Máte-li jen jednu šanci pořídit snímek, nový blesk Canon Speedlite EL-1 vám ji pomůže nepromarnit

Praha, 14. října 2020 – Společnost Canon Europe dnes oznámila, že na trh uvádí Speedlite EL-1, vysoce výkonný fotografický blesk řady Speedlite, který spolehlivě podává konzistentní výsledky i v náročných podmínkách díky robustní konstrukci izolované proti povětrnostním vlivům. Široký rozsah nastavení výkonu blesku v rozmezí od plného až po 1/8192 dávají fotografům větší míru kontroly nad osvětlením a možnost je přesněji přizpůsobit svému záměru. Krátká doba nabíjení od 0,1 do 0,9 sekundᶦ a napájení nově navrženou vysokokapacitní baterií Canon LP-EL umožňuje pořizovat snímky s bleskem v rychlém sledu a po delší dobu. Ve spojení s nejnovějšími profesionálními digitálními zrcadlovkami a bezzrcadlovkami Canon – EOS-1D X Mark III, respektive EOS R5 – které jsou proslulé svou rychlostí a obrazovou kvalitou, umožňuje Speedlite EL-1 fotoreportérům, sportovním fotografům, svatebním fotografům a fotografům divoké přírody zachytit neopakovatelné okamžiky. Speedlite EL-1 se jako první blesk řady Speedlite může pochlubit „červeným proužkem“, který Canon používá k označení profesionálních produktů řady L špičkové kvality.

Vysoký výkon


Blesk Speedlite EL-1 vykazuje konzistentní světelný výkon a pomáhá fotografovi zachytit jedinečné okamžiky za všech okolností. Směrné číslo GN60 znamená vysoký výkon a dlouhý dosah k osvětlení i vzdálených objektů. Nový model vykazuje nejlepší parametry sériového snímání z celé řady blesků Canon Speedlite. Možné je dosáhnout nepřetržité řady až 170ii záblesků s plným výkonem bez přehřátí, přičemž prodleva k opětovnému nabití se pohybuje od 0,1 do 0,9 sekundy1. Je tedy ideální například pro fotografování oficiálních slavnostních událostí „na červeném koberci“.


V situacích, kdy fotograf potřebuje snímat sériově po delší dobu, je důležité, aby se mohl na svoji výbavu spolehnout. Díky indikátoru stavu baterie se nemusí obávat, že mu v nevhodnou chvíli dojde energie. Lithium-iontová baterie Canon LP-EL má vysokou kapacitu, je spolehlivá a umožňuje zhruba 335 záblesků při plném výkonu. Blesk Speedlite EL-1 využívá aktivní systém chlazení s interním ventilátorem a dokáže díky tomu zachovat konzistentní výkon i při delší době fotografování – ideální pro události, jako jsou svatby apod. V režimu priority nepřetržitého snímání (CSP) se výkon blesku automaticky sníží o jednu hodnotu a citlivost ISO se namísto toho automaticky o jednu hodnotu zvýší kvůli úspoře energie, prodloužení výdrže a zkrácení doby nabíjení blesku.


Vyšší flexibilita a míra kontroly


Speedlite EL-1 je všestranný blesk, který nabízí větší svobodu volby a vyšší míru kontroly. Díky tomu mohou fotografové dosáhnout požadovaného dojmu ze scény. Jedná se o první blesk Canon Speedlite vybavený dvoubarevnými modelovacími LED lampami, které fotografovi ukáží, kam a jak světlo blesku dopadne na fotografovaný objekt. Ten na základě toho může potřebným způsobem upravit barevnou teplotu a jas. Světelný výkon blesku je možné nastavit ve 14 krocích až do nově zavedené hodnoty 1/8192. Ta poslouží například při makrofotografii, kde stačí jen nepatrné přisvětlení, nebo k doladění expozice u portrétní fotografie s noční oblohou v pozadí. Speedlite EL-1 je také možné propojit až s 15 dalšími blesky pro studiové účely. Bezdrátová komunikace nabízí řadu možností kreativní práce, nově i v režimu synchronizace na 2. lamelu závěrkyiii pro výraznější umělecké vyjádření, například světelných stop. Díky paměti parametrů záblesku (FE) dokáže Speedlite EL-1 uchovat poslední hodnotu expozice blesku E-TTL, což umožňuje fotografovi přepnout do manuálního režimu, provést drobné úpravy tohoto nastavení podle potřeby a dosáhnout tak jednoduše a rychle konzistentních výsledků.


Spolehlivá a odolná konstrukce


Blesk Speedlite EL-1 využívá podobné utěsnění jako fotoaparáty řady Canon EOS-1D X, a jeho konstrukce je tedy dostatečně robustní, aby vydržela náročné povětrnostní podmínky, například silný déšť. Využívá stejný mechanismus elektrických kontaktů jako oblíbený model Speedlite 600EX II-RT. To skýtá dvojí výhodu – funkci otření na ochranu proti prachu a systém zdvojené komunikace se záložním propojením mezi fotoaparátem a bleskem, který zabraňuje chybným odpalům. Nová xenonová výbojka je trvanlivější, přesnější a konzistentnější a umožňuje záblesky s nízkou intenzitou.


Intuitivní ovládání, snadné použití


Blesk Speedlite EL-1 je navržený tak, aby odpovídal výkonu vlajkových fotoaparátů, jako je EOS-1D X Mark III a EOS R5. Je vybavený novým, uživatelsky přívětivým rozhraním a joystickem, který umožňuje snadno procházet nabídkami a rychle upravovat nastavení. LCD displej dostal bílé podsvícení a zobrazuje bílý text na černém pozadí, takže je snadno čitelný i za špatných světelných podmínek. Zvětšil se i rozsah náklonu hlavy blesku. Nyní dosahuje 120° – to znamená, že záblesk může směřovat i v opačném směru od scény a osvětlit ji měkčeji odrazem. Spolu s odrazovým adaptérem a dvěma barevnými filtry dodávanými v balení tak blesk tvoří dokonalý nástroj pro portrétní fotografii. Nová baterie Canon LP-EL je konstruovaná, aby dokázala rychle dodávat velký proud potřebný k nabití blesku Speedlite EL-1, a umožňovala dosahovat tak mimořádných parametrů, a zároveň tak, aby ji bylo možné dobíjet pomocí nabíječky LC-E6/LC-E6E dodávané k mnoha fotoaparátům Canon.


Fotografie nového blesku Speedlite EL-1 si stáhněte ZDE.


Nový blesk Speedlite EL-1 je v České republice v obchodech za 31 690 korun.


Další informace o blesku Speedlite EL-1 a baterii Canon LP-EL naleznete na stránkách:
https://www.canon.cz/cameras/speedlite-flash-el-1/


Speedlite EL-1 - klíčové funkce a vlastnosti:


  • Rychlé nabíjení cca 0,1-0,9 s1
  • Konstrukce odolná proti povětrnostním vlivům
  • Možnost nastavení výkonu od plného po 1/8192
  • Vysokokapacitní baterie na 335 záblesků při plném výkonu
  • Směrné číslo 60

i 1/8192 až 1/1 doby nabíjení nutné k odpálení.
ii Při teplotě 23° C, se zapnutým ventilátorem a před dosažením omezení úrovně 1, bez nasazených přídavných adaptérů (série až 160 záblesků s plným výkonem při nastavení ohniskové vzdálenosti blesku na 150-200 mm).
iii Může být nutná aktualizace firmwaru fotoaparátů.