Kurz: Objektivy

Clona objektivu

Množství světla, které zachytí snímač fotoaparátu EOS, závisí na osvětlení scény. Je ale možné omezit je i clonou objektivu.

Clona objektivu je velikost otvoru uprostřed mechanické clony, která se nachází uvnitř objektivu nebo za ním. Tato clona je obvykle tvořena řadou kovových lamel, jejichž posunem se otvor zvětšuje nebo zmenšuje.

Picture_Tutorial_p3
Clona objektivu je velikost otvoru mechanické clony. Pohybem řady kovových lamel se mění velikost clony objektivu.

Hloubka ostrosti
Velikost clony se označuje jako číslo f. Jedná se o ohniskovou vzdálenost objektivu dělenou průměrem clony. Velká clona má malé číslo f, například f/2,0 nebo f/2,8. Malá clona má velké číslo f, například f/16 nebo f/22.

Když používáte hledáček fotoaparátu EOS, je maximální clona objektivu velmi důležitá. Obraz, který vidíte v hledáčku, je obvykle vytvářen při maximální cloně – čím větší clona, tím jasnější obraz.

Kromě omezení intenzity světla, které se dostane do snímače, ovlivňuje clona i hloubku ostrosti snímku. Hloubka ostrosti představuje oblast, kde se scéna jeví jako ostrá. Velká clona objektivu vytváří úzkou hloubku ostrosti ˜– pouze malá oblast před a za bodem zaostření se zobrazuje ostře (f/1,8 na obrázku níže).


Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 5D Mark III, EF 50 mm f/1,8

Snížením clony (zvýšení čísla f) dojde ke zvýšení hloubky ostrosti – větší část scény před a za bodem zaostření se jeví jako ostrá (f/22 na obrázku výše).

Změna clony nabízí velký prostor pro kreativitu. Je například možné rozmazat pozadí portrétu použitím široké clony (menší číslo f) nebo zdánlivě zaostřit na celou krajinu využitím malé clony. Hloubka ostrosti je velice důležitá zejména u makrofotografií – čím menší je zaostřovací vzdálenost, tím kratší je hloubka ostrosti.

1  2  3  4  5  6

spacer
					image