KREATIVNÍ TISK

Domácí stolní dekorace: tipy a nápady na výrobky z papíru

Vytvářejte vlastní dekorace pomocí tiskárny PIXMA a aplikace Creative Park, od papírových ozdob až po kroužky na ubrousky a jmenovky.
Detailní záběr jídelního stolu pokrytého lněným ubrusem a zdobeného borovými šiškami, listovím a předměty z papíru.

Ať už se jedná o oslavu narozenin, slavnostní jídlo nebo setkání širší rodiny, každý rád ozdobí svůj stůl, aby zapůsobil. Vytvoření vlastních stolních dekorací je nejen cenově dostupnější způsob, jak uspořádat příjemný večer, ale je to také lepší varianta pro životní prostředí, protože papírové šablony můžete později recyklovat – nebo si je ponechat na budoucí událost.

Společnost Canon vyzvala profesionální stylistku Dani Tuckerovou z projektu The Social Kitchen, aby vytvořila „krajinu na stole“ z média, které pro ni bylo nové – totiž z papíru. „Krajina na stole jednoduše znamená, že stůl bude vypadat neuvěřitelně krásně,“ vysvětluje Dani, „ale opravdu to nemusí být drahé. Myslím, že pro mě to znamená být kreativní při výzdobě stolu a vložit do toho trochu osobitosti.“

Podívejte se, jak se Dani podařilo s úkolem vyrovnat, a objevte nejlepší tipy na výrobu vlastních papírových stolních dekorací.

1. Vyberte si téma

Žena s dlouhými hnědými vlasy pokládá borové šišky po krásně ozdobeném jídelním stole.

Váš stůl by mohl být inspirován čímkoliv – například můžete vytvořit velkolepou květinovou podívanou na letní večeři nebo narozeninový stůl pro přítele založený na jeho oblíbené barvě nebo hobby. Zde Dani pokládá borové šišky do své zimní krajiny na stole.

Detailní záběr stolu ozdobeného borovými šiškami, svíčkami a papírovými sněhovými vločkami, hvězdami, sovičkami a perníkovými chaloupkami vytvořenými pomocí aplikace Creative Park.

Jakmile bude vaše párty u konce, můžete svým hostům věnovat některé ze svých papírových modelů jako dárek na rozloučenou, modely recyklovat v kontejneru na papír nebo si je ponechat pro budoucí zvláštní příležitosti.

Chcete-li si vytvořit vlastní „krajinu na stole“, začněte tématem – pak už potřebujete jen papír, tiskárnu a výběr návrhů. Aplikace Creative Park je plná šablon zdarma, od papírových budovzvířat až po dekorace, a dokonce i držáky ubrousků a názvy míst, které vám pomohou začít. Například květinový stůl může obsahovat šablony květin a motýlů slepené dohromady, které vytvoří světlý ubrus nebo girlandu, v kombinaci se zdobenými jmenovkami, které přidají osobní rozměr.

Při této příležitosti byla tématem zima. Dani popisuje postup tak, že začala barevnou paletou. „Vybrala jsem si zlatou, žlutou a hnědou, protože jsem chtěla použít nějaké přirozené tóny. Pak jsem shromáždila prvky pro vytvoření vzhledu a současně jsem se držela v rámci této palety barev. Chtěla jsem, aby z dekorací byla cítit zima, takže jsem přidala eukalyptus [běžně používaný v zimních věncích] a pak ještě nějaké svíčky, které dotvoří atmosféru.“

Při vytváření stolních dekorací není nutné příliš utrácet a Dani vždy dbá na to, aby při stylingu používala běžné předměty. „Vše, co jsem použila, lze snadno opatřit,“ říká. „Na držáky svíček jsem použila staré skleničky od marmelády nebo vázy, které jsem naplnila jinými rekvizitami.“

Dani pro začátek stolní výzdoby použila šablony zlaté hvězdy a žlutých sněhových vloček a spojila je s miniaturními sovičkami. Poté doplnila výtisky menujmenovky, a také borové šišky a listy, které nasbírala, aby vytvořila kontrast zlatých a zelených odstínů.

2. Vyberte si šablony

Žena s dlouhými hnědými vlasy vytahuje z tiskárny Canon vytištěnou šablonu s hvězdami.

„Vytiskla jsem si šablony z telefonu v aplikaci Creative Park – jakmile nastavíte tiskárnu, je použití opravdu snadné,“ říká Dani.

Před tiskem vybraných návrhů se ujistěte, že máte k dispozici správné médium. Každá šablona služby Creative Park uvádí konkrétní typ papíru, nejčastěji je potřeba matný fotografický papír Canon. To může skutečně znamenat rozdíl v konečné struktuře, protože matný fotografický papír (Matte Photo Paper) zajišťuje pevnější model než standardní tiskový papír.

Můžete tisknout přímo ze smartphonu pomocí webové stránky nebo aplikaceCreative Park.

Po vytištění všech šablon je čas začít se sestavováním – podle toho, kolik jich vytváříte, můžete tuto činnost rozložit do několika večerů, abyste zajistili, že konečné výsledky budou mít nejvyšší kvalitu.

