FOTOGRAFOVÁNÍ OHNĚ

Fotografování ohně: Jak zachytit plameny

Ať už chcete fotografovat mihotavé světlo svíčky, tančící plameny ohniště, nebo jiskřivé prskavky, správné techniky, neobejdete se bez určitého nastavení a sady.
Dlouhá expozice dítěte stojícího vedle ohniště s poletujícími uhlíky, které vytvářejí dlouhé světelné stopy.

Oheň je nádherný objekt pro fotografování, který nabízí nekonečné tvůrčí příležitosti. Nejen, že se krása nachází v plamenech samotných, ale navíc také ozáří okolí nádherným teplým světlem. To znamená, že oheň může fungovat jako poutavý předmět i jako zdroj působivého světla pro portréty.

Fotografování ohně může ale také představovat velkou výzvu. Problém, kterému fotografové čelí, je, že zdroj je velmi jasný, zatímco okolí je často velmi tlumené. Kvůli takto vysokému kontrastu může být obtížné zaznamenat detaily v nejjasnějších i nejtmavších částech scény. Díky správnému nastavení fotoaparátu a několika jednoduchým dovednostem však může nádherné fotografie u ohně pořizovat opravdu každý.

Fotografování plamenů je skvělá dovednost, kterou se můžete učit po celý rok, ale hodí se zejména v případech, kdy chcete během svátečních měsíců popustit uzdu své kreativitě. Zde je návod, jak během zimních svátků pořídit nádherné snímky u ohně.

1. Bezpečí nadevše

Dospělý člověk drží dítě za ruku u ohniště.

Pokud fotografujete s dětmi, je nejlepší mít po ruce dalšího dospělého, který na ně bude při pořizování fotografií dávat pozor. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/160 s, f/3,5 a ISO 4000.

Stejně jako fotografie, i oheň může být hypnotizující – avšak ne vždy v dobrém slova smyslu. Je velice snadné nechat se fotografováním pohltit, ale bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Je důležité, abychom předešli zraněním a nedopustili, aby se oheň dostal mimo kontrolu. Mějte po ruce kbelík s vodou nebo hasicí přístroj, abyste oheň uhasili, a čelovku, s jejíž pomocí se ve tmě neztratíte. Je také vhodné zkontrolovat povětrnostní podmínky, protože silný vítr může způsobit, že plameny budou nepředvídatelné.

2. Zvolte správnou sadu

Fotoaparát Canon, stativ, oranžový gel a přenosná lampa na okraji ohniště.

Kromě fotoaparátu a stativu vám pomůže také baterka, která do scény přidá další světlo a vyváží jasné plameny s okolím. Malé množství oranžového gelu může zahřát světlo baterky tak, aby odpovídalo plamenům.

Světlo, které oheň vytváří, je obvykle spíše tlumené, takže pokud oheň slouží jako zdroj světla, je dobré používat vybavení, které funguje dobře za slabého osvětlení. Fotoaparát, jako je Canon EOS R6, je pro to ideální – jeho mimořádně citlivý 20,1MP plnoformátový snímač je navržen speciálně pro situace s vysokým dynamickým rozsahem a obecně slabým osvětlením.

Při snímání vám pomůže také rychlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, jako je Canon RF 50mm F1.8 STM, protože objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností mají obvykle vyšší světelnost než objektivy se zoomem. To umožňuje vyšší rychlosti závěrky a nižší citlivost ISO při slabém osvětlení, což vám zajistí ostřejší snímky s méně šumu.

I když stativ není nutnost, může přijít vhod při fotografování ohniště a svíček, protože vám dává možnost fotografovat s delší expozicí a rozmazat mihotající pohyb plamenů.

3. Zachycení světla svíčky

Řada svíček exponovaných tak, že na černém pozadí jsou vidět pouze plameny.

Pokud budeme exponovat oheň, zbytek scény bude velmi tmavý, což bude působit dojmem, jako by plameny pluly ve vzduchu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/1 250 s, f/4 a ISO 100.

Řada svíček exponovaných tak, aby byly viditelné svícny, zatímco plameny jsou přeexponované a rozmazané.

Pokud nastavíme expozici pro okolí, kreativní efekt je velmi odlišný: Svíčky jsou viditelné, zatímco plameny působí přeexponovaně a rozmazaně. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/20 s, f/4 a ISO 100.

