Nahradí vizualizace a digitalizace papírové výkresy?

Už včera bylo podle mého názoru bohužel na tuto otázku pozdě. Veškeré platné papírové dokumenty se dávno převádí do elektronické podoby a ty nové v elektronické podobě rovnou vznikají. Budoucnost, ne-li zítřek, je tudíž jistá – žádné papíry. Vše bude elektronickou formou.

Svou vzácnou tužku, kterou jsem dostal jako dar od španělského sběratele, důkladně střežím a nedám ji z ruky, protože ta pravá inspirace a tvar stejně vzniká ladným tahem tohoto krásného předmětu.

Je pravda, že hned poté se skica naskenuje a vznikají první úpravy už v elektronické podobě. Následně i vizualizace a technické výkresy. Ale bez počáteční kresby tužkou bych si svou práci nedokázal představit. Věřím, že to tak ještě nějakou dobu bude.

Je to asi také úcta k předešlým generacím a ještě několika současným mistrům, kteří vše ručně kreslí do posledního detailu a počítačové vizualizace stále odmítají. Jejich zkušený rukopis má nezaměnitelný styl, energii a osobitost, což nikdy do vizualizace nevložíte.

Patří jim velký obdiv, protože tužkou zvládnou to, na co my dnes máme spoustu počítačových grafických programů a ještě nám to vytvořit trvá déle.

Proto se vracím znovu k otázce, zda někdy nahradí vizualizace a digitalizace papírové výkresy. Už se tak dávno stalo. Ale možná v budoucnu vznikne řada nových uměleckých galerií, kam se budeme chodit dívat na kreslené návrhy výtvarníků i designérů. A za dalších dvacet let i muzeum, kde bude stálá expozice s názvem: "Papír - materiál, na který se onehdy nejen kreslilo".

Tento text je součástí projektu Kancelář budoucnosti, který chce na tomto místě přinášet vize odborníků z různých oblastí s cílem nastínit, jak se za 20 let změní kancelář, její technologie a způsob, jakým je využíváme. Partnerem projektu je společnost Canon CZ, která je globálním lídrem v inovacích a poskytování technologií z oblasti zpracování obrazu, tiskových služeb a dodavatelem inteligentních kancelářských řešení.

Autor: Lukáš Jabůrek | 18. 6. 2018

Lukáš Jabůrek, designér a umělecký ředitel firmy MOSER

Výtvarník a šéf vývojového střediska Studio Moser sklárny Moser v Karlových Varech je absolventem Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru a má již bohaté zkušenosti z práce v ČR i v zahraničí (Nizozemí, Francie, Irsko). V roce 2012 byl nominován na cenu Designér roku CGD. Za vázy Hruška a Kolorit získal Cenu veřejnosti Czech Grand Design 2013.

Canon nabízí některé služby Kanceláře budoucnosti už dnes!

Pomáháme firmám a institucím s automatizací komunikačních, informačních i administrativních procesů. Naše důkladná znalost odvětví s technickou odborností jsou zárukou efektivního a inteligentního fungování firmy.

KOMUNIKACE S KLIENTY

Máte problém
s uspořádáním vašich
komunikací?

Zapůsobte svými digitálními a tištěnými komunikacemi v kombinaci s našimi komplexními řešeními

Zobrazit řešení

Three people collaborating together
SPRÁVA INFORMACÍ A TISKU

Chcete vylepšit tok informací?

Vyřešte obchodní problémy pomocí našich propojených řešení pro správu dokumentů

Zobrazit řešení

Black and white cityscape
SPRÁVA FIREMNÍCH PROCESŮ

Chcete zvýšit efektivitu a posílit růst?

Pracujte rychleji, pracujte lépe. Objevte naše digitální řešení pro správu firemních procesů

Zobrazit řešení

Colour cityscape
PLUG AND PLAY

Už vás nebaví náročné administrativní procesy?

Získejte více času na to, v čem vynikáte, díky našim
řešením připraveným k použití ihned po vybalení, která usnadňují složitou administrativu

Zobrazit řešení

Several colourful cables
PROFESIONÁLNÍ TISKOVÉ SLUŽBY

Potřebujete získat nový zdroj příjmů?

Vytvořte nové finanční příležitosti s pomocí našich výkonných řešení pro poskytovatele tiskových služeb

Zobrazit řešení

Printed colourful photographs
Odhalte nové možnosti, které získáte v naší široké nabídce obchodních řešení

Nejste si jisti, které řešení potřebujete pro vaše podnikání?

PORAĎTE SE S NAŠÍM TÝMEM