FOTOGRAFOVÁNÍ OHŇOSTROJŮ

10 tipů pro fotografování vybuchujících ohňostrojů

Výbava, techniky a kompozice – nejlepší tipy pro fotografování ohňostrojů.
Pestrobarevné ohňostroje vybuchují na tmavé obloze nad mostem a osvětlují vodu pod sebou.

1. Jaký je nejlepší fotoaparát Canon pro fotografování ohňostrojů?

Mladá žena v modré zimní čepici s fotoaparátem Canon EOS RP.

K fotografování ohňostrojů se skvěle hodí bezzrcadlová technologie. Fotoaparáty jako Canon EOS RPCanon EOS R6 vám ukážou, jak bude vypadat vaše expozice prostřednictvím elektronických hledáčků i na zadních obrazovkách, takže uvidíte, jak přesně bude výsledná fotografie vypadat. Pokud používáte digitální zrcadlovku, jako je Canon EOS 90D, stejného efektu dosáhnete i na zadní obrazovce za pomoci režimu živého náhledu s povolenou simulací expozice.

Nezáleží na tom, jakou vlastníte výbavu nebo jak jste zkušení – fotografování ohňostrojů může být snadné a zábavné. Pokud si venku užíváte ohňostroje, ideálním způsobem, jak událost zachytit, je pomocí kapesního fotoaparátu, jako je Canon PowerShot SX740 HS s vysoce citlivým snímačem CMOS nebo Canon PowerShot G7 X Mark III s vysokou světelností f/1,8, která je skvělá pro fotografování v noci a za slabého osvětlení.

Výkonné fotoaparáty Canon EOS RPCanon EOS 90D jsou ideální pro fotografy, kteří touží po kreativní svobodě. Plnoformátový snímač fotoaparátu EOS RP poskytuje vylepšenou kontrolu nad hloubkou ostrosti a vyšší výkon za slabého osvětlení. Fotoaparát EOS 90D zajistí stejně působivé výsledky i při slabém osvětlení díky speciálnímu režimu Noční scéna při snímání z ruky pro ostré scény za slabého osvětlení bez stativu. Oba fotoaparáty jsou vybaveny obrazovým procesorem DIGIC 8 od společnosti Canon, který digitálně snižuje šum snímku i při nastavení vysoké citlivosti ISO a poskytuje skvělé výsledky a flexibilitu ve tmě.

Pokročilý fotoaparát Canon EOS R6 je profesionální fotoaparát, který je navržen s ohledem na fotografování za slabého osvětlení. Plnoformátový snímač v sobě skrývá 20,1 megapixelu. To znamená, že každý pixel je větší a tudíž citlivější na světlo, což vede k vynikající kvalitě snímků za slabého osvětlení a dechberoucímu dynamickému rozsahu. Při použití s kompatibilními objektivy typu RF je také vybaven stabilizací obrazu až 8 EV, což znamená, že můžete pořizovat noční snímky bez rozmazání i při fotografování z ruky při relativně nízkých rychlostech závěrky, abyste zachytili co nejvíce světla.

2. Jaké jsou nejlepší objektivy pro fotografování ohňostrojů?

Červený a zlatý ohňostroj září na tmavé obloze.

Vestavěné objektivy kompaktních fotoaparátů, jako je Canon PowerShot G7 X Mark III se k fotografování ohňostrojů výborně hodí, jak se můžete přesvědčit zde – pořízeno při nastavení 36 mm, 2 s, f/11 a ISO 125.

Růžový a zlatý ohňostroj vybuchují na obloze nad kovovým mostem.

Kompaktní objektiv se zoomem vám umožní dostat se blíž k akci a vestavěná stabilizace obrazu zajistí, že vaše snímky z ruky budou nádherně ostré. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS M10 (aktuální model Canon EOS M200) s objektivem Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM při nastavení 90 mm, 6 s, f/18 a ISO 100.

Skvělé snímky získáte jednoduše při použití vestavěného objektivu na kompaktním fotoaparátu se superzoomem či se sadou objektivů dodaných s vaším fotoaparátem. Pokud však máte možnost přejít na jiné objektivy, můžete vytvářet pestřejší a kreativnější kompozice.

