Urban nature photography tips: A squirrel looks up, paws in front of its body, surrounded by a field of white daisies and lush green grass up to its shoulders.

FOTOGRAFIE PŘÍRODY

Tipy pro fotografování přírody: Fotografujte zvířata přímo za dveřmi svého domova

Fotografie přírody nemusí pořizovat jen lidé žijící na venkově. Když se podíváte na svou zahradu, ulice, pod kameny, na břehy rybníků a do městských parků, dojde vám, že se vám nabízí dokonalá příležitost pro fotografování přírody ve městě.

Mladý finský fotograf Ossi Saarinen získal díky fotografiím přírody ve městě šestimístný počet sledujících ve službě Instagram. Na fotografiích jsou roztomilé veverky, myši a lišky, které se dívají přímo na diváka, a legrační svérázní ptáci s kulatými tělíčky. Zde se s námi dělí o své nejlepší tipy, jak fotografovat přírodu ve městě, včetně nejlepších míst, na kterých se nacházejí lišky, oblíbeného nastavení fotoaparátu a kompozice, díky které lze nejlépe zachytit tato svérázná stvoření v reálném životě.

1. Seznamte se s chováním zvířat

V Helsinkách se Ossi občas setkává se zvířaty, ale teprve až pochopí jejich chování, ví, kam a kdy se má během fotografování dívat. „Na jaře se snažím nalézt liščí doupata na místech, která se nenacházejí přímo v centru města, ale stále jsou v blízkosti lidí. Snažím se najít díry v zemi, které by mohly sloužit jako doupata,“ říká Ossi, „a pak také hledám stopy kožešin a jejich výrazný pach.“

„Domnívám se, že jednou z nejdůležitějších věcí při fotografování zvířat je znát jejich zvyky. Pokud najdu liščí doupě s mláďaty, vím, že tu tráví veškerý čas, takže si stačí jen lehnout do blízkosti doupěte a fotografovat, jak si malá liščátka hrají. Dospělé lišky zase obcházejí doupě v noci a někdy i odpoledne. Obvykle používají tu stejnou naučenou trasu. Můžu je tedy v klidu sledovat a zjistit, kterou trasou chodí, a příště si na ně někde uprostřed počkat.“

2. Pečlivě si vybírejte denní dobu

Rušné městské ulice, frekventované silnice a zvuky civilizace zdánlivě nenabízejí moc příležitostí k fotografování přírody. Neznamená to ale, že to není možné. Stačí si počkat, až lidé budou doma. „Nikdy nefotografuji uprostřed dne,“ říká Ossi. „Většina zvířat je aktivnější v noci, ale fotografování ve tmě je složitější, takže fotografuji v době kolem východu a západu slunce. Světlo je v této době lepší, takže fotky jsou silnější.“

I když plnoformátový fotoaparát (například Canon EOS 6D) funguje lépe při vysoké citlivosti ISO, skvělé fotografie přírody můžete pořídit i se snímačem APS-C s oříznutým formátem obrazu (který má třeba fotoaparát Canon EOS 7D Mark II),“ říká Ossi. „Pokud se nemůžete dostatečně přiblížit například k ptákům nebo včelám, díky snímačům s oříznutým formátem obrazu mohou tito tvorové na snímku vypadat dokonce větší.“ To se děje kvůli omezenému zornému poli, kterého s těmito snímači dosáhnete.

Související články
canon-get-inspired-urban-nature-photography-tips-related1-185x94

FOTOGRAFIE PŘÍRODY

Příběh Ossiho Saarinena, fotografa přírody ve městě

Jen tři roky poté, co Ossi začal fotografovat, se jeho osobité snímky zvířat staly hitem sociálních médií. Podělil se s námi o to, jak se jeho koníček rozvíjel.

A red squirrel looks straight at the camera as it runs across a carpet of dried leaves and fallen petals.

FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ PŘÍRODY

Tipy pro fotografování divoké přírody

Tipy a techniky, které pozvednou vaše fotografování divoké přírody na novou úroveň a umožní vám vytěžit maximum z fotoaparátů a objektivů Canon.

Young Wildlife Photographer of the Year to pro

FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ PŘÍRODY

Od vítězů cen až po profíky

Dva vítězové soutěže Young Wildlife Photographer of the Year se podělí o to, co pro ně znamenal úspěch v tak raném věku.

