Zimní kouzlení

Jakmile spatříte sníh a led, sáhněte po svém fotoaparátu. Pořiďte nezapomenutelné snímky své rodiny a krajiny proměněné zimou.

U fotoaparátů PowerShot nebo IXUS můžete využít nastavení Sníh, které zářivě bílou barvu okolí okamžitě vykompenzuje a osobám a objektům vtiskne přirozené tóny barev. Pokud máte fotoaparát EOS nebo se svým fotoaparátem IXUS nebo PowerShot chcete experimentovat, klikněte sem a získejte další informace.

HTTW_Page1_01
Stromy, © Antonio Sanginisi, Canon PowerShot G9

Pořizujte nádherné snímky krajiny ze všech úhlů
Jestliže právě nasněžilo nebo jste uprostřed krajiny pokryté mrazem, dívejte se po zajímavých tvarech nebo barvách. Patří sem například stromy, budovy, zvířata nebo lidé v jasně barevném oblečení, kteří se mohou stát ústředním bodem snímku. Kontrast mezi nimi a bílým pozadím zvýší dramatické napětí snímku.

Zima přináší nové vzory a struktury povrchu – námrazu na kapotě auta, pavoučí síť nebo sníh na popadaných listech. Můžete si kleknout, namířit fotoaparát nahoru do koruny stromů a získat nový a neotřelý úhel pohledu. Na tento druh fotografií se u fotoaparátů EOS ideálně hodí objektiv EF-S 10–22 mm f/3,5–4,5 USM.

Majitelům fotoaparátů EOS, kteří by se chtěli portréty zabývat vážněji, doporučujeme vyzkoušet objektivy EF 50 mm f/1,4 USM a EF 50 mm f/1,8 II. Tváře fotografují z přirozené perspektivy a k rozostření rušivých detailů na pozadí mohou využívat širší clony.

Dramatické záběry zblízka
Záběry zblízka se nehodí jenom na fotografování osob. Stejně dobrým objektem se může stát strom nebo plot pokrytý jinovatkou.

HTTW_Page1_02
Jinovatka, © Alf-Kaare Berg, Canon EOS 40D

Použijte ve fotoaparátu nastavení Makro a dostaňte do záběru jen několik větviček nebo list. Teprve pak se před vámi objeví ledové krystalky, které z obyčejné věci udělají něco neobyčejného. Pokud to jde, fotografujte směrem na slunce. Ledové krystalky pak budou osvícené zezadu a budou se ve světle třpytit.

Rozjeďte se za zábavou
Lyžování, jízda na snowboardu nebo sáňkách... z toho všeho můžou být skvělé zimní akční fotografie nebo videa. Přepněte fotoaparát do režimu Sporty (pokud ho má). Znehybníte pohyb a pořídíte několik snímků zároveň. V počítači si pak snímky prohlédněte a vyberte ty, které akci dokonale zachytily.

Teď jste zjistili, jaké fotografie se dají pořídit. Na další stránce vám předvedeme některé další pokročilé techniky.

1  2