Ossi Saarinen's urban nature photography story: a fox stares at us through a gap in a bush, which is out of focus.

FOTOGRAFIE PŘÍRODY

Tváří v tváří: Ossi Saarinen, fotograf přírody ve městě

Ossi Saarinen shromáždil stovky tisíc sledujících na službě Instagram díky svým fotografiím přírody ve městě, nejčastěji v podobě snímků roztomilých zvířat zachycených v ulicích Helsinek a v okolí města Espoo ve Finsku.

Jako protiváhu k dnešnímu stresujícímu životu ve městě vyhledává 22letý fotograf každý týden městská předměstí a rozšiřuje své portfolio intimních a výrazových portrétů zvířat: „Když jdu ven, podaří se mi úplně vypnout a uvolnit se. Nejlépe mi to jde, když fotografuji. Užívám si každý okamžik, který v přírodě strávím,“ říká. Zde Ossi sdílí svůj příběh o přírodě ve městě: od prvního zážitku, kdy se ocitl tváří v tvář čtyřem liščatům, až do doby, kdy se o pár let později proslavil na Instagramu (kde ho naleznete pod jménem @soosseli). Dokonce vám poradí s tím, jak získat sledující ve službě Instagram.

Ať už jsou nejbližším zeleným místem ve vašem okolí park nebo keře lemující městské ulice, Ossiho příběh a tipy vás inspirují k tomu, abyste vzali do ruky fotoaparát a začali zachycovat přírodu kolem sebe. A protože zvířata žijící ve městech nejsou tak plachá jako ta žijící ve volné přírodě, jistě brzy narazíte na dokonalý objekt, který si budete chtít vyfotografovat.

Kdy jste se začal zajímat o fotografování přírody?

„O přírodu a obzvláště o zvířata jsem se zajímal odjakživa. Před třemi lety, když mi bylo 18 let, jsem pořídil svou první fotografii a uvědomil si, že takhle mohu zachycovat okamžiky, které mě na přírodě fascinují.“

Myslíte si, že i mladí lidé hodně fotografují přírodu?

„Ano. Myslím, že její popularita stále roste – alespoň podle toho, co jsem viděl na Instagramu, kde se objevilo mnoho nových profilů. Lidé se stále více zajímají o přírodu. Možná je to proto, že v ní vidí potenciál pro pořízení velkého množství dobrých fotografií.

Fotografování přírody mám velmi rád, protože můžu zachytit určitý okamžik a později se k němu vrátit. A navíc je to pro mě výzva. Každý den se snažím zachytit lepší fotografii než předchozí den.“

Jakou sadu jste používal k fotografování, když jste začínal?

„Můj tatínek má fotoaparát Canon EOS 100D a tak mi ho půjčil. Ten mi vydržel tak rok nebo dva. Spolu s tímto fotoaparátem jsem používal objektiv Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM, který tehdy nebyl příliš drahý. V současné době používám objektiv Canon EF 70-200mm f/2.8L USM a plnoformátový fotoaparát Canon EOS 6D.“

Žijete ve městě, jak je tedy možné, že nacházíte tolik zvířat, které fotografujete?

„Nemusíte chodit daleko, abyste ve městě našli přírodu. Ve starém bytě v Espoo jsem měl na dvorku liščí doupě, a dokonce i v centru Helsinek sem tam zahlédnete veverky, mývaly a sovy. Na všech místech, na kterých se nachází alespoň kousek přírody, například v keřích a porostech, se budou shromažďovat zvířata. Divoká zvířata naleznete i v těch nejmenších parcích.“

Používal jste někdy fotopasti?

„Jednou jsem nastavil fotopast v lese poblíž liščího doupěte, abych zjistil, jak to tam chodí, a abych se podíval, co se tam děje v noci. Jinak jsem fotopast nikdy nepoužil. Pravděpodobně bych je v budoucnu využíval víc, kdybych chtěl fotografovat plachá zvířata ve venkovských oblastech, ale u zvířat žijících ve městech to nepovažuji za nutné.“

Související články
canon-get-inspired-ossi-saarinen-urban-nature-photography-story-related1-185x94

FOTOGRAFIE PŘÍRODY

Jak fotografovat přírodu ve městě

Ossi Saarinen sdílí nastavení svého fotoaparátu a tvořivé techniky pro fotografování přírody ve městě.

An Iberian lynx on a large rock looking directly at the camera.

FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ ZVĚŘE

Nejlepší objektivy pro fotografování divočiny

S těmito objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností a objektivy se zoomem pořídíte úžasné snímky divokých zvířat a ptáků.

A young kestrel perched on a wooden post, and with its wings arched, squawks fiercely.

FOTOGRAFOVÁNÍ DIVOKÉ ZVĚŘE

Tipy pro fotografování divoké zvěře

Profesionálka Dani Connorová se podělí o své nejlepší rady pro úspěch v oboru se ambiciózním mladým fotografem divoké zvěře.

Máte nějakou oblíbenou fotografii?

„Svou oblíbenou fotografii jsem vlastně pořídil, když jsem poprvé fotografoval lišky. Projížděl jsem krajinou a plánoval si, že ráno vyfotografuji nějaké květiny. Ale květiny nebyly po studené noci ještě rozvité, tak jsem se rozhodl, že se vrátím domů. Na cestě jsem si všiml malých zvířat, která přecházela přes silnici.

