KREATIVNÍ TISK

Objevte svět uměleckých děl z papíru pomocí služby Creative Park společnosti Canon

Podívejte se, jak talentovaný umělec využívá svou tiskárnu Canon PIXMA, se kterou posouvá šablonu ledňáčka aplikace Creative Park společnosti Canon na novou úroveň.
Zářivý ledňáček z papíru sedí na ruce člověka a v pozadí jsou vidět rostliny a obrazy.

V aplikaci Creative Park společnosti Canon si můžete vybrat z tisíců nápadů a šablon pro tvorbu z papíru, od architektury až po sezónní dekorace. Jednoduše si vyberte šablonu a postupujte podle pokynů. Ale co když budete chtít tvorbu posunout na další úroveň? Zde přichází umělec a ilustrátor Zack McLaughlin ze společnosti Paper & Wood, který vám podá pomocnou uměleckou ruku.

Zack má dlouholetou lásku k přírodnímu světu a zvláštní zájem o ptáky, které nejen rád sleduje, ale také fotografuje pomocí svého fotoaparátu Canon EOS 90D. Vytvořil instalace pro slavné obchodní domy, muzea a dokonce pro sira Davida Attenborougha. Zackův smysl pro detail je tím, co ho činí výjimečným, a jeho obdiv přírody je znát ze všech jeho výtvorů.

Není tedy překvapivé, že milovník ptáků, jako je Zack, se pustil do této výzvy 3D umění z papíru a vybral si jako svůj cíl ledňáčka.

Začínáme

Tiskárna Canon PIXMA je umístěna na pracovní desce vedle otevřeného notebooku a tiskne šablonu služby Creative Park společnosti Canon, která je zobrazena na obrazovce notebooku.

3D tvorba z papíru pro dospělé může být náročná a zároveň naplňující a služba Creative Park společnosti Canon je plná nápadů na tvorbu z papíru, do kterých se můžete ponořit.

Muž se opírá o stůl a opatrně pomocí skalpelu vyřezává šablony z listů papíru na řezací podložce.

Tvorba z papíru může představovat skvělý způsob, jak se ponořit do kreativního procesu, od tisku šablon až po jejich stříhání a sestavování. „Docela dobře se dokážu dostat do správné zóny soustředění a o pár hodin později si uvědomit, že mám opravdu hlad nebo žízeň – skutečně se v ní ztratíte,“ říká Zack. „Vždy mám zapnuté rádio nebo poslouchám fantasy audioknihu. Jsem geek skrz naskrz.“

Prvním krokem každého tvůrčího procesu by mělo být pozorování a příprava. Zack si v místních bažinách všiml ledňáčků a vyfotografoval je. „Rád chodím ven a fotografuji přírodu, zejména v tichých časných ranních hodinách, kdy si vychutnávám ten klid,“ říká Zack. „Chci tento pocit přenést do interiéru.“

Zack se často připravuje tak, že studuje nejen své vlastní snímky, ale také knihy a kresby na internetu. Zack si vybral šablonu ledňáčka ve službě Canon Creative Park, která je k dispozici jako aplikace pro chytré telefony i jako webová stránka. Potom si ji na tiskárně řady Canon PIXMA TS5350a společně s dalšími snímky vytiskl pro inspiraci.

Aby zajistil dokonalý tisk s přesnými barvami a obrysy, použil Zack rychlý a snadný proces údržby tiskárny v části Nastavení a provedl všechny požadované kontroly trysek. Režim také přepnul na nejlepší kvalitu, nikoli do režimu Koncept nebo Standardní režim. Jakmile bylo hotovo, nastal čas na kreativní tvorbu.

„Miluji výzvu spočívající v použití materiálu, jako je papír, k vytvoření něčeho tak krásného, co existuje v přírodě,“ říká Zack. „S papírem můžete dělat spoustu věcí, například vytvářet reliéfní prvky. Matný fotografický papír Canon představuje pro Zacka dokonalý materiál. Papír je trochu měkký, takže když zatlačíte, zanecháte otisk. Je to skvělý pocit, udělat z papíru, který lidé považují za něco plochého, něco úplně jiného. Papír v sobě ukrývá úžasný potenciál!“

Plánování a průběh

Nejrůznější komponenty šablony papírového ledňáčka, některé sestavené a jiné stále rozpracované, leží vedle nůžek na stole.

Zack studoval ilustrace a strávil několik let ilustrováním dětských knih, než si uvědomil, že ho lákají 3D výtvory. „Vtipné je, že teď nedělám mnoho ilustrací; všechno je to 3D,“ říká. „Je to něco, o čem jsem nikdy nesnil, když jsem byl mladší. Ani jsem si nemyslel, že by to mohla být možnost.“

Ruce, které pomocí nůžek stříhají papírové peří.

„Vytvořím velké množství peří, ale vždy je to tak trochu hádanka,“ říká Zack. „Dostanu se až ke konci a pak si uvědomím, že potřebuji několik dalších. Když začínám, jsem dobře připraven, ale někdy to může být trochu chaotické.“

Není divu, že vytvoření standardní šablony ledňáčka v aplikaci Creative Park společnosti Canon bylo pro Zacka poměrně jednoduché, ale pak přidal pár osobních nádechů, které podtrhly jeho maximální motivaci – přivést ptáky z papíru k životu.

