Tutorial: Summer Light Photography

Hra stínů

Kromě poskytování teplého světla časně ranní slunce, které je na obloze nízko, také vrhá dlouhé stíny. Ty odhalují strukturu drsných povrchů, zejména předních stran budov, pomníků a soch. Snímky krajin s kopci a poli rovněž těží z nízkého úhlu osvětlení.

Jak slunce stoupá po obloze, stíny se značně zkracují a zesilují, a jsou tak běžně méně půvabné. K odstranění těchto výrazných stínů, které mohou být obzvláště patrné pod očima osob, můžete aktivovat blesk, aby vyjasnil stíny a poskytl rovnoměrnější světlo. V pozdějších hodinách budete možná muset umístit fotografovanou osobu do stínu, aby nepřivírala oči a abyste zajistili tlumenější světlo.

Picture_Tutorial_img2
© Antonio Citro 2009, Canon EOS 50D

Měnící se světlo
Kvalita denního světla se během dne mění. Časně ranní a pozdně odpolední sluneční světlo si stále zachovává i mimo zlaté hodiny teplou barvu, i když nikoli tak výraznou. Jasné sluneční světlo uprostřed dne je mnohem modřejší, poskytuje větší kontrast a vrhá nezajímavé krátké stíny. Oblačnost zmírní všechny tyto efekty a poskytne nejrovnoměrnější světlo.

Navíc se zdá, že se slunce během dne pohybuje přes celou oblohu, takže přední strana budovy, která je ráno ve stínu, může být odpoledne zalita slunečním světlem. Směr a úhel slunce závisí na roční době. K dispozici jsou grafy a kalkulačky, které poskytují tyto informace pro libovolný čas, zeměpisnou šířku a délku.

Pokud jste na organizovaném výletu, budete mít možná k pořizování fotografií pouze několik minut. Jestliže se však zdržíte na stejném místě několik dní, vyplatí se vrátit se ke stejným objektům v různou denní dobu, abyste zjistili, zda se příležitosti pro fotografování zlepšily, když je světlo osvětluje z různých míst.

1  2  3  4

spacer
					image
Tutorials
Summer Light Photography
Photographic Composition
Video photography
Water photography
Landscape photography
Black and white photography
Action photography