivu. Snažte se zachytit pocit, jako byste byli zapojeni do akce kolem vás – snáze tak zaujmete své diváky.
Při natáčení svých filmů se dobře bavte. Někdy se věci nebudou dařit tak, jak jste si naplánovali, ale z takových situací se toho můžete hodně naučit. Pokud s natáčenými objekty navážete vztah, zjistíte více o lidech a světě kolem sebe.
Při natáčení filmu máte kontrolu nad tím, jakým způsobem se bude příběh odehrávat. Při práci s lidmi ve výsledku ovlivníte jejich líčení událostí a situací. Váš film je součástí vaší osobnosti, užijte si tedy jeho natáčení.
Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.
Zpět na všechny Tipy a TechnikyTECHNIKY VIDEA
Zachyťte vzácné rodinné okamžiky. Rodinný vlogger Stef Michalak vám pomůže co nejlépe využít video funkcí fotoaparátu EOS.
TECHNIKY VIDEA
Profesionální animátor Ed Jackson odhaluje, jak vytvořit animovaný film pomocí techniky stop-motion.
TECHNIKY VIDEA
Oceňovaný dokumentarista a ambasador společnosti Canon Joel Santos se podělí o své nejlepší tipy pro vyprávění příběhů pomocí videa.