Pro mnoho nočních snímků jsou vhodnější otevřená clona a nízké clonové číslo s vysokou citlivostí ISO, takže budete moci zmrazit jakýkoli pohyb s vysokou rychlostí závěrky. Při malování světlem platí opak, protože pohyb je klíčovým faktorem, který chcete zachytit.
Vyberte na fotoaparátu režim ručního fotografování (M) a použijte nízkou citlivost ISO o hodnotě přibližně 100 až 200. Nastavte malý otvor clony s clonovým číslem okolo f/11 a rychlost závěrky nastavte někde mezi 10 a 30 sekundami v závislosti na tom, kolik času potřebujete k vytvoření světelné malby.
Také budete muset ručně nastavit zaostřovací vzdálenost, takže vyberte režim MF. Předem zaostřete na oblast, v níž chcete použít světlo k vytvoření malby. U mnoha fotoaparátů lze také aktivovat funkci zvýraznění obrysů při ručním zaostřování (neboli zvýraznění obrysů MF), což je vizuální pomůcka, která ukazuje, které části snímku jsou nejvíce zaostřené.
Dobrým kreativním tipem je ručně vybrat nastavení vyvážení bílé. Například při použití nastavení Daylight (Denní světlo), Cloudy (Zataženo), Shade (Stín) nebo Tungsten (Žárovka) dojde k účinné změně teploty barev světla, což bude mít postupně teplejší nebo chladnější efekt. Použijte režim kvality RAW, pokud je ve fotoaparátu k dispozici, protože umožňuje změnit nastavení vyvážení bílé při zpracování snímku v softwaru pro úpravy, jako je Canon Digital Photo Professional.
Začněte jednoduše s použitím nastavení fotoaparátu, která jsme doporučili, a pomocí svítilny nebo světla ze smartphonu vytvořte základní tvary, nebo třeba světlem napište své jméno. Možná zjistíte, že k dosažení požadovaného efektu budete potřebovat kratší nebo delší expozici nebo vyšší či nižší clonu. Experimentujte s nastaveními a brzy získáte cit pro to, co funguje nejlépe.