Svíčky mohou poskytnout vysoce působivé snímky, ale jejich zachycení může být náročné, protože mají jasné plameny, které ale nevydávají příliš mnoho okolního světla. To znamená, že pokud nastavíme expozici pro plameny, zbytek scény bude téměř tmavý, ale pokud expozici změníme v závislosti na okolí, plameny budou přeexponované. Volba priority závisí na tom, jakého efektu chcete dosáhnout.

Často je lepší exponovat jasnější prvek v záběru, protože v postprodukci je snazší zvýraznit stíny než opravit přeexponované světlé oblasti. Kromě toho se podívejte, zda můžete expozici mírně zvýraznit, abyste trochu zesílili stíny, aniž by došlo k přeexponování světla. Pokud je fotoaparát vybaven režimem Zebra, zkuste jej při natáčení videa použít, protože zvýrazní přeexponované části snímku se vzorem zebřích pruhů, což vám umožní maximalizovat stíny a zároveň zajistit, že světlé oblasti nebudou příliš světlé. U fotografií vám může v režimu přehrávání pomoci funkce upozornění na zvýraznění, se kterou budete mít možnost zkontrolovat, zda se na pořízeném snímku neobjevují vypálené oblasti. Fotografování ve formátu RAW vám také poskytne mnohem větší flexibilitu při úpravách snímků pomocí softwaru, jako je například program Digital Photo Professional (DPP) od společnosti Canon.

Nastavte fotoaparát do ručního režimu (M), abyste potlačili automatický vyklápěcí blesk fotoaparátu. Tím se vyhnete přílišnému zvýraznění jemného světla plamene svíčky. Nastavte clonu na f/4 a citlivost ISO 100 a poté měňte rychlost závěrky v rozmezí 1/20 až 1/2 000 s a všímejte si, jak různé rychlosti závěrky ovlivňují vzhled svíček. Můžete také použít vyrovnávací blesk, který se také označuje jako blesk pro denní světlo, což je záblesk světla, který do stínových oblastí přidá světlo a osvětlí detaily objektu. Aplikace Canon Photo Companion obsahuje článek o fotografování portrétů za světla svíček, který tuto techniku zkoumá v profesionálnějším prostředí.

4. Portréty u dortů osvětlené svíčkami

Malé dítě, které se naklání nad narozeninovým dortem a chystá se sfouknout svíčky. Obličej dítěte je osvětlen plameny.

Když se objekt naklání blízko ke svíčkám, mihotající plameny budou na jeho tvář vrhat nádhernou teplou záři. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/200 s, f/2 a ISO 1600.

Pohled zezadu na fotoaparát Canon, který fotografuje dítě s narozeninovým dortem.

Při fotografování s objektivem s nízkou clonou je hloubka ostrosti velmi mělká, takže je potřeba přesně zaostřit. S fotoaparátem s automatickým zaostřováním s detekcí očí, jako je Canon EOS R6, je to jednodušší – i když fotografujete osoby v profilu.

Neexistuje lepší příležitost pro fotografování než oslava narozenin. Když nastane čas sfouknout svíčky, můžete k zachycení portrétů využít teplého světla svíček, které zkrášlí radostný obličej fotografovaného objektu. Zkuste nastavit fotoaparát do ručního režimu (M) s clonou f/1,8 (nebo s nejnižším clonovým číslem objektivu), rychlostí závěrky 1/200 s a automatickou citlivostí ISO. Tímto způsobem se citlivost ISO přizpůsobí tak, aby vám poskytla správnou expozici.

Objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností a vysokou světelností, jako je Canon RF 50mm F1.8 STM, je pro tento typ portrétů ideální, protože vysoká světelnost umožňuje pořizování portrétů v tlumeném interiéru. Při nízké cloně také zajišťuje efekt bokeh pro krásně rozmazané pozadí.

5. Fotografování táboráků

Dlouhá expozice ohně s poletujícími uhlíky, které vytvářejí dlouhé světelné stopy.

Dlouhá expozice rozostří pohyb plamenů a promění všechny létající jiskry na poutavé světelné stopy. Rozdmýchání ohně může vést k úžasným světelným efektům, ale nezapomeňte na zásady bezpečnosti a dbejte zvýšené opatrnosti! Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1 s, f/8 a ISO 100.

