Canon výrazně posiluje řadu objektivů RF na dlouhých ohniskových vzdálenostech – uvádí na trh čtyři nové teleobjektivy a dva telekonvertory

Praha, 9. července 2020 – Vedle dnešního uvedení dvou přelomových bezzrcadlových fotoaparátů revolučního systému EOS R – EOS R5 a EOS R6 – představuje dnes společnost Canon Europe čtyři nové objektivy RF a dva telekonvertory RF. Nové teleobjektivy rozšiřují nabídku inovativní řady RF o velmi dlouhé ohniskové vzdálenosti a o nový portrétní a makro objektiv pro profesionály i fotografické nadšence.

Dnešní novinky potvrzují odhodlání společnosti Canon systém EOS R a řadu objektivů RF dlouhodobě rozvíjet. Stejně jako ostatní produkty řady RF i tyto nové objektivy využívají schopnosti systému EOS R a nabízí fotografům novou úroveň obrazové kvality, výkonu a kreativních možností.


Dnes uvedené novinky řady RF:


 • RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM – kompaktní a všestranný telezoom řady L s širokým rozsahem ohniskových vzdáleností, vynikající optickou kvalitou, stabilizací obrazu o 5 expozičních hodnot, rychlým automatickým ostřením Dual Nano USM, utěsněním proti prachu a vlhkosti a ovládacím prstencem pro vyšší efektivitu práce.
 • The RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM – nejlehčí objektivy s automatickým ostřením na světě s ohniskovou vzdáleností 600 mmi, respektive 800 mmii. Pomocí těchto objektivů s velmi dlouhou ohniskovou vzdáleností, plně automatickým ostřenímiii a stabilizací obrazu mohou fotografové pořizovat mimořádně ostré snímky na velkou vzdálenost. Ve spojené s novými telekonvertory RF – s označením EXTENDER RF 1,4x a EXTENDER RF 2x – dosahují objektivy ohniskové vzdálenosti extrémních 1200 mm (RF 600mm F11 IS STM), respektive 1600 mm (RF 800mm F11 IS STM). To fotografům dává ještě větší flexibilitu a tvůrčí možnosti při zachování funkce automatického ostření. Jsou proto ideální volbou pro celou řadu fotografických záměrů – fotografování zvířat, letecké techniky i Měsíce.
 • RF 85mm F2 MACRO IS STM – nezbytné vybavení fotografů, kteří přechází na systém EOS R a chtějí fotografovat dokonalé portréty nebo miniaturní detaily. Tento světelný portrétní objektiv plně využívá možností systému. Nabízí stabilizaci obrazu až o 5 expozičních hodnot (nebo 8 expozičních hodnot při užití s přístroji EOS R5/EOS R6) a makrofotografické schopnosti – což jsou dvě jedinečné vlastnosti, jaké konkurenční objektivy na trhu nenabízí.
 • EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x – dva vysoce výkonné a odolné telekonvertory s novou optickou konstrukcí rozšiřují schopnosti dnes uvedených objektivů RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM, RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM. Oba telekonvertory umožňují fotografům prodloužit ohniskovou vzdálenost kompatibilních objektivů při zachování obrazové kvality a rychlosti systému RF.

RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM - kompaktní všestranný telezoom


RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM, nejdelší z objektivů RF řady L s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, je ideální volbou pro nadšence i profesionály, kteří fotografují sport, volně žijící zvířata či leteckou techniku a požadují spolehlivý a odolný kompaktní objektiv. Ti, kdo potřebují delší rozsah než 100-500 mm, mohou k objektivu RF 100-500 mm F4,5-7,1L IS USM připojit nový telekonvertor EXTENDER RF 1,4x nebo EXTENDER RF 2x a získat ještě delší dosah a větší tvůrčí svobodu.


Objektiv účinně potlačuje chromatické aberace, závoj a odlesky v celém rozsahu ohniskových vzdáleností díky jednomu optickému prvku s ultra nízkým rozptylem (Super UD) a šesti prvkům s velmi nízkým rozptylem (UD). I při plně otevřené cloně dosahuje vynikající obrazové kvality s vysokým rozlišením a kontrastem. Vedle toho je objektiv RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM vybavená stabilizací obrazu o 5 expozičních hodnot, respektive 6 při užití s těly EOS R5 a EOS R6iv. Dosahuje díky tomu lepších výsledků při fotografování z ruky na dlouhém ohnisku nebo při delších expozičních časech.


Díky systému automatickému ostření s motorem Dual Nano USM objektiv zaostřuje tiše, rychle a přesně – ideální pro fotografování zvířat a ničím nerušené filmování. Inovativní plovoucí systém ostření navíc umožňuje zaostřit již na vzdálenost 0,9 m.


