Festivaly a oslavy

La_Tomatina_Spain.jpg

Už dlouhá léta nabízí lidem festivaly, různé akce a oslavy možnost se sejít a setřást ze sebe starosti všedních dní. Po celém světě dávají festivaly lidem možnost se pěkně obléct, zazpívat si nebo zatančit a na chvilku se cítit jako proměnění, i když třeba jen na pár hodin jednou do roka. Pro fotografy s bystrým okem představují barvy, světlo a emociální energie vyzařovaná těmito událostmi úžasnou příležitost pořídit skvělé fotografie.

Každý festival má svoje vlastní, jedinečné tradice, obřady a rituály. Některé z akcí, třeba úžasný skotský festival ohně Up Helly Aa konající se každý rok v lednu, mají poměrně intimní charakter. Tento festival přiláká tisíce návštěvníků, kteří dodržují tradiční obřady z dávných časů, a na jeho konci na hranici shoří replika vikingské lodi.

Kumbh_Mela_festival_India.jpg
© Seba Della y Sole Bossio

V protikladu k tomu indický festival Kumbh Mela, který trvá týden a koná se také v lednu, navštíví neuvěřitelných 60 milionů příznivců, kteří se nemůžou dočkat, až se smočí v posvátných vodách řeky Gangy a nechají se jimi požehnat. Jedná se oficiálně o největší shromáždění na světě.

World_Bog_Snorkelling_Championship_Wales.jpg
© Getty

Jiným událostem, třeba světovému mistrovství ve šnorchlování v bažině (World Bog Snorkelling Championship), které každoročně pořádají ve Walesu, je dobré se vyhnout velkým obloukem – pokud tedy není vaší představou zábavy trávit dlouhé hodiny zaboření po kolena v rašelině.

Notting_Hill_Carnival_London.jpg

Je tu ale jedna akce, kterou byste si neměli nechat ujít – největší pouliční festival v Evropě, Notting Hill Carnival, který se každý rok koná poslední víkend v srpnu. Během dvou dnů na něj přijde přes milion rozjařených účastníků, kteří obvykle tak poklidné ulice této bohémské londýnské čtvrti naplní radostnou kakofonií zvuků, kostýmy a tancem. A co je na tom možná nejlepší, je úplně zadarmo. 

Karneval uspořádala poprvé v roce 1965 londýnská komunita přistěhovalců černé pleti. Měl představovat způsob, jak sdružit lidi dohromady a být oslavou karibské hudby a kultury.  Londýňanům se tak naskytla možnost vyjádřit svoji individualitu a oslavit svobodu tím, že protančí ulicemi našňoření do úžasně nazdobených kostýmů. Více o tomto karnevalu, a o jednom z jeho zakládajících členů, se dozvíte, když se podíváte na náš nový krátký film k oslavě spuštění naší nové služby pro správu fotografií irista

Za těch více než 50 let, co už se Notting Hill Carnival pořádá, se značně rozrostl. V současné době má podobu večírku, kterému se žádný jiný nevyrovná. Pestrobarevné postavy hýřící barvami, kosmopolitní davy a atmosféra dýchající inspirací nabízí fotografům možnost se graficky vyřádit. Pokud chcete zachytit úžasné kostýmy v hlavním průvodu, je dobré přijít brzy, abyste si našli místo, kde na vše dobře uvidíte. Nebo při západu slunce proklouzněte do roztančených davů a zachyťte kouzelnou nádheru hry světel.

V srpnu se každoročně koná i festival La Tomatina ve španělském městě Bunol. Tato akce si získala pověst největší bitvy jídlem na světě. Po celý týden tady hraje hudba, hoduje se a konají se ohňostroje.

Navezou sem přes 40 000 kilo rajčat, a pak se asi 30 000 lidí utrhne z řetězu a hází po sobě přezrálá rajčata, dokud jimi nejsou ulice městečka a každý z nich pokrytí od hlavy až po patu. Nejspíš si dokážete představit, co je to za podívanou. Říká se, že tento zvyk vznikl v roce 1944, když během tradičního městského festivalu došlo mezi účastníky k hádce, při které po sobě začali házet rajčata. 

Na rozdíl od řady španělských festivalů, které jsou oslavou svatých nebo světců, se La Tomatina koná jen tak pro zábavu. Během dne se dají pořídit skvělé fotografie, i když protřelí lovci fotografií si svoje vybavení před postříkáním chrání plastikovými sáčky.

I když v dohledné době žádný výlet do Španělska, Londýna, Skotska nebo India neplánujete, určitě se bude někde u vás konat nějaký hudební festival nebo místní akce, kam se můžete vydat se svým fotoaparátem, nechat se inspirovat a zachytit akci. Co kdybyste se podívali do Galerie a podělili se tam o své oblíbené fotografie a zážitky z festivalů?