Kurz: Kreativní expozice

Nastavení citlivosti ISO

Citlivost ISO označuje citlivost na světlo digitálního snímače uvnitř fotoaparátu EOS.

Snímač sestává z milionů miniaturních fotobuněk. Jsou-li tyto fotobuňky vystaveny světlu, generují malé elektrické výboje. Ke zvýšení citlivosti snímače jsou tyto výboje zesilovány. Naneštěstí jsou spolu se zesílením hlavních výbojů zesíleny i některé výboje vedlejší (tzv. šum). Při vyšší citlivosti ISO se tento šum na fotografiích projeví ve formě zrnitosti (viz obrázek vpravo dole).

Picture_Tutorial_p4
Se zvýšením citlivosti ISO dochází i ke zvýšení šumu.

Při nízké citlivosti ISO je úroveň šumu nulová či minimální. Se zvyšující se citlivostí ISO je však třeba najít kompromis mezi výhodami vysoké citlivosti a úrovní šumu, kterou jste ochotni na svých snímcích tolerovat. Citlivost ISO lze nastavit pomocí tlačítka před panelem LCD v pravé horní části fotoaparátu EOS.

Zvýšení citlivosti ISO není jen něco, co uděláte, když jsou špatné světelné podmínky a váš stativ zůstal doma. Vysokou rychlost závěrky je často třeba kompenzovat nízkým clonovým číslem. Přidejte však na misku vah vysokou citlivost ISO a můžete vysokou rychlost závěrky zkombinovat i s clonovým číslem vysokým.

1  2  3  4  5