Jak je u objektivů RF standardem, je i RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM vybavený ovládacím prstencem, který umožňuje uživateli upravovat nastavení, aniž by musel přístroj oddálit od oka. Prstenec transfokátoru má nastavitelný odpor, takže si každý uživatel může uzpůsobit jeho chod svým potřebám – tuto možnost ocení zejména fotografové v pohybu. Stejně jako ostatní objektivy řady L je i nový model vybavený osvědčeným utěsněním proti vodě a prachu, takže jej lze používat za všech povětrnostních podmínek.


RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM – mimořádně lehké dlouhé teleobjektivy


Teleobjektivy RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM vděčí za svoji nízkou hmotnost novému konceptu. Představují vynikající cenově dostupnou alternativu pro amatérské fotografy, kterým umožňují detailně zachytit velmi vzdálené objekty. Minimální zaostřovací vzdálenost 4,5 m (RF 600mm F11 IS STM), respektive 6 m (RF 800mm F11 IS STM) fotografovi umožňuje pořídit ostré snímky i na malou vzdálenost od objektu. Vzdálenost, na jakou jsou objektivy schopné zachytit akci, je možné prodloužit pomocí telekonvertorů EXTENDER RF 1,4x and EXTENDER RF 2x při zachování automatického ostření a stabilizace obrazu. S nimi lze dosáhnout pozoruhodných ohniskových vzdálenostív - až 1600 mm při užití objektivu RF 800mm F11 IS STM spolu s telekonvertorem EXTENDER RF 2x.


Oba objektivy jsou vybavené optickou stabilizací obrazuvi a při užití s bezzrcadlovými těly systému Canon EOS R podporují automatické ostření Dual Pixel CMOS AF. To vše umožňuje dosahovat dokonale ostrých snímků i při fotografování z ruky, protože pohybová neostrost je výrazně redukována.


Tyto lehkévii a kompaktní objektivy jsou zářným příkladem možností bajonetu Canon RF. Oba objektivy využívající difrakční prvky spolu s bajonetem RF a světelností f/11 jsou důkazem mimořádných úspěchů společnosti Canon v oblasti vývoje optických technologií. Oba jsou díky nové konstrukci s výsuvným mechanismem výrazně menší a lehčí než stávající teleobjektivy EF s dlouhou ohniskovou vzdáleností. Tělo objektivu se při použití roztáhne a pro uložení jednoduše zasune do sebeviii – ideální řešení pro fotografy na cestách, kteří nemají ve fotobrašně místa nazbyt.


Oba objektivy jsou vybavené technologií STM a zaostřují zcela tiše a plynule – chod objektivu tedy neruší při filmování videa. Ke snadnému ovládání objektivů RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM přispívá ovládací prstenec, který umožňuje přímo pohotově upravovat čas, kompenzaci expozice, citlivost a nastavení automatického ostření AFix. Pevná clona zajišťuje dokonale kruhový bokeh a velká ohnisková vzdálenost umožňuje pozadí dostatečně rozostřit při fotografování vzdálených objektů, které tak lépe vyniknou. To jsou ideální vlastnosti pro fotografování zvířat.


RF 85mm F2 MACRO IS STM – dokonalé portréty


Lehkýx objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM s pevnou ohniskovou vzdáleností 85 mm je ideální volbou pro amatérské portrétní fotografy, kterým umožňuje pořizovat působivé snímky s atraktivní perspektivou a měkce rozostřeným pozadím. Spojení světelnosti f/2 s plným formátem zajišťuje vynikající výsledky s malou hloubkou ostrosti i za špatných světelných podmínek.


Objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM je vybavený stabilizací obrazu až o 5 expozičních hodnot (nebo 8 expozičních hodnot při užití s přístroji EOS R5/EOS R6). Při makrofotografii dosahuje zvětšení 1:2, což znamená, že umožňuje zachytit objekty v 50% velikosti. Obě vlastnosti, jaké nenabízí žádný konkurenční model na trhu, nabízí mimořádnou kvalitu a všestrannost při fotografování i filmování. Díky systému automatickému ostření STM ostří RF 85mm F2 MACRO IS STM při fotografování i filmování rychle a plynule. Je proto ideální volbou pro fotografy, kteří vstupují do světa bezzrcadlových přístrojů a chtějí pořizovat snímky a videa mimořádné kvality.


Telekonvertory EXTENDER RF 1,4x a EXTENDER RF 1.2x – nekompromisní kvalita obrazu na ještě větší vzdálenost


Telekonvertory EXTENDER RF 1,4x a EXTENDER RF 2x jsou určené zpravodajským, sportovním a přírodním fotografům, kteří pořizují záběry z velké dálky. Spolehlivé a odolné telekonvertory svým optickým výkonem odpovídají objektivům Canon RF a při použití s kompatibilními objektivy poskytují obraz vysoké kvality bez kompromisů.


