fireworks header

Jak fotografovat ohňostroj

Když nastane zima, je k dispozici mnoho příležitostí k zachycení ohňostroje a tento článek vám ukáže, jak pořídit skvělé snímky ohňostroje. Pokud je fotoaparát vybaven režimem Dlouhá expozice (Čas B) , mohou vaše fotografie vypadat ještě působivěji.

Jak fotografovat ohňostroj – rychlé tipy

Chcete-li fotografovat ohňostroj, aniž by bylo potřebné hodně experimentovat, zkuste použít níže uvedené rychlé tipy nebo se podívejte na video o ohňostrojích s rychlými tipy:

1) Vypněte blesk

První důležitou věcí, kterou je nutné provést bez ohledu na používané zařízení, je vypnutí blesku.


2) Použijte režim, který umožňuje ovládat

Pokud je to možné, přepněte fotoaparát nebo smartphone do režimu, který umožňuje získat určitou kontrolu nad nastaveními.


3) Podexponujte snímek

Pokud je scéna před vámi tmavá, bude potřebné nastavit fotoaparát tak, aby ji podexponoval, jinak získáte fotografii, která bude na noční scénu příliš jasná.

Toho dosáhnete použitím záporné kompenzace expozice. Tato funkce se může na obrazovce zobrazit jako −/+ a před zahájením experimentování s podexponováním bude potřebné nastavit hodnotu přibližně −1 až −2.


4) Použijte režim kontinuálního snímání

Zkuste použít režim kontinuálního snímání, protože vám pomůže získat správný snímek, i když ohňostroj exploduje o okamžik dříve nebo později, než očekáváte.


5) Experimentujte s ručním režimem

Pokud vlastníte fotoaparát, který umožňuje převzít úplnou kontrolu, můžete experimentovat s ručním režimem.


6) Rychlost závěrky, clona a zaostření

Pomocí ručního režimu vyberte rychlost závěrky kolem 1/10 s a clonu f/8. Zaostřete ručně na vzdálenost, v níž se nachází ohňostroj.


7) Nastavte nízkou citlivost ISO

Nastavte nízkou citlivost ISO a začněte vyhledáním nastavení citlivosti ISO v nabídce a výběrem hodnoty ISO 200.


8) Udržujte fotoaparát ve stabilní poloze a použijte stabilizátor obrazu

K zachování stabilní polohy fotoaparátu je nejlepší použít stativ, ale pokud držíte fotoaparát bez stativu, ujistěte se, že jste zapnuli stabilizátor obrazu na objektivu, pokud je touto funkcí vybaven. Ta vám pomůže stabilizovat snímky.


9) Zkontrolujte výsledky a upravte nastavení

Pořiďte fotografie při zahájení ohňostroje a zkontrolujte, zda jsou výsledky dostatečně jasné. Pokud jsou příliš tmavé, můžete zvýšit nastavení citlivosti ISO, a pokud chcete zachytit delší stopy světla, nastavte pomalejší rychlost závěrky, ale dávejte pozor, protože se tím zvýší nebezpečí, že se na fotografiích projeví rozhýbání fotoaparátu. Pokud jsou fotografie příliš jasné, můžete buď snížit citlivost ISO na hodnotu 100, nebo nastavit clonu objektivu na hodnotu f/11.


10) Získejte snímky ohňostroje, které vypadají skutečně působivě, pomocí režimu dlouhé expozice (času B)

Režim dlouhé expozice (času B) vám umožní přesně ovládat, kdy se otevře a zavře závěrka, takže můžete vytvořit dlouhou expozici, která podrobně zachytí události, jakou jsou ohňostroje nebo blesky při bouřce.

Chcete-li vyhledat režim dlouhé expozice (času B), ujistěte se, že je fotoaparát nastaven do ručního režimu, a poté nastavte rychlost závěrky. Po nastavení 30 sekund se zobrazí možnost „Čas B“, zatímco u jiných fotoaparátů je režim dlouhé expozice (času B) dostupný na ovladači režimů. Podívejte se na níže uvedené video o fotografování ohňostrojů v režimu dlouhé expozice (času B).