Návrat do budoucnosti a Terminátor

Před nějakými 25 lety jsem si představoval, že kanceláře 21. století budou plné humanoidních robotů. Prazvláštních a úžasných zařízení, jež bude hlasovými pokyny ovládat v pracovní místnosti jeden, maximálně dva lidé. V prostoru se budou zjevovat hologramy osob, s nimiž mluvíme, a vše se stane otázkou rychlého, bezdrátového přenosu…

To všechno jsem si představoval hlavně pod vlivem filmů jako Terminátor, Návrat do budoucnosti nebo Star Trek. V době, kdy počítače byly v plenkách a málokdo věděl, jak je používat, natož abychom si posílali e-maily nebo zprávy pomocí Messengeru a Facebooku.

Cesta s inkasem

Tehdy člověk přišel na poštu a za přepážkou sedící zaučující se slečna volala na kolegyni: "Janičkó, pán přišel zaplatit inkasó, jak mám vyplnit takový ten lístek a kde ho mám odtrhnout? A to razítko patří kam?" "Doprava dolů, Evičkó!"

Pravdou je, že se s něčím podobným setkáváme i dnes. Akorát že paní Janička a Evička mají před sebou počítače, tiskárny, mobilní telefony, kopírky či skenery.

Budoucí kanceláře

Kanceláře budoucnosti budou vypadat asi tak, jak jsem napsal na začátku. Za nějakých 15 až 20 let přijdeme na poštu a místo Janičky s Evičkou nás obslouží humanoid.

Místo znuděných výrazů dotyčných slečen uvidíme krásný robotický úsměv od jednoho humanoidního ucha k druhému.

Konferenční hovory přes půl světa s holografickými projekcemi jsou samozřejmostí a zřejmě dávno budou překonané hrkající tiskárny počítačů, počítačové klávesnice, neskladné a velké skenery, ale i fenomény dnešní doby, jako je Facebook, Messenger či Twitter.

Stejně tak budou passé operátoři, lidé komunikující se sluchátkem na uchu a mikrofonem před ústy. Vždyť už dnes s námi často mluví stroj místo člověka.

Epilog

Takže hologramy, humanoidi, androidi a kdovíjaké další vymoženosti - tak budou nejspíš vypadat kanceláře budoucnosti. Jsem o tom přesvědčený. Stejně tak jsem ale přesvědčený, že i přesto, že nás obslouží robot, budeme muset ono inkaso zaplatit.

Tento text je součástí projektu Kancelář budoucnosti, který chce na tomto místě přinášet vize odborníků z různých oblastí s cílem nastínit, jak se za 20 let změní kancelář, její technologie a způsob, jakým je využíváme. Partnerem projektu je společnost Canon CZ, která je globálním lídrem v inovacích a poskytování technologií z oblasti zpracování obrazu, tiskových služeb a dodavatelem inteligentních kancelářských řešení. 

Autor: Štěpán Mareš | 13. 7. 2018

Štěpán Mareš, kreslíř a výtvarník

Autor komixu Zelený Raoul a mnoha dalších. Kromě karikatur maluje také obrazy. Zpočátku byl výrazně ovlivněn S. Dalím - používal tuš, latex a tempery. Postupně si vypracoval vlastní styl a na různé materiály maluje výhradně olejem.

Canon nabízí některé služby Kanceláře budoucnosti už dnes!

Pomáháme firmám a institucím s automatizací komunikačních, informačních i administrativních procesů. Naše důkladná znalost odvětví s technickou odborností jsou zárukou efektivního a inteligentního fungování firmy.

KOMUNIKACE S KLIENTY

Máte problém
s uspořádáním vašich
komunikací?

Zapůsobte svými digitálními a tištěnými komunikacemi v kombinaci s našimi komplexními řešeními

Zobrazit řešení

Three people collaborating together
SPRÁVA INFORMACÍ A TISKU

Chcete vylepšit tok informací?

Vyřešte obchodní problémy pomocí našich propojených řešení pro správu dokumentů

Zobrazit řešení

Black and white cityscape
SPRÁVA FIREMNÍCH PROCESŮ

Chcete zvýšit efektivitu a posílit růst?

Pracujte rychleji, pracujte lépe. Objevte naše digitální řešení pro správu firemních procesů

Zobrazit řešení

Colour cityscape
PLUG AND PLAY

Už vás nebaví náročné administrativní procesy?

Získejte více času na to, v čem vynikáte, díky našim
řešením připraveným k použití ihned po vybalení, která usnadňují složitou administrativu

Zobrazit řešení

Several colourful cables
PROFESIONÁLNÍ TISKOVÉ SLUŽBY

Potřebujete získat nový zdroj příjmů?

Vytvořte nové finanční příležitosti s pomocí našich výkonných řešení pro poskytovatele tiskových služeb

Zobrazit řešení

Printed colourful photographs
Odhalte nové možnosti, které získáte v naší široké nabídce obchodních řešení

Nejste si jisti, které řešení potřebujete pro vaše podnikání?

PORAĎTE SE S NAŠÍM TÝMEM