Oba využívají optické prvky s vysokou refrakcí a nízkou disperzí, které eliminují zkreslení a chromatické aberace způsobené zvětšením. Tím dosahují nejvyšší možné obrazové kvality. Jsou také opatřené optimalizovaným potahem a součástí konstrukce je i kombinovaný třívrstvý optický prvek omezující vznik závoje. Vynikající kvalitu pomáhá zajistit i tepelně izolační potah, který chrání proti zhoršení optických vlastností při vysokých teplotách a při užití s kompatibilními objektivy RF řady L zajišťuje ochranu proti prachu a vlhkosti. Při užití spolu s objektivem RF 100-500mm F4,5-7,1 L IS USM je rozsah ohniskových vzdáleností omezený na 300 až 500 mm, aby nedošlo ke kolizi zadního členu objektivu s telekonvertorem.


RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM – hlavní funkce a vlastnosti:


 • Rozsah ohniskových vzdáleností 100-500 mm
 • Jeden optický prvek s ultra nízkým rozptylem (Super UD) a šest prvků s velmi nízkým rozptylem (UD)
 • Stabilizace obrazu o 5 expozičních hodnot (standard CIPA)
 • Automatické ostření Dual Nano USM
 • Ovládací prstenec s možností přiřazení funkcí
 • Odolnost proti prachu a vlhkosti jako ostatní produkty řady L
 • Kompatibilní s telekonvertory RF 1,4x a RF 2x (použitelné ohniskové vzdálenosti od 300 do 500 mm)

RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM – hlavní funkce a vlastnosti:


 • Ohnisková vzdálenost 600 mm (RF 600mm F11 IS STM) a 800 mm (RF 800mm F11 IS STM)
 • Stabilizace obrazu (IS) až o 5 expozičních hodnot u RF 600mm F11 IS STM a o 4 expoziční hodnoty u RF 800mm F11 IS STM
 • Technologie automatického ostření STM
 • Nízká hmotnost (RF 600mm F11 IS STM cca 930 g, RF 800mm F11 IS STM cca 1260 g)
 • Kompaktní provedení – konstrukce těla se při užití vysouvá, při uskladnění zasouvá
 • Ovládací prstenec – přímé nastavení času, kompenzace expozice a citlivosti
 • Objektiv se světelností F11 se stabilizací obrazu a plnohodnotným automatickým ostřením při užití s tělem Canon EOS R

RF 85mm F2 MACRO IS STM – hlavní funkce a vlastnosti:


 • Ohnisková vzdálenost 85 mm
 • Světelnost f/2
 • Nízká hmotnost – pouhých 500 g
 • Technologie automatického ostření STM
 • Stabilizace obrazu až o 5 expozičních hodnot (podle standardu CIPA)
 • Makro 1:2

TELEKONVERTOR RF 1.4x a TELEKONVERTOR RF 1.4x – hlavní funkce a vlastnosti:


 • Speciální sklo s vysokou refrakcí a nízkou disperzí pro potlačení chromatické aberace
 • Potah skla a kombinovaný třívrstvý optický prvek omezující vznik závoje
 • Povlak chránící proti vysoké teplotě
 • Odolnost proti vibracím, prachu a vlhkosti

Fotografie naleznete ZDE.


Níže najdete ceny produktů Canon na českém trhu:


RF 600mm F11 IS STM   21 490 Kč


RF 800mm F11 IS STM    28 190 Kč


RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM   82 990 Kč


RF 85mm F2 MACRO IS STM   18 690 Kč


EXTENDER R RF 1.4X   16 090 Kč


EXTENDER R RF 2X   20 090 Kč
Mezi objektivy s automatickým ostřením včetně ohniskové vzdálenosti 600 mm pro fotoaparáty s výměnnými objektivy. Od června 2020. Podle výsledků výzkumu společnosti Canon
ii Mezi objektivy s automatickým ostřením včetně ohniskové vzdálenosti 800 mm pro fotoaparáty s výměnnými objektivy. Od června 2020. Podle výsledků výzkumu společnosti Canon.
iii Při užití s telekonvertory nebo bez nich je oblast automatického ostření omezena horizontálně na cca 40 % a vertikálně na cca 60 % obrazové plochy
iv Díky spolupráci s optickým systémem a systémem stabilizace obrazu přístrojů EOS R5 a EOS R6
840 mm (RF 600mm F11 IS STM + EXTENDER RF 1,4x), 1200 mm (RF 600mm F11 IS STM + EXTENDER RF 2x), 1120 mm (RF 800mm F11 IS STM + EXTENDER RF 1,4x) a 1600 mm (RF 800mm F11 IS STM + EXTENDER RF 2x)
vi RF 600mm F11 IS STM: 5,0 expozičních hodnot, RF 800mm F11 IS STM: 4,0 expoziční hodnoty
vii RF 600mm F11 IS STM: cca 930 g, RF 800mm F11 IS STM: cca 1260 g
viii Ve složeném stavu RF 600mm F11 IS STM: cca 199,5 mm, RF 800mm F11 IS STM: cca 281,8 mm
ix AF pouze s těly EOS R5 a EOS R6
The RF 85mm F2 MACRO IS STM váží přibližně 500 g