KREATIVNÍ TISK

Buďte letos na jaře tvořiví díky tiskovému projektu s motýlky

Tvůrkyně uměleckých papírových dekorací Aimee Grahamová ukazuje, jak zkombinovat tisk a malování a vytvořit krásné dekorace s motivy motýlků
Tiskárna Canon PIXMA řady TS5350 vedle vystavených pestrobarevných motýlků.

Objevili se motýlci, což je jistě znamení, že jaro se už blíží. A jak byste mohli příchod tohoto ročního období lépe přivítat, než si vyrobit vlastní domácí dekorace s motivem motýlků?

Umělkyně a tvůrkyně papírových dekorací Aimee Grahamová začínala výrobou šperků ve stylu origami, ale od minulého roku pracuje na dalších, nových nápadech, experimentuje s novými materiály a své výtvory zveřejňuje na svém instagramovém profilu (@aimee__designs).

„Vždycky jsem byla kreativní a umělecká tvorba se stala součástí mé péče o sebe. Když jsem si uvědomila, že si lidé mé práce cení, získala jsem sebejistotu, že mohu začít budovat značku,“ vysvětluje Aimee. „Chci vytvářet zábavné, individuální a udržitelné kousky, které mohou lidé použít jako doplňky pro sebe nebo do svých domovů. Ráda bych také lidem pomohla objevit tvořivost v nich samých.“

Aimee zde vysvětluje, jak použila tiskárnu Canon PIXMA řady TS5350a, šablony ze služby Creative Park pro bezplatný obsah od společnosti Canon nabité inspirací a trochu práce s papírem k vytvoření úžasné a nápadité motýlkové dekorace.

1. Výběr a tisk šablon na tvorbu s tématikou motýlků

Žena tiskne šablony na výrobu papírových motýlů na tiskárně Canon PIXMA řady TS5350.

Ve službě Creative Park najdete řadu předpřipravených šablon motýlků, které vám pomohou začít. „K tvořivosti nepotřebujete složité nástroje ani vybavení,“ říká Aimee.

Ve službě Creative Park najdete nádherné šablony, které mohou posloužit jako základ vašich návrhů, včetně závěsných pohyblivých dekorací v podobě motýlkůnástěnných 3D nálepek. Inspiraci pro svůj papírový projekt najdete také v aplikaci Creative Park, která je k dispozici pro systémy iOS i Android. Pokud chcete z aplikace tisknout, budete muset připojit kompatibilní inkoustovou tiskárnu Canon PIXMA – podívejte se na tento seznam podporovaných modelů tiskárny*.

„Tisk je pro vaše výtvory skvělým výchozím bodem,“ říká Aimee. „Pokud vám něco připadá příliš náročné, můžete vždy začít tiskem šablon a schémat. Ty můžete použít jako vzor a vystřihnout si vlastní návrhy na dekupáž, koláž nebo jen pro inspiraci.“

Aimee k tisku svých šablon použila tiskárnu Canon PIXMA řady TS5350alesklý fotografický papír Plusmatný fotografický papír Plus. Nastavení tiskárny bylo rychlé a použití snadné. „Nastavení bylo uživatelsky velmi příjemné, a to jak podávání papíru, tak změna nastavení jeho velikosti. Je trochu kompaktnější než jiné tiskárny, které jsem používala, takže také hezky vypadá.

„Také kvalita papíru byla dokonalá,“ dodává. „Někdy se papír může během další práce trochu rozpadat, takže bylo opravdu dobré použít takový, který v průběhu celého procesu zůstal dostatečně silný a zůstal stabilní i jako konečný produkt poté, co jsem práci dokončila děrováním a provlékáním drátu!“

2. Dekorování papírových motýlků

Žena s velkými kulatými náušnicemi vyřezává hobby nožem obrázek motýla.

Pro Aimee je výroba papírových dekorací také způsobem, jak se věnuje sama sobě. „Kromě uspokojení, kterého se vám dostává během výroby a při pohledu na dokončené dílo, jde o soustředěnou aktivitu, kterou lze brát jako formu meditace,“ říká.

Žena skládala barevné papírové motýlky vedle tiskárny Canon PIXMA řady TS5350.

Jakmile si šablonu vytisknete, můžete své motýlky kreativně ozdobit, jakkoli chcete.

Jako výchozí bod svých návrhů použila Aimee nástěnné 3D nálepky ze služby Creative Park. „Šablony mi vymezily místo, kde začít. Věděla jsem, které tvary se mi nejvíce líbí, a díky tomu nevznikly žádné komplikace a já se mohla vyhnout tomu, že projekt překombinovala,“ vysvětluje. „Motýlci byli středobodem mé práce a vše ostatní bylo použito jen za účelem vytvoření scény.“ Aimee si stáhla šablonu a pokyny, aby vytvořila sadu motýlů, které plánovala naaranžovat do zvonovité skleněné nádoby (skleněné kopule, která slouží jako vitrína) spolu s květinami a listy z krepového papíru a několika dalšími, vlastními malovanými výtvory.

