8. Jaké nastavení mám použít při fotografování ohňostroje?
Ať už používáte jakýkoli fotoaparát, nižší citlivost ISO (citlivost na světlo) zajistí ostřejší snímky s lepšími barvami a menším množstvím šumu. Začněte s nastavením, jako je ISO 100 nebo ISO 125, a poté upravte clonu a rychlost závěrky, abyste získali dobrou expozici.
Pokud fotografujete z ruky, začněte s nejnižší rychlostí závěrky, kterou můžete použít, aniž byste způsobili nepřijatelné rozmazání vinou rozhýbání fotoaparátu nebo pohybu ohňostroje. Často bývá vhodná rychlost závěrky kolem 1/10 s – je dostatečně rychlá, aby zmrazila pohyb ohňostroje, ale dostatečně dlouhá, aby zachytila jeho světlo. Když používáte fotoaparát na stativu, můžete pro začátek použít mnohem nižší rychlost, například jednu či dvě sekundy.
Chcete-li zachovat určitou ostrost v rámci celé scény, začněte nastavením clony kolem hodnoty f/8. Pokud potřebujete vpustit více světla, ale nemůžete použít nižší rychlost závěrky bez rozmazání, můžete zkusit zmenšit clonové číslo na hodnotu f/5,6 nebo f/4 – ale čím menší bude clona (tj. čím menší je clonové číslo f), tím menší bude také hloubka ostrosti, což znamená, že bude zaostřena menší část scény.
Pravděpodobně uplatníte metodu pokus – omyl, než najdete správnou rovnováhu mezi rychlostí závěrky, abyste zachytili požadované detaily tak ostře, jak si přejete, a clonou, která poskytuje dobrou expozici a požadovanou hloubku ostrosti. Pokud se vám ani s použitím clony a rychlosti závěrky nedaří dosáhnout dobře exponovaných a nerozmazaných výsledků, zkuste upravit citlivost ISO. Fotoaparáty s většími snímači, jako jsou například plnoformátové bezzrcadlové fotoaparáty EOS RP nebo EOS R6, nabízejí lepší výkon při vysoké citlivosti ISO a poskytnou nejlepší výsledky, ale přesto je dobré zachovat nízkou citlivost ISO a zvýšit ji pouze v určitých případech.