Kratší ohniskové vzdálenosti vám umožní zahrnout do snímků budovy a struktury, což vám zajistí lepší kontext a vizuální dojem. Širokoúhlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, jako je cenově dostupný model Canon RF 16mm F2.8 STM, je skvělým základem výbavy, společně s fotoaparátem se systémem Canon EOS R, jako je EOS RP nebo EOS R6. Díky kompaktnímu profilu je všestranným společníkem pro všechny druhy fotografování. Spárování fotoaparátu se systémem EOS R s objektivem se širokoúhlým zoomem, jako je Canon RF 14-35mm F4L IS USM nebo Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM, vám umožní změnit ohniskovou vzdálenost tak, aby se vaše kompozice lišila – což je zvláště užitečné u rušných scén, kde je prostor pro stání omezený.

Naopak teleobjektivy izolují a zvýrazňují detaily, což vede k působivým snímkům zcela zaplněných ohňostroji.

Pokud chcete získat to nejlepší z obou světů, vyzkoušejte objektiv se zoomem a širokým rozsahem ohniskových vzdáleností, jako je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, který má přidanou výhodu vestavěné stabilizace obrazu pro trvale ostré snímky.

3. Jaké je nejlepší místo pro fotografování ohňostrojů?

Stojí za to plánovat dopředu a najít místo bez překážek. Zkontrolujte místo za denního světla a zjistěte, kterým směrem bude foukat vítr. Tohle je zvláště důležité, pokud bude zapálené ohniště, protože tak předejdete tomu, aby se vám do snímku dostal kouř nebo kousky popela. Plánujete-li použít stativ, najděte si takovou pozici, u které nehrozí, že vám při focení budou překážet lidé.

Místo se zajímavým objektem v popředí, například mostem, může fotografiím také přidat další rozměr.

4. Jak vyfotografovat atmosféru ohňostroje na oslavě?

Zářivý třpyt hořící prskavky, jiskry létají všemi směry.

Fotografování prskavek je skvělý způsob, jak se snadno vypracovat k fotografování ohňostrojů, a navíc to ani moc nestojí. Experimentování s  malováním světlem může být také zábavou pro celou rodinu.

Dobrým způsobem, jak zachytit atmosféru oslavy, je fotografovat rodinné příslušníky hrající si s prskavkami a využít jejich představivosti při tvorbě zajímavých a uměleckých světelných efektů. Aplikace Canon Photo Companion obsahuje výukový program, který vysvětluje nejlepší techniky a nastavení pro malování světlem a spoustu dalších nápadů pro úžasné snímky.

Další způsob, jak vytvořit zajímavý snímek, je zachytit odraz ohňostroje v okně, když se z něj dívají přátelé nebo rodina. Udělejte několik zkušebních snímků, abyste se přesvědčili, že fotografované objekty jsou dobře exponovány, a toto nastavení pak použijte na samotnou událost. Pokud váš fotoaparát nabízí možnost fotografovat ve formátu RAW, nezapomeňte ji využít. To vám poskytne maximální flexibilitu, pokud jde o úpravu způsobu expozice různých částí snímku. Následné zpracování lze provést v programu Digital Photo Professional (DPP), bezplatném softwaru pro zpracování a úpravy formátu RAW od společnosti Canon.

5. Jak získám ostré snímky ohňostroje?

Růžový a fialový ohňostroj září na obloze nad mostem.

Nastavení fotoaparátu na režim kontinuálního snímání vám pomůže zachytit nádherný snímek i v případě, že rachejtle vybuchne dříve nebo později, než jste čekali. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS M10 s objektivem Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM při nastavení 100 mm, 6 s, f/11 a ISO 100.

Dva oranžové ohňostroje vybuchují na tmavé obloze.

Pořiďte pár snímků na začátku ohňostroje a zkontrolujte, zda jste s expozicemi spokojeni. Pokud jsou snímky příliš světlé, zkuste použít větší clonu (s vyšším clonovým číslem), například f/11. Pokud jsou příliš tmavé, zkuste použít vyšší světelnost nebo zvýšit nastavení citlivosti ISO – ale pamatujte: čím nižší citlivost ISO, tím ostřejší snímek bude a tím menší riziko šumu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS M10 s objektivem Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM při nastavení 40 mm, 30 s, f/11 a ISO 100.

První klíčovou věcí, kterou musíte udělat, ať už používáte jakékoli zařízení, je vypnout blesk – chcete získat světlo ohňostroje a ne osvětlit blízké objekty bleskem. Pokud je to možné, přepněte poté fotoaparát do režimu, který vám umožní ovládat některá nastavení, například režim priority závěrky (Tv) nebo Ruční (M).

