Fotografie přírody nemusí pořizovat jen lidé žijící na venkově. Když se podíváte na svou zahradu, ulice, pod kameny, na břehy rybníků a do městských parků, dojde vám, že se vám nabízí dokonalá příležitost pro fotografování přírody ve městě.
Mladý finský fotograf Ossi Saarinen získal díky fotografiím přírody ve městě šestimístný počet sledujících ve službě Instagram. Na fotografiích jsou roztomilé veverky, myši a lišky, které se dívají přímo na diváka, a legrační svérázní ptáci s kulatými tělíčky. Zde se s námi dělí o své nejlepší tipy, jak fotografovat přírodu ve městě, včetně nejlepších míst, na kterých se nacházejí lišky, oblíbeného nastavení fotoaparátu a kompozice, díky které lze nejlépe zachytit tato svérázná stvoření v reálném životě.
V Helsinkách se Ossi občas setkává se zvířaty, ale teprve až pochopí jejich chování, ví, kam a kdy se má během fotografování dívat. „Na jaře se snažím nalézt liščí doupata na místech, která se nenacházejí přímo v centru města, ale stále jsou v blízkosti lidí. Snažím se najít díry v zemi, které by mohly sloužit jako doupata,“ říká Ossi, „a pak také hledám stopy kožešin a jejich výrazný pach.“
„Domnívám se, že jednou z nejdůležitějších věcí při fotografování zvířat je znát jejich zvyky. Pokud najdu liščí doupě s mláďaty, vím, že tu tráví veškerý čas, takže si stačí jen lehnout do blízkosti doupěte a fotografovat, jak si malá liščátka hrají. Dospělé lišky zase obcházejí doupě v noci a někdy i odpoledne. Obvykle používají tu stejnou naučenou trasu. Můžu je tedy v klidu sledovat a zjistit, kterou trasou chodí, a příště si na ně někde uprostřed počkat.“
Rušné městské ulice, frekventované silnice a zvuky civilizace zdánlivě nenabízejí moc příležitostí k fotografování přírody. Neznamená to ale, že to není možné. Stačí si počkat, až lidé budou doma. „Nikdy nefotografuji uprostřed dne,“ říká Ossi. „Většina zvířat je aktivnější v noci, ale fotografování ve tmě je složitější, takže fotografuji v době kolem východu a západu slunce. Světlo je v této době lepší, takže fotky jsou silnější.“
I když plnoformátový fotoaparát (například Canon EOS 6D) funguje lépe při vysoké citlivosti ISO, skvělé fotografie přírody můžete pořídit i se snímačem APS-C s oříznutým formátem obrazu (který má třeba fotoaparát Canon EOS 7D Mark II),“ říká Ossi. „Pokud se nemůžete dostatečně přiblížit například k ptákům nebo včelám, díky snímačům s oříznutým formátem obrazu mohou tito tvorové na snímku vypadat dokonce větší.“ To se děje kvůli omezenému zornému poli, kterého s těmito snímači dosáhnete.