Zasněžený strom od Michaela „Nicka“ Nicholse

Odborník společnosti Canon, Michael „Nick“ Nichols, je fotograf a držitel mnoha ocenění, kterého práce zavedla do nejodlehlejších koutů světa. V roce 1996 se stal interním fotografem časopisu National Geographic a v lednu 2008 byl jmenován redaktorem se zvláštním pověřením.

V prosinci 2012 obsahoval hlavní příběh časopisu National Geographic pětistránkový rozkládací list s Nickovým snímkem přes 75 metrů vysoké a 3 200 let staré sekvoje obrovské.

Nick vytvořil snímek ze 126 fotografií pořízených za více než 45 minut pomocí inovativních technik využívajících lanový systém během silné kalifornské sněhové bouře.

Zasněžený strom od Michaela „Nicka“ Nicholse – Canon
© Michael „Nick“ Nichols, Zasněžený strom – Canon EOS 1D Mark IV

Nicka jsme dostihli, zatímco byl v terénu, a mluvili jsme s ním o strávení letošní zimy v Yellowstonském národním parku, o výzvách fotografování ve sněhu a o příběhu v pozadí jeho pozoruhodného snímku.

O strávení zimy v Yellowstonu

„V současné době jsem na celoročním fotografování – dokumentuji ekosystém Yellowstonského národního parku. Právě nyní je období páření losů, což je fascinující a znamená to, že zima je za dveřmi. Zima zde přichází rychle a brzy. Teploty mohou dosáhnout minus 40 stupňů a očekáváme až 15 metrů sněhu, takže po dobu dalších několika měsíců zůstaneme blízko gejzíru Old Faithful a budeme cestovat na sněžných skútrech.“

O fotografování ve sněhu

„Pokud jde o fotografování ve sněhu, stále se učím! Čerstvý sníh má svou vlastní barevnou škálu. Zdá se, že odstraní všechny nedostatky světa, který pak vypadá, jako by dostal nový nátěr. Tato pohádková kvalita vytvoří dojem, že vše je klidnější a pomalejší, dokonce i ve velkých městech.

Život jde samozřejmě dál, ale vypadá prostě zádumčivější. Sníh vyvolává pocit odloučení. Je na tom něco skutečně nádherného, protože to, co vidíte, je tak svěží, a vidíte svět tak odlišně. Přinutí vás to jít ven, přestože probíhá sněhová bouře, abyste to mohli vyfotografovat.

Jednou z důležitých věcí, na kterou musíte pamatovat při fotografování ve sněhu, je použití expozimetru a nastavení fotoaparátu tak, aby mu poskytl více světla. Fotoaparáty automaticky očekávají, že spatří šedou barvu, takže v jasném sněhu je k získání správné expozice nutné provést kompenzaci.“

Příběh v pozadí snímku Zasněžený strom

„Tento strom se jmenuje Prezident a je druhým největším stromem na světě. Vědci nestanovili jeho stáří, dokud jsme nepořídili tuto fotografii.

Plánováním tohoto snímku jsme strávili přibližně dva roky. Průzkum jsem provedl rok předtím. Záměrem bylo pořídit 45minutovou fotografii 3 200 let, po které tam tento strom stojí. Nejedná se o falešnou složeninu, pořídili jsme ji v jednom kuse, částečně proto, že sněhová bouře byla tak silná! Ale já jsem čekal na sníh, protože jsem si uvědomil, že bude vypadat velkolepěji.

Strávili jsme dva týdny přípravou a tvorbou kompozice. Použili jsme systém tvořený lany a kamerovým vozíkem, který nepoškodí stromy. Použil jsem tři fotoaparáty Canon 1D Mark IV s objektivy řady 35mm 1.4 L. Naskládali jsme je na plošinu, která s nimi klesala po dvou metrech, přičemž při cestě dolů se upravovaly expozice, abychom získali portrét celého stromu ve vysokém rozlišení. Fotografie byly vzájemně spojeny ručně v počítači. Tento snímek má tak velké rozlišení, že hledáme velké budovy, na které bychom jej mohli promítnout, aby lidé viděli všechno.

Často oslavujeme fotografie slonů a lvů pořízené ve volné přírodě, ale tato fotografie oslavuje strom, který je darem od věků. Skutečně doufám, že tento snímek přesvědčí lidi, aby se nadechli a chviličku jen tak přemýšleli. Svět se vyvíjí tak rychle – a slovy písně Joni Mitchellové skutečně „nevíte, co máte, dokud to není pryč.“

Seznamte se s Jekatěrinou Muchinovou, cestovatelkou společnosti Canon

Nedávno jsme se sešli s cestovatelkou společnosti Canon, Jekatěrinou Muchinovou, abychom se jí zeptali, co nejvíce miluje na zimě, a dozvěděli se více o příbězích v pozadí jejích fotografií.

Jekatěrina pořizuje fotografie od svých 16 let. V roce 2000, po absolvování fotografické akademie v Moskvě, si koupila svůj první fotoaparát Canon na kinofilm a začala jako koníček fotografovat extrémní sporty. Od roku 2003 se zaměřuje především na fotografování osob a různých událostí jako profesionální fotografka na volné noze.

Jekatěrina pořizovala snímky na více než 400 svatbách a akcích zahrnujících portrétní fotografii. Její práce ji zavedla z domova v Rusku do Evropy, Severní a Jižní Ameriky, oblasti Karibiku, Asie a Afriky a naposledy do jižního Tichomoří a na Nový Zéland.

Zasněžený strom od Michaela „Nicka“ Nicholse – Canon
© Jekatěrina Muchinová – Canon EOS 1D X

Co nejvíce milujete na zimě?

„Jako svatební fotografka jsem zaneprázdněna převážně v létě a na podzim. Ale zima mi dává příležitost odletět pryč a užít si dovolenou. Miluji lyžování ve volném terénu a snowboarding a moje dovolená je obvykle o zimních sportovních aktivitách. Ale i když nepracuji, mé fotoaparáty jsou vždy se mnou!

Jako vášnivá fotografka svateb v zahraničí si vždy najdu chvíli pro kreativní fotografování životního stylu, zejména pokud jsme na neobvyklém místě.

Řekněte nám více o své fotografii

Zasněžený strom od Michaela „Nicka“ Nicholse – Canon

„Ta byla pořízena na Novém Zélandu, kde jsem byla na dovolené s přáteli. Vyjeli jsme si na výlet na lodi, abychom viděli Doubtful Sound a nedaleké fjordy.

Pozdě večer jsem vyšla na palubu, užít si nádhernou noční oblohu jižní polokoule. Odehrával se tam rozkošný intimní okamžik mezi párem stojícím na palubě. Tak jsem se rychle rozhodla využít úžasnou kombinaci lodě, nádherné čisté oblohy a páru k vytvoření tohoto snímku.

Nebylo potřeba použít stativ, protože můj fotoaparát Canon 1D X je skvělý pro fotografování při slabém osvětlení.“