„Nebyl jsem si jistý, o jaká zvířata se jedná, tak jsem zaparkoval, opatrně vystoupil a sledoval ta malá zvířátka, jak se schovávají pod starým přístřeškem. Lehl jsem si pár metrů od nich a čekal, co se bude dít. Po chvíli se objevila malá liščí mláďata. Vůbec se mě nebála a hrála si v okolí přístřešku. Pořídil jsem asi 200–300 fotografií a mojí oblíbenou fotografií je ta, na které jsou čtyři liščata, jak si vykračují směrem k fotoaparátu [na obrázku výše]. Myslím, že mě fotografování přírody naučilo trpělivosti – bez té totiž těžko pořídíte dobrý záběr.“

Máte velmi charakteristický styl – často využíváte nízkou hloubku ostrosti v úhlech, díky kterým objekty působí roztomile. Je to něco, na co při fotografování myslíte?

„Když fotografuji, tak o tom nepřemýšlím. Začínám přemýšlet až ve chvíli, když vybírám, které fotografie budu sdílet, takže se snažím vybrat takové, na kterých objekt „září“ a působí dojmem, jako by na pozadí téměř tančil. Tohoto efektu dosahuji díky velké cloně vytvářející efekt rozostřeného pozadí.

Obvykle používám režim priority clony (režim Av) a nastavuji co nejmenší clonu, například f/2,8 (v závislosti na objektivu). Někdy používám ruční režim, ale světlo se často rychle mění a zvířata se přesouvají na různá místa, takže je jednodušší používat režim Av, který umožňuje rychlejší odezvy.

Zpočátku jsem se nesnažil o to, aby ptáci vypadali [roztomile] – myslím, že je to proto, že jejich ocásek často není vidět, takže vypadají ještě kulatější, než ve skutečnosti jsou. Často se je taky pokouším fotografovat, když se dívají přímo do fotoaparátu. Pořídím více fotografií najednou a pokusím si vybrat ty, na kterých mají legrační nebo neobvyklý výraz v obličeji.“

Co byste poradil lidem, kteří zvažují, zda si mají koupit fotoaparát nebo mají používat fotoaparát v telefonu?

„Pomocí fotoaparátu v telefonu se dají celkem dobře pořizovat snímky krajiny. Pokud však chcete fotografovat zvířata, bude pro vás kvůli omezenému dosahu objektivu telefonu velmi obtížné dostat se k nim dostatečně blízko. Zvířata se pohybují rychle a fotoaparát v telefonu nedokáže jejich pohyb zmrazit. A s telefonem nemůžete fotografovat ve tmě.“

Jaká je vaše oblíbená sada pro fotografování přírody?

„Řekl bych, že je to objektiv Canon EF 70-200mm f/2.8L USM, který používám se svým fotoaparátem Canon EOS 6D. Zoom mi umožňuje fotografovat zvířata, která jsou blízko i o něco dále, a clona f/2,8 je skvělá při slabém osvětlení. Dávám přednost vysoce světelným objektivům, jako je tento, protože potřebujete ke zmrazení zvířat v pohybu potřebujete vysokou rychlost závěrky. Tento objektiv navíc ani není příliš těžký a dobře se přenáší. Rád bych někdy upgradoval na druhou nebo třetí verzi [které přidávají stabilizátory obrazu, čímž pomáhají zachovat ostré snímky], ale pro mě je nejdůležitější to, aby bylo rychlé automatické zaostřování.“

Na Instagramu vás sleduje už hodně přes 100 000 uživatelů. Jak jste získal tak velké publikum?

„Na Instagramu jen vždycky jenom sdílel svoje oblíbené fotografie. Pak jsem si všiml, že moje první fotografie lišek sdílelo několik instagramových účtů, které se zabývají prací jiných lidí [Ossi při nahrávání svých fotografií používá oblíbené hashtagy a hashtagy spojené s těmito účty, které těmto účtům pomáhají vyhledat jeho práci]. Když tyto účty začaly sdílet moje obrázky, začalo mě sledovat více lidí.

„V současné době moje fotografie sdílí také webové stránky, které o nich píší články. Před několika dny sdílel jeden web mé fotografie v článku, který se začal šířit skoro jako virální video [467 000 zobrazení v době psaní tohoto článku]. Během tří dnů jsem získal 15 000 nových sledujících.“

Myslíte na Instagram, když při fotografování umísťujete zvíře například doprostřed snímku?

„Ano. Nedávno jsem začal uvažovat o tom, jak bude vypadat fotografie na Instagramu, protože je to můj hlavní kanál pro sdílení fotografií. Takže se obvykle snažím umístit zvíře doprostřed fotografie. Pořizuji horizontální i vertikální fotografie, ale pokud se jedná o Instagram, pak jsou vertikální snímky lepší. Abych si udržel zájem sledujících, sdílím pouze nové snímky, místo toho abych znovu zveřejňoval staré fotografie. Největší úspěch mají vždycky roztomilá zvířata, třeba liščata a další mláďata.“

Autoři: Kathrine Ankerová a David Clark

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Příběhy