Kurz: Objektivy

Vysvětlení názvů objektivů

Každý objektiv EF je označen řadou kódů, které symbolizují důležité údaje a funkce.

Například kód EF-S 15-85 mm f/3,5-5,6 IS USM označuje objektiv s typem upevnění EF-S, s rozmezím ohniskové vzdálenosti zoomu 15 mm až 85 mm, s maximální clonou v rozmezí f/3,5 až f/5,6 (v závislosti na nastavené ohniskové vzdálenosti), s ultrazvukovým motorem (USM) zajišťujícím ostření a s vestavěným optickým stabilizátorem obrazu (IS). Dále uvádíme podrobnější popis.

Upevnění objektivu
Fotoaparáty EOS používají tři různé typy upevnění objektivu. Každý digitální fotoaparát nebo fotoaparát na film EOS je kompatibilní s každým objektivem EF (fotoaparát EOS M vyžaduje upevňovací adaptér EF-EOS M). Bajonet typu EF (Electro-Focus) byl uveden na trh v roce 1987 a jednalo se o první aplikaci plně elektronické komunikace mezi fotoaparátem a objektivem. Motor zajišťující ostření se nachází uvnitř objektivu (nikoli v těle fotoaparátu), je proto plně přizpůsoben pro příslušné funkce daného objektivu.

Picture_Tutorial_p4
Typy upevnění objektivů Canon. Zleva doprava: typ EF, typ EF-S a typ EOS M

Objektivy EF-S jsou obecně lehčí a menší než obdobné objektivy typu EF. Objektivy EF-S nelze upevnit na fotoaparáty, které mají pouze červenou upevňovací značku (modely na film nebo kinofilm) – lze je upevnit pouze na fotoaparáty s bílou upevňovací značkou ve tvaru čtverce.

Nový typ EF-M je menší než stávající typy EF a EF-S. Díky této velikosti bajonetu dokáže fotoaparát EOS-M nabídnout stejnou kvalitu jako digitální SLR v kompaktnějším provedení. Upevňovací značka tohoto typu má podobu bílého kolečka. Na fotoaparát EOS-M je možné přímo připevnit pouze objektivy typu EF-M, ale s využitím upevňovacího adaptéru EF-EOS M je možné použít i libovolný objektiv typu EF nebo EF-S.

1  2  3  4  5  6

spacer
					image