Za dvacet let úplně zmizí klasické vnímání papíru

Tiskařský průmysl a servis tiskařských zařízení se už dnes musí výrazně potýkat s aspekty zavánějícími budoucností. Pokud bych ovšem měl pojmenovat jeden z budoucích trendů, tak bych zvolil globální přesun pracovních procesů „ze šanonu do cloudu“.

I když současné průzkumy hovoří o přetrvávající papírovosti českých kanceláří, kdy polovina respondentů automaticky tiskne všechny své dokumenty, faxy či elektronické faktury, aby je následně fyzicky uložila, význam digitalizace a její výhody si připouští většina z nich.

Důležitost toho, aby firemní procesy probíhaly elektronicky, podle dat z průzkumu společnosti Canon významně roste s velikostí firem. U těch s ročním obratem přes 1,25 miliardy korun je důležitost na 72 procentech a tomuto číslu se podle mne budou čím dál více blížit i podniky menší.

Kanceláře budou méně zavaleny papírem, i kvůli stále aktuálnější potřebě ekologického myšlení přesunou svůj provoz do virtuálního úložiště. A tedy do kanceláře opravdu digitální.

Pozvolný, ale podle mne nezastavitelný přesun většiny firemních procesů do cloudu pak ovlivní pochopitelně i firemní tisk. Pod vlivem digitalizace klesají už nyní nejen nám, ale i kolegům po Evropě počty výtisků, což je problém, s nímž se budeme muset vyrovnávat i nadále.

Neočekávám však, že bychom v blízké budoucnosti jako specialisté na firemní tisk a servis tiskařských zařízení přišli o práci. Tisknout se bude dál, i když je zřejmé, že jinak než dnes. Něco z tiskařského byznysu zmizí a něco nového určitě přibyde. Za dvacet let už třeba úplně zanikne klasické vnímání papíru, cartridgí a tonerů.

Naopak už nyní vidíme stále populárnější trend personalizace obalů, který podle mého odhadu bude jen sílit, už teď naše tiskařská zařízení netisknou jenom na papír, ale i trička, keramiku, lyže, zkrátka na všechno, co si zákazník vymyslí. V tom je budoucnost. Myslím si tedy, že se především změní to, na co budeme tisknout. Nebude to už jenom papír.

V této souvislosti bych ještě rád zdůraznil paralelu s mobilními telefony. Stejně jako pomalu vymírají pevné linky pro volání, nechce dnes už nikdo hloupé kopírky. Chceme ty chytré. Možnosti cloudu, skenování a online zasílání různým adresátům, proaktivita i v oblasti servisu.

Dnešní technologie tiskařských zařízení je už tak daleko, že nám sama na dispečink hlásí závady, ke kterým musí náš technik vyjet. Víme o problému s tiskem dříve, než zákazník zvedne telefon. To už dnes funguje a budeme se v tom dále zdokonalovat.

Stejně tak věřím, že se v letech příštích dále rozvinou i jiné parametry servisu, které uplatňujeme už nyní. Mám na mysli třeba nonstop služby, kdy u velkých klientů technik bydlí v podstatě za rohem. Nebo čím dál jednodušší stroje, které budou rozebratelné „bez šroubováku“ a vše tak bude rychlé a efektivní. Zesílí také tlak na bezporuchovost, která ve stále zrychlujícím se světě ušetří lidskou sílu i čas.

Trendem zkrátka je a bude pohodlnost. Zákazník se nechce o nic starat a od budoucnosti očekává, že mu život – a tisk – ještě ulehčí.

Josef Šilhán, Service & Support Director Canon CZ

Tiskařský průmysl a servis tiskařských zařízení se už dnes musí výrazně potýkat s aspekty zavánějícími budoucností. Pokud bych ovšem měl pojmenovat jeden z budoucích trendů, tak bych zvolil globální přesun pracovních procesů „ze šanonu do cloudu“.

Canon nabízí některé služby Kanceláře budoucnosti už dnes!

Pomáháme firmám a institucím s automatizací komunikačních, informačních i administrativních procesů. Naše důkladná znalost odvětví s technickou odborností jsou zárukou efektivního a inteligentního fungování firmy.

KOMUNIKACE S KLIENTY

Máte problém
s uspořádáním vašich
komunikací?

Zapůsobte svými digitálními a tištěnými komunikacemi v kombinaci s našimi komplexními řešeními

Zobrazit řešení

Three people collaborating together
SPRÁVA INFORMACÍ A TISKU

Chcete vylepšit tok informací?

Vyřešte obchodní problémy pomocí našich propojených řešení pro správu dokumentů

Zobrazit řešení

Black and white cityscape
SPRÁVA FIREMNÍCH PROCESŮ

Chcete zvýšit efektivitu a posílit růst?

Pracujte rychleji, pracujte lépe. Objevte naše digitální řešení pro správu firemních procesů

Zobrazit řešení

Colour cityscape
PLUG AND PLAY

Už vás nebaví náročné administrativní procesy?

Získejte více času na to, v čem vynikáte, díky našim
řešením připraveným k použití ihned po vybalení, která usnadňují složitou administrativu

Zobrazit řešení

Several colourful cables
PROFESIONÁLNÍ TISKOVÉ SLUŽBY

Potřebujete získat nový zdroj příjmů?

Vytvořte nové finanční příležitosti s pomocí našich výkonných řešení pro poskytovatele tiskových služeb

Zobrazit řešení

Printed colourful photographs
Odhalte nové možnosti, které získáte v naší široké nabídce obchodních řešení

Nejste si jisti, které řešení potřebujete pro vaše podnikání?

PORAĎTE SE S NAŠÍM TÝMEM