Jednoduché rady a tipy, které vám pomohou co nejlépe využít schopností fotoaparátu Canon

Naučte se pořizovat lepší snímky pomocí těchto tipů a technik pro digitální fotografování, které vám umožní zdokonalit fotografie a proměnit dobré snímky ve skvělé snímky. Přihlaste se k odběru zpravodaje You Connect a obdržíte nejnovější informace přímo do složky pro příchozí poštu.

Picture_Hints_and_Tips_DSLR_1


Vypořádejte se s fotoaparátem EOS

Správné držení fotoaparátu EOS pomůže zabránit jeho rozhýbání. Uchopte fotoaparát EOS tak, že jej sevřete pravou rukou, přičemž ponecháte ukazováček volný pro ovládání tlačítka spouště a hlavního ovladače. Palec by měl být přirozeně umístěn přes zadní stranu fotoaparátu. Poté fotoaparát podepřete uchopením do dlaně levé ruky, přičemž palec a ukazováček používejte v případě potřeby k obsluze objektivu.

Picture_Hints_and_Tips_DSLR_2


Filtrujte výsledky

Polarizační filtr může vytvořit efekty, kterých je obtížné nebo nemožné dosáhnout digitálně. Tento filtr může zvýšit intenzitu modré barvy oblohy, a tím nechat vyniknout mraky, nebo může odstranit nežádoucí odrazy od vody nebo skla. Při otáčení filtru můžete sledovat jeho účinek přes hledáček nebo na displeji LCD v režimu živého náhledu.

Picture_Hints_and_Tips_DSLR_3


Poskytněte si prostor ve svých filmech

Při snímání filmů fotoaparáty pracují před zahájením akce, aby pomohly s úpravami. Při snímání videozáznamu ponechejte několik sekund na začátku a na konci klipu. Pokud začnete okamžitě zaznamenávat akci, bude při úpravách obtížnější získat přesně požadované body zahájení a ukončení.

Picture_Hints_and_Tips_DSLR_4


Přiblížení bez makroobjektivu

K pořizování detailních fotografií zblízka není potřebný makroobjektiv pro specialisty. Mezikroužky EF12 II a EF25 II od společnosti Canon jsou duté tubusy, které se připevňují mezi objektiv a tělo fotoaparátu. Posouvají objektiv dále od snímače, takže můžete zaostřit na mnohem kratší vzdálenost, než je obvyklé. Nejedná se o skutečné makro, ale je to skvělý začátek. Mezikroužky neobsahují žádné další optické prvky, takže kvalita obrazu zůstane zachována.

Picture_Hints_and_Tips_DSLR_5


Co znamená název objektivu?

Vezměme si příklad: EF 24–105 mm f/4L IS USM
• EF – zkratka pro elektronické zaostřování (Electrofocus), jedná se o označení bajonetu objektivu na fotoaparátech EOS
• 24 – ohnisková vzdálenost v mm při nastavení nejširšího zorného úhlu objektivu
• 105 – ohnisková vzdálenost v mm při nastavení nejužšího zorného úhlu objektivu
• f/4 – světelnost objektivu
• L – objektivy řady L jsou „luxusní“ profesionální objektivy patřící do řady EF
• IS – IS je zkratka pro stabilizátor obrazu (Image Stabilizer), který detekuje a koriguje rozhýbání fotoaparátu
• USM – ultrazvukový motor (Ultrasonic Motor) v objektivu, který zajišťuje tišší a rychlejší automatické zaostřování

Picture_Hints_and_Tips_DSLR_6


Zachování životnosti baterie

Zajistěte, aby fotoaparát byl vždy připraven k akci. Nastavte funkci automatického vypnutí napájení fotoaparátu EOS na 1 minutu, aby fotoaparát po uplynutí této doby přešel do režimu spánku. K opětovné aktivaci fotoaparátu stačí stisknout tlačítko spouště do poloviny. Dalším opatřením pro úsporu energie, které vám umožní fotografovat ještě déle, je vypnutí displeje LCD a měření prováděného fotoaparátem.

Picture_Hints_and_Tips_DSLR_7


Získejte tu pravou stabilizaci pro sledování pohybujícího se objektu

Objektiv Canon IS je na boku těla opatřen přepínačem, který může zlepšit snímky vyžadující sledování pohybujícího se objektu. Normálně se přepínač nachází v poloze režimu 1, která nabízí stabilizaci ve svislém i vodorovném směru. Po přepnutí do režimu 2 je stabilizace poskytována pouze ve svislém směru, což je dokonalé pro pořizování akčních snímků vyžadujících sledování pohybujícího se objektu.

Picture_Hints_and_Tips_DSLR_8


Nejširší panorama

Jedním ze softwarových balíčků dodaných s fotoaparátem EOS je PhotoStitch, který vzájemně spojuje řadu překrývajících se fotografií, a vytváří tak ultraširokoúhlý snímek. Při pořizování fotografií zajistěte, aby byla veškerá nastavení (expozice, ohnisková vzdálenost objektivu, zaostření) na fotoaparátu EOS konstantní. Stáhněte snímky do počítače, spusťte software PhotoStitch a za pět minut budete mít ohromující panorama.

Picture_Hints_and_Tips_DSLR_9


Zaostřovací bod

Fotoaparát EOS umožňuje ovládat, jak velká část fotografie je zaostřená, takže můžete vytvořit snímek s objektem ostrým jako břitva a rozmazaným pozadím a popředím. Voličem režimů vyberte režim s předvolbou clony (Av) a poté hlavním ovladačem upravte clonu. Čím nižší bude clonové číslo, tím menší část popředí a pozadí bude zaostřena.

Picture_Hints_and_Tips_DSLR_10


Přidejte trochu barev

Pokud zjistíte, že fotografie krajiny zjevně postrádá trochu barev, zkuste přepnout vyvážení bílé z nastavení Automaticky na nastavení Denní světlo. Při nastavení Automaticky se fotoaparát EOS pokouší normalizovat barvy, například odebere teplé oranžové tóny při východu slunce. Přepněte na nastavení Denní světlo a syté barvy budou zpět.

Rady a tipy pro fotoaparát EOS

spacer
					image