Poté obrátila pozornost k jednotlivým návrhům na rám s vyšším okrajem, přičemž tentokrát využila prázdné šablony motýlků, které našla online, a akvarelem a pery jim na křídla namalovala jemné vzory. Jako pomůcku použila oblíbené motýly ze služby Creative Park.

„Mým hlavním cílem bylo proměnit schematické šablony v barevné motýly, které bych pak dotvořila do trojrozměrné podoby. V tomto okamžiku šlo především o vybarvení. Bylo osvěžující tvořivý proces zjednodušit, vrátit se tak ke kořenům z dětství a prostě si to jen užít,“ říká Aimee.

Pokud nemáte akvarely a pera, poslouží vám stejně dobře i pastelky. „Kvalita tisku byla skvělá,“ rozplývá se Aimee. „Žádný rozmazaný inkoust, a vytištěné čáry byly opravdu precizní.“

3. Vystavování papírových výtvorů s tématikou motýlků

Žena vystavuje tři papírové motýlky do vysokého dřevěného rámečku.

Vystavit motýlky ve vysokém dřevěném rámu na stěně je skvělý způsob, jak ukázat výsledek své pilné tvorby.

Žena sestavuje výstavku papírových motýlků v malé skleněné kopuli.

Výroba z papíru může být neuvěřitelně všestranným koníčkem. „Je to 2D médium, které lze nechat dvojrozměrné, nebo je přeměnit na něco trojrozměrného. S trochou představivosti můžete vdechnout život spoustě nápadů,“ říká Aimee.

Aimeenou specialitou jsou kytice květů z krepového papíru, nástěnné dekorace a rámečky z krabic, takže jí bylo hned jasné, jak snadné bude zakomponovat do návrhů papírové motýlky.

„Veškerá moje práce je inspirována přírodou, takže jsem si dokázala představit, jak dobře budou fungovat motýlci,“ říká. „Zvonovitá skleněná nádoba mě napadla hned, takže jsem se pak nemohla dočkat, abych jí vdechla život.“

K vystavení tří malovaných papírových motýlků na stěnu si Aimee zvolila dřevěný rámeček z krabice, přičemž ke každému motýlkovi přišpendlila ručně psaný štítek s údaji o druhu.

„Zvonovité skleněné nádoby a rámečky z krabic používám tímto způsobem moc ráda,“ vysvětluje. „Připomínají mi nádoby na exponáty, se kterými se setkáte například v Muzeu přírodní historie. Zachování krásy, přírody a historie tímto způsobem promění objekt v umělecké dílo.“

4. Nebojte se to zkusit

Žena věší na cihlovou stěnu dřevěný rámeček s vysokým okrajem se třemi papírovými motýlky.

Pomocí různých forem expozice můžete do výrobu papírových dekorací obohatit o další prvek, například tento elegantní rámeček.

Žena umísťuje na dřevěný povrch skleněnou kupoli plnou barevných papírových motýlků.

Pokud jde o tvorbu z papíru, je nejlepší začít v malém. „Jak se vaše dovednosti zlepšují, můžete postupně dělat projekty náročnější – nemusíte se vrhnout přímo na něco opravdu složitého,“ říká Aimee.

Aimee byla se svými hotovými výtvory opravdu spokojená, a přestože se tvorbě věnuje celý život, myslí si, že je možné, aby podobných výsledků dosahoval každý.

„Myslím si, že každý má někde hluboko v sobě tvořivost,“ říká nadšeně. „Umění může být velmi náročné, zejména pokud jde o vytváření něčeho z ničeho. Pokud ale začnete jednoduše, jen do tvůrčího procesu vložíte energii a sledujete, kam vás zavede, pravděpodobně se jím necháte unést – a to je to kouzlo.

„Nepůjde pak jen o dokončené dílo, ale mnohem více o tvořivou cestu. Zkrátka to nekomplikujte, udělejte z toho zábavu a pořád to zkoušejte.“


Chcete-li získat další inspiraci k práci s papírem, sledujte nás na síti Pinterest. A nezapomeňte se o své výtvory podělit na sociálních sítích pomocí hashtagu #MadeWithPIXMA.Autor: Andrea Ballová*Pokud vaše tiskárna není podporována, podívejte se na webovou stránku služby Creative Park.

Související produkty

Související články

 • TISK A UMĚLECKÁ TVORBA

  Umělecká tvorba z papíru

  Umělec Zack McLaughlin je inspirován šablonou ledňáčka aplikace Creative Park společnosti Canon.

 • TISK A UMĚLECKÁ TVORBA

  Jarní papírová výzva

  Podívejte se, jak Hannah Bullivantová vytvořila veselou papírovou dekoraci na oslavu jara.

 • KREATIVNÍ TISK

  Papírové stolní dekorace

  Vytvořte krásnou stolní dekoraci pro všechny příležitosti pomocí aplikace Creative Park.

 • TISK

  Nejlepší tiskárny pro tvorbu

  Od rodinných projektů až po profesionální provedení – společnost Canon pro vás má dokonalou tiskárnu.