3. Dostaňte se blíže nebo používejte teleobjektivy

„Pokud se chcete ke zvířatům skutečně přiblížit, musíte jim umožnit, aby vás viděli,“ vysvětluje Ossi. „Důležité je trávit se zvířaty dostatek času, aby si na vaši přítomnost zvykla. Musíte si počínat velmi tiše a vyvarovat se náhlých pohybů. Můžete se naučit, jak se chovají a reagují na vaše pohyby a jak blízko se k nim dostanete předtím, než utečou.“

Ossi při fotografování přírody ve městě rád používá objektivy se zoomem. „Podmínky se totiž neustále mění – zvíře může být velmi blízko, ale pak se může náhle pohnout. Pomocí objektivu Canon EF 70-200mm f/2.8L USM mohu pořizovat fotografie velmi zblízka nebo z dálky v celém rozsahu ohniskové vzdálenosti 200 mm. Pokud s návštěvami přírody teprve začínáte, je skutečně obtížné se k zvířatům přiblížit. Z tohoto důvodu je nejlepší začít s dlouhými objektivy, jako jsou 300 mm nebo 400 mm.“ Objektiv Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III je oblíbený kompaktní objektiv s velkým dosahem. Pokud chcete ještě kompaktnější a cenově úspornější řešení, ideální volbou je fotoaparát Canon PowerShot SX740 HS s výkonným 40× optickým zoomem, který vám rovněž umožní snadné a rychlé přiblížení a oddálení.

4. Zvyšte citlivost ISO a fotografujte se širokou clonou

Příroda je často nejpozoruhodnější hned ráno, nebo v pozdních večerních hodinách, kdy denní světlo slábne. Proto je schopnost fotografovat při slabém osvětlení jedním z důvodů, proč Ossi při fotografování přírody ve městě upřednostňuje používání fotoaparátu, jako je plnoformátový fotoaparát Canon EOS 6D. Má velký rozsah citlivosti ISO s 11bodovým systémem automatického zaostřování, který je dostatečně citlivý pro použití za měsíčního světla, čímž zvyšuje šanci na pořízení ostrého snímku. Jeho nástupce, model Canon EOS 6D Mark II, tuto schopnost ještě zdokonaluje díky systému automatického zaostřování s 45 křížovými body a dosud největšímu rozsahu citlivosti ISO.

Ale tento způsob funguje i u fotoaparátů se snímačem s oříznutým formátem obrazu: doporučuje zvýšit citlivost ISO a odclonit. „Pokud musím, nastavím citlivost ISO na velmi vysokou hodnotu – je lepší pořídit trochu zrnitou fotografii, než nevyfotit nic,“ říká. Ossi dodává, že u tohoto fotoaparátu rád udržuje citlivost ISO pod hodnotou 10 000, ale jednotlivé modely fotoaparátů se v různých podmínkách liší, takže klíčem je experimentovat s tím, co vy a váš fotoaparát dokážete zachytit ve své místní oblasti.

5. Zaostřujte rychle a zmrazte zvířata v pohybu

Ossi radí fotografům, kteří chtějí zachytit přírodu ve městě, aby si vybrali fotoaparát s rychlým automatickým zaostřováním („čím rychlejší, tím lepší“) a stabilizací obrazu. Fotoaparát Canon EOS 7D Mark II má systém automatického ostření s 65 křížovými body a je vybaven snímačem CMOS AF s duálními pixely, který zvyšuje pravděpodobnost zaostření na pohybující se objekty i při slabém osvětlení. Použití objektivu s nejširší clonou umožňuje maximální zachycení světla a zvýšení rychlosti závěrky: „Dávám přednost světelným objektivům, protože potřebujete vysokou rychlost závěrky, abyste mohli zmrazit zvířata v pohybu,“ říká Ossi.

6. Nechte objekt vyniknout

Pro Ossiho je charakteristické, že při fotografování využívá odclonění objektivu, které zvýrazňuje ostrost objektů a odděluje je od členitého pozadí. Ossi používá režim priority clony (režim Av) a nízkou clonu. Využívá také následné úpravy snímků, aby je vylepšil. „Provádím základní úpravy jasu, kontrastu a barev. Často se snažím o to, aby zvíře vyniklo oproti pozadí tím, že ho nepatrně zesvětlím a pozadí naopak trochu ztmavím. Snažím se o to, aby byly moje fotografie maximálně realistické.“

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Všechny články

Související produkty