Je obtížné předpovídat, kdy vybuchne ten největší a nejbarevnější ohňostroj, takže je také vhodné nastavit fotoaparát na kontinuální snímání a při každém stisknutí tlačítka spouště pořídit několik snímků rychle za sebou. Zvýšíte si tím šanci, že zachytíte jeden či dva snímky se zvláště dramatickými výbuchy. Fotoaparát Canon EOS R6 nepřetržitě snímá v režimu elektronické závěrky rychlostí až 20 sn./s, takže nezmeškáte žádnou akci.

Máte-li fotoaparát na stativu, můžete využít aplikaci Canon Camera Connect a ovládat závěrku bezdrátově telefonem nebo tabletem. Můžete také použít kabelové nebo bezdrátové dálkové ovládání, případně i funkci samospouště. Všechny tyto prvky vám umožní spustit expozici, aniž abyste se museli fotoaparátu dotknout, čímž zamezíte jeho rozhýbání a vaše snímky zůstanou ostré.

6. Jak vyfotografuji ohňostroj bez stativu?

Pokud je objektiv vybaven stabilizací obrazu (název objektivu obsahuje IS) nebo máte fotoaparát s vestavěnou stabilizací obrazu jako Canon EOS R6, pomůže vám to odstranit menší otřesy způsobené fotografováním z ruky, ale mějte na paměti, že při fotografování v režimu priority clony (Av) může dojít ke snížení rychlosti závěrky. Pokud používáte stativ, vypněte stabilizaci obrazu objektivu. V opačném případě se za účelem lepší stability pokuste fotoaparát umístit na stabilní povrch, například na římsu nebo stěnu a pomocí živého náhledu na obrazovce na zadní straně fotoaparátu nebo pomocí zkušebních snímků zkontrolujte kompozici.

7. Jakým způsobem mám při fotografování ohňostroje zaostřovat?

Dítě v kabátu a čepici sleduje žluté a červené ohňostroje na obloze.

Při fotografování ohňostrojů se zkuste zaměřit na zajímavý objekt v popředí. Tím vytvoříte krásné rozostřené pozadí. (Technický termín pro krásně rozostřené pozadí je bokeh.) Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 5D Mark II (aktuální model Canon EOS 5D Mark IV) s objektivem Canon EF 85mm f/1.8 USM při nastavení 85 mm, 1/100 s, f/1,8 a ISO 1600.

Nastavte fotoaparát na ruční zaostřování, nebo posuňte regulátor zaostřování na objektiv do polohy MF a upravte zaostření objektivu na nekonečno. Na těle objektivu nebo obrazovce fotoaparátu je takové zaostření označeno symbolem ∞. Toto je pravděpodobně vzdálenost, na niž budete chtít zaostřit, pokud je vaším cílem zachytit ohňostroj na nebi.

Pokud chcete do fotografie zahrnout prvky popředí a chcete, aby byly také ostré, je vhodné zaměřit se na bod asi ve třetině scény, což zajistí maximální hloubku ostrosti a většina snímku mezi popředím a pozadím bude také ostrá. Jedná se o rychlý způsob, jak napodobit profesionální techniku s názvem hyperfokální zaostření – více o něm si můžete přečíst v aplikaci Canon Photo Companion, kde naleznete také kalkulačku pro jeho přesnější výpočet.

8. Jaké nastavení mám použít při fotografování ohňostroje?

Ať už používáte jakýkoli fotoaparát, nižší citlivost ISO (citlivost na světlo) zajistí ostřejší snímky s lepšími barvami a menším množstvím šumu. Začněte s nastavením, jako je ISO 100 nebo ISO 125, a poté upravte clonu a rychlost závěrky, abyste získali dobrou expozici.

Pokud fotografujete z ruky, začněte s nejnižší rychlostí závěrky, kterou můžete použít, aniž byste způsobili nepřijatelné rozmazání vinou rozhýbání fotoaparátu nebo pohybu ohňostroje. Často bývá vhodná rychlost závěrky kolem 1/10 s – je dostatečně rychlá, aby zmrazila pohyb ohňostroje, ale dostatečně dlouhá, aby zachytila jeho světlo. Když používáte fotoaparát na stativu, můžete pro začátek použít mnohem nižší rychlost, například jednu či dvě sekundy.