3. Vytvořte šablony

Snímek osoby shora, která sedí u stolu a v chytrém telefonu se dívá na obrázek papírové hvězdy na webu aplikace Creative Park společnosti Canon. Výtisk této hvězdy je také na stole.

V aplikaci Creative Park jsou k dispozici šablony, které se přizpůsobí všem úrovním dovednosti, najdete zde od jednoduchých návrhů až po náročnější sestavování.

Žena se opírá o dřevěný stůl a skládá a vystřihuje šablony z papíru na malé stříhací podložce.

„Ke slepení šablon jsem použila bodové lepení,“ vysvětluje Dani. „Body lepidla jsem zmenšila na polovinu, protože některé šablony byly poměrně malé a model byl i tak dobře slepený.“

Pečlivě dodržujte pokyny, protože některé modely budou vyžadovat skládání ještě před stříháním. Pak vystřihněte šablony a složte všechny záložky, které je třeba slepit. Můžete k sobě šablony připojit lepidlem, a pak je nechat zatvrdnout a zaschnout.

Můžete si dokonce upravit návrhy, abyste měli jedinečné dekorace pro svou oslavu. „Šablony můžete přizpůsobit psaním jmen na hvězdičkové šablony nebo na domy,“ navrhuje Dani. „Nebo pokud se jedná o narozeniny, můžete napsat věk oslavence nebo přání „Všechno nejlepší k narozeninám“. Myslím, že pěkné psaní rukou a dobré pero může být při vytváření dekorací opravdu nápadité a efektivní.“ Další možností je přidat návrhy pomocí aplikace.

Dani přizpůsobila původní šablony podle tématu svého stolu – například použila hvězdičkovou šablonu rozdělenou na polovinu, aby hvězdy mohly ležet na stole, a slepila k sobě šablony perníkové chloupky tak, aby vznikly pevné modely. Musela také instalovat malé kartičky menu na větší kusy barevné karty, aby vznikl okraj, a použila šablony sněhové vločky vzhůru nohama, aby barvy ladily s tématem.

4. Prostřete stůl

Krásně zdobený jídelní stůl pokrytý lněným ubrusem a ozdobený borovými šiškami, listovím a předměty z papíru.

Když si vytváříte vlastní dekorace, můžete měnit témata, kdykoli chcete, a jednoduše vytisknout více šablon, což je nákladově úsporný způsob, jak přizpůsobit slavnostní stůl různým událostem. Kromě čtyř ročních období můžete také vyzkoušet tvorbu výrobků z papíru pro oslavu s dárky před narozením dítěte, novoroční akci nebo dokonce pro párty na cestách, s tématikou věnovanou zemi, kam cestujete – a můžete využít řadu šablon architektury slavných památek v aplikaci Creative Park.

Nyní máte všechny šablony hotové a nastal čas je uspořádat na stole. Ujistěte se, že máte připravené talíře, příbory a sklenice, abyste mohli ozdobit jejich okolí svými dekoracemi.

Dani doporučuje nejprve uspořádat větší položky a pak postupovat v pořadí podle velikosti. „Začínám tím, že položím ubrus,“ říká, „a pak přidávám největší předměty, jako jsou květiny, do váz nebo květin uspořádaných na stole, a poté pokračuji a rozmístím menší předměty.“

Nejprve přidejte hlavní ozdoby doprostřed stolu – mohou to být květiny, kousky dřeva, borové šišky nebo dokonce čerstvé ovoce, jako jsou celé pomeranče nebo dýně, v závislosti na vašem tématu. Poté přidejte menší položky, jako jsou menu se seznamem chodů a jmenovky, protože je lze snadno umístit jednotlivé talíře.

Dani navrhuje seskupit položky v lichých počtech – vždy přidává dekorace po třech pro přitažlivější vzhled.

Jakmile budou tyto aspekty na svém místě, je čas uspořádat menší papírové dekorace kolem nich a rozmístit je po stole podle vašeho uvážení. Možná bude mít každý svou miniaturní sovu vedle sklenice? Pak můžete přidat poslední doplňky, jako jsou kroužky na ubrousky a další malé ozdoby.

Dani byla ohromena řadou bezplatných šablon dostupných v aplikaci Creative Park a potěšila ji možnost nechat se inspirovat. „Výzva mi připadala opravdu skvělá a dala mi svobodu, abych mohla být skutečně kreativní při práci s papírem a vytvořit opravdu krásný vzhled – ještě jsem takto dříve nepracovala, takže mi to umožnilo vyzkoušet jiné tvořivé přístupy,“ říká.

Pokud jste se inspirovali a chcete to také zkusit, prohlédněte si hashtag #MadeWithPixma, kde najdete více kreativních nápadů, a poté své papírové stolní dekorace sdílejte a označte je jako @canonemea.

Ať už jde o jakoukoli příležitost, papírové dekorace jsou přece skvělý nápad!

Napsala: Tamzin Wilksová

Související výrobky

Související články