„Vždy se snažím, aby byly moje modely realistické,“ vysvětluje. „Kouzlo je v detailech. Jen když se podíváte opravdu zblízka, můžete porozumět tomu, jak jsou vyrobeny.“

Poté, co Zack vytiskl všechny ploché prvky a vyřízl je skalpelem, přidal papírové peří, a pak všechny kousky spojil dohromady. Zack vyřízl základní tvar listu z papíru s texturou o gramáži 160 g/m2 a držel jej mezi prstem a palcem. Nůžky položil na jiný prst a při stříhání kolem okraje každý kousek roztřepil. U všech svých projektů to dělá velmi šikovně. „Nikdy jsem se nestřihl,“ říká. „Vzadu držím z důvodu bezpečnosti prst, abych vždy cítil, kde se čepel nachází.“

Zack odhaduje, že na tohoto ledňáčka použil zhruba 400 kusů papírového peří, a doporučuje vždy začít u ocasu a pak vrstvit dále. Tím, že Zack přidal dodatečné opeření s dalšími kusy peří, věděl, že je třeba zobák a nohy zvětšit asi o 10 %, jinak by to vypadalo nepřiměřeně.

Smysl pro detail

Ruka člověka drží ledňáčka z papíru, zatímco jeho druhá ruka maluje hlavu ledňáčka pomocí tenkého štětce.

„Používám akrylové barvy, které ředím, a pak používám silnější kapky barev pro výraznější barevné odstíny,“ říká Zack. „Rád používám duhové barvy, které se dobře hodí k textuře ptáků.“

Jakmile byl pták opatřen peřím, slepený a suchý, Zack použil akrylové barvy, aby přidal detail. „Šablony aplikace Creative Park jsou naštěstí opravdu detailní, takže mi pomohly s barvením tohoto ptáka,“ říká.

Po barvení přikrášlil zobák, aby mu poskytl lesklý realistický vzhled, a pomocí akrylových kuliček a jejich barvení upravil oči ledňáčka, aby vypadaly realističtěji. Poté vytvořil druhé oční víčko z jiné šablony, aby oči vypadaly mírně vsazené.

Pro Zacka je umění takovéhoto tvoření meditativní. „Jednoduše zapomenete na všechno ostatní na světě, i když vytváření nepůjde zrovna podle plánu,“ říká. „Prostě nemůžete myslet na žádné další problémy ve svém životě. Neruší vás žádné obrazovky, protože používáte své ruce. Je to něco skutečně hmatatelného a zavede vás to pryč od všeho ostatního.“

Hotový výrobek

Dokončený papírový ledňáček je usazen na větvi ve zvonové nádobě, která je umístěna vedle rostliny v květináči na stole.

Tento ledňáček, projekt, který zabral čtyři dny, se pro Zacka stal láskyplnou prací, stejně jako všechny jeho projekty. „Jediné, co mám v hlavě, je konečný výsledek a vždy to chci udělat správně,“ říká.

Jakmile byl výtvor téměř hotov, Zack provedl několik dalších vylepšení, jako například zaúhlení hlavy tak, aby směřovala mírně dolů, aby to vypadalo, jako by byl pták připraven vrhnout se na nic netušící ryby. Nakonec se Zack rozhodl jej vyobrazit na větvi ve zvonové nádobě. „K základně jsem připevnil kovový drát a vytvaroval jsem jej pomocí modelovacího tmelu a párátka, abych před malováním vytvořil texturu,“ vysvětluje.

Pro mnohé, kteří Zackovy výtvory vidí, to může být jediný způsob, jak se dostat do blízkosti některých z těchto ptáků a prozkoumat je. „Chci lidem pomoci k tomu, aby si více uvědomovali a oceňovali přírodu, a také usiluji o to, abych vnesl přírodu dovnitř a zároveň ji nechal nerušeně v přírodním světě. Má práce byla již dříve přirovnávána k veganské taxidermii,“ vtipkuje.

Pokud vás Zackovy úžasné výtvory z papíru inspirovaly, co třeba zkusit na vlastní kůži některou ze šablon dostupných v aplikaci Creative Park od společnosti Canon? Nezapomeňte se o své papírové umění podělit na sociálních sítích pomocí hashtagu #MadeWithPIXMA.

Napsala Natalya Paulová

Související produkty

 • Tiskárny pro domácnosti

  Řada PIXMA TS5350a

  Předveďte své designérské dovednosti s tiskárnami řady PIXMA TS5350a díky jejich všestrannému zpracování médií, skvělým kreativním aplikacím a bezproblémovému připojení smartphonů.
 • Inkoustové tiskárny

  Matte Photo Paper MP-101

  Matný fotografický papír Matte Photo Paper umožňuje tisk vysoce kvalitních fotografií, grafiky a textu s matným povrchem. Papír je také vhodný pro kreativnější použití, jako jsou blahopřání, výstavy a umělecká díla.
 • Inkoustové tiskárny

  Matte Photo Paper MP-101D

  Díky tomuto všestrannému médiu se vaše nápady stanou skutečností. Ideální volba pro nadšence a kutily. Hodí se pro vaše blahopřání, příspěvky do alba s výstřižky nebo tvořivé projekty ze služby Creative Park.

Související články