Kurz: Expozice

Násobná expozice

Kombinací dvou nebo více samostatných expozic lze vytvořit zajímavé efekty.

Můžete například přidat měsíc nebo hvězdy na prázdnou noční oblohu nebo zobrazit stejný objekt dvakrát či třikrát ve stejné scéně. Efekty násobné expozice lze také vytvořit z libovolného snímku pořízeného fotoaparátem EOS a libovolného vybraného snímku pomocí nástroje pro skládání v softwaru Digital Photo Professional (DPP).

Picture_Tutorial_p5

Fotoaparáty EOS-1D X, EOS 5D Mark III a EOS 6D vám umožňují vyfotografovat několik snímků a poté je sloučit do jediného konečného snímku. K dispozici je mnoho možností. Pro násobnou expozici můžete vyfotografovat dva až devět snímků. Můžete zvolit uložení všech pořízených snímků nebo pouze konečného snímku. A můžete zvolit způsob, jakým budou snímky sloučeny – všechny tři výše uvedené modely nabízejí možnosti Aditivní a Průměrný, přičemž fotoaparáty EOS-1D X a EOS 5D Mark III poskytují také možnosti Jasný a Tmavý.

Při použití možnosti Aditivní dochází k součtovému slučování snímků. Výsledkem bude obvykle tmavý snímek, takže je doporučeno použít zápornou kompenzaci expozice: –1 EV pro dvě expozice, –1,5 EV pro tři expozice, –2 EV pro čtyři expozice.
Při použití možnosti Průměrný je automaticky nastavena záporná kompenzace expozice podle počtu pořizovaných snímků.
Při použití možností Jasný/Tmavý se porovnává jas (nebo tmavost) prvního snímku a následných snímků. Jasná (nebo tmavá) část zůstane ve snímku zachována. V závislosti na poměru jasu (nebo tmavosti) porovnávaných snímků může dojít ke smíchání barev.

Pokud pořizujete násobné expozice v režimu snímání s živým náhledem, můžete sledovat, jak se jednotlivé snímky během fotografování slučují.

Více informací
Tento kurz poskytuje dobrý základ pro porozumění možnostem fotoaparátu EOS týkajícím se expozice. Pokud byste se chtěli dozvědět více o vašem fotoaparátu, web Canon Professional Network (CPN) nabízí obrovský zdroj informací. Více zjistíte zde.

1  2  3  4  5