Kurz: Kreativní expozice

Expozice pod kontrolou

Používání fotoaparátu EOS v režimech základní zóny, jakými jsou například Krajina, Portrét nebo Plná automatika (zelený čtvereček), je přímočaré.

Nastavíte příslušný režim, vyberete kompozici fotografie, zaostříte, stisknete tlačítko spouště a nastavení expozice již necháte na fotoaparátu.

V tomto kurzu se dozvíte, jak překročit stín režimů základní zóny a pomocí kreativních režimů fotoaparátu EOS využít prvky expozice, s nimiž si své fotografie přizpůsobíte. Témata v návodu:

• Expoziční trojúhelník
• Nastavení clony objektivu
• Nastavení rychlosti závěrky
• Nastavení citlivosti ISO
• Přechod na ruční nastavení

Picture_Tutorial_p1
Llyn Idwal, © Beverly Cash 2011, Canon EOS 5D Mark II

Rychlost závěrky, clona a citlivost ISO jsou tři základní faktory expozice, které výrazně ovlivní vaše výsledné fotografie. Clona omezuje množství světla procházející skrz objektiv fotoaparátu. Rychlost závěrky určuje čas, který toto světlo bude mít k vytvoření fotografie. Citlivost ISO určuje citlivost snímače na světlo. I když se může zdát, že s těmito faktory otěže kreativity ve svých rukou třímat nebudete, mohou výrazně změnit vzhled vašich fotografií.

Pro lepší představu si tyto faktory představte jako tři vrcholy expozičního trojúhelníku. Chcete-li po změně jednoho faktoru dosáhnout stejné expozice, bude třeba upravit alespoň jeden ze zbylých dvou.

Picture_Tutorial_p1_02
Expoziční trojúhelník

1   2  3  4  5