Pohled zezadu na fotoaparát Canon, který fotografuje dítě vedle ohniště.

Použijte stativ a nastavte jednosekundovou expozici, abyste zachytili stopy jisker v ohni. Nezapomeňte požádat všechny fotografované osoby, aby byly během dlouhé expozice v klidu, čímž se vyhnete rozmazání pohybu v záběru. Můžete také udělat opačný postup a vytvořit strašidelný obraz s úmyslným rozmazáním, jako je tomu u tohoto snímku nahoře, kdy se zachycené jiskry podobají zářícím pruhům světla.

Napadá vás něco lákavějšího, než táborák během chladné, temné noci? Tančící plameny mohou vytvořit výrazný objekt kontrastující s okolní tmou. Po západu slunce nastane okamžik, kdy je okolní světlo dostatečně slabé, aby oheň proti šeru vynikl, ale stále dostatečně silné, aby bylo vidět okolí a detaily na obloze. Soumrak je skvělá doba pro zachycení snímku ohně v kontextu, protože až nastane noc, okolí bude zcela černé. Zkuste fotografovat v ručním režimu s rychlostí závěrky 1/100 s, světelností f/1,8 (nebo s co nejnižším clonovým číslem objektivu) a automatickou citlivostí ISO. Použijte kompenzaci expozice, chcete-li snímek zesvětlit nebo ztmavit, a vyberte nízký úhel, který vytvoří kompozici ohně proti soumračné obloze.

6. Fotografování portrétů u světla z ohně

Fotograf, který pořizuje detailní portrét dítěte vedle ohniště.

Při fotografování portrétů vedle ohniště zkuste nastavit fotoaparát do ručního režimu (M) s clonou f/1,8 (nebo s nejnižším clonovým číslem objektivu), rychlostí závěrky 1/200 s a automatickou citlivostí ISO, abyste v omezeném světle co nejvíce zmrazili pohyb.

Dvě děti stojí tváří v tvář před ohněm a obrys jejich profilů je osvětlený světlem z plamenů.

Zachyťte portréty pomocí záře ohně a získejte nádherné teplé osvětlení nebo zajímavé siluety. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/125 s, f/1,8 a ISO 25600.

Táboráky a ohniště vytvářejí jedinečnou atmosféru, která se hodí pro skvělé portréty. Rozhovory u ohně, páry, které se navzájem zahřívají, a děti uhranuté plameny představují dobré objekty, které s fotoaparátem Canon můžete zachytit. Před snímáním je potřeba oheň rozdmýchat, protože množství plamenů může mít velký vliv na okolní světlo. Světlo plamenů často velmi rychle mizí, takže fotografované objekty umístěte co nejblíže (a co nejbezpečněji) k ohni, aby bylo možné využít záře.

7. Fotografování prskavek

V pozadí jsou vidět tváře dvou dětí, které drží prskavky, ze kterých srší jiskry.

Chcete-li zachytit prskavky, nastavte fotoaparát do režimu Ruční (M). Použijte clonu přibližně f/3,5–f/5,6, rychlost závěrky 1/125 s a automatickou citlivost ISO. Můžete si také pohrát s  kompenzací expozice, která může poskytnout mírně odlišné výsledky.
Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/200 s, f/2,5 a ISO 640.

Praskající světlo z prskavky může na fotografiích vypadat fantasticky – a také představuje bezpečnější způsob, jak objevovat kreativní světelné efekty s menšími dětmi nebo za špatného počasí. Létající jiskry explodují ve všech směrech ohromnou rychlostí, takže i při použití poměrně vysoké rychlosti závěrky jsou zachyceny jako pruhy světla. Pokud vám bude vyhovovat fotografování a úpravy ve formátu RAW, může vám to velice pomoci, protože poté můžete ze světlých oblastí a stínů dostat další detaily. Nebo zpomalte rychlost závěrky a prskavka zanechá jasně viditelné stopy napříč celým záběrem – je to jen na vás!

Můžete se také pokusit zachytit světelné stopy ze slavnostních ohňostrojů – podívejte se na naše tipy a techniky pro kreativní fotografování ohňostrojů, kde najdete další nápady a inspiraci.

A až oheň dohoří, můžete v aplikaci Canon Photo Companion prozkoumat fotografování kouře pomocí cvičení dovedností.

Napsal James Paterson

Související produkty

Související články