Chcete-li zachovat určitou ostrost v rámci celé scény, začněte nastavením clony kolem hodnoty f/8. Pokud potřebujete vpustit více světla, ale nemůžete použít nižší rychlost závěrky bez rozmazání, můžete zkusit zmenšit clonové číslo na hodnotu f/5,6 nebo f/4 – ale čím menší bude clona (tj. čím menší je clonové číslo f), tím menší bude také hloubka ostrosti, což znamená, že bude zaostřena menší část scény.

Pravděpodobně uplatníte metodu pokus – omyl, než najdete správnou rovnováhu mezi rychlostí závěrky, abyste zachytili požadované detaily tak ostře, jak si přejete, a clonou, která poskytuje dobrou expozici a požadovanou hloubku ostrosti. Pokud se vám ani s použitím clony a rychlosti závěrky nedaří dosáhnout dobře exponovaných a nerozmazaných výsledků, zkuste upravit citlivost ISO. Fotoaparáty s většími snímači, jako jsou například plnoformátové bezzrcadlové fotoaparáty EOS RP nebo EOS R6, nabízejí lepší výkon při vysoké citlivosti ISO a poskytnou nejlepší výsledky, ale přesto je dobré zachovat nízkou citlivost ISO a zvýšit ji pouze v určitých případech.

9. Jakým způsobem zachytím tvary ohňostroje?

Režim dlouhé expozice fotoaparátu vám umožní ponechat závěrku otevřenou, jak dlouho potřebujete, což znamená, že můžete zachytit rachejtle pohybující se a vybuchující na nebi i se světelnými stopami úchvatných tvarů, jež po sobě zanechávají. Chcete-li použít režim Dlouhé expozice (Bulb), vyberte režim Ruční (M) nebo Priorita závěrky (Tv) a přejděte až na konec možností, přes 30 s. Jedním stisknutím tlačítka spouště závěrku otevřete a dalším stisknutím ji zavřete.

Při dlouhých expozicích je nutné udržet fotoaparát v naprosto nehybné poloze, takže je vyžadován stativ. Použití kabelu nebo dálkového ovladače, jako je bezdrátový dálkový ovladač Canon BR-E1, je také velmi užitečné, protože umožňuje fotografovat bez rukou a zajistit snímkům dokonalou ostrost. Pokud vlastníte fotoaparát podporující síť Wi-Fi, například Canon EOS 90D, můžete také vyzkoušet aplikaci Canon Camera Connect, která vám umožní dálkově spustit závěrku ze smartphonu nebo tabletu.

10. Jak získám správnou expozici ohňostroje?

Tmavé nebe na pozadí jasných, vybuchujících rachejtlí není zrovna obvyklý případ co se fotografických objektů týče a váš fotoaparát může v automatických režimech nastavit expozici, která je pro noční snímek ohňostroje příliš jasná. Fotografujete-li v ručním režimu (M), nebo poloautomatickém režimu jako Priorita clony (Av) či Priorita závěrky (Tv), můžete tomu předejít použitím kompenzace expozice. Najděte na obrazovce tlačítko nebo ikonu -/+ a nastavte je na hodnotu zhruba mezi -1 a -2.

Používáte-li ruční režim (M), můžete také sledovat stupnici indikátoru expozice na obrazovce LCD nebo v dolní části hledáčku fotoaparátu, a přitom vybrat kombinaci nastavení, která posune indikátor na levou stranu stupnice.

Působivé fotografie ohňostrojů je možné pořídit bez ohledu na to, jaký fotoaparát používáte. Nejdůležitější však je vyrazit ven, vše vyzkoušet a pořádně si to užít!

Autor: Peter Wolinski

Související produkty

Související články

  • FOTOGRAFOVÁNÍ OHNĚ

    Tipy pro fotografování ohně

    Objevte techniky, které potřebujete k fotografování u ohně nebo svíček.

  • FOTOGRAFOVÁNÍ OSLAV

    Nejlepší tipy pro skvělé fotografie z večírků

    Zachyťte úžasné fotografie z večírků díky těmto jednoduchým tipům a technikám.

  • NOČNÍ FOTOGRAFIE

    Fotografování noční oblohy

    Nejlepší techniky pro fotografování hvězd v noci, včetně časosběrných snímků a snímků hvězdných stop.

  • ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY

    Fotografování snímků na dálku

    Objevte výhody dálkového fotografování pro všechny druhy fotografií.

  • Přihlásit se k odběru zpravodaje

    Získejte všechny poslední novinky a informace o produktech