Photographer Tom Bing on a beach taking a picture of a surfer holding her board.

VENKOVNÍ FOTOGRAFOVÁNÍ

Od vln až po kola: Jak kreativně zachytit akční koníčky

Nadšenec do surfování a motorek Tom Bing je posedlý těmito vysokorychlostními koníčky úplně stejně jako objekty, které fotografuje. Svou ženu Sally, která je také zdatnou surfařkou, potkal na umělecké škole a strávili spolu 12 měsíců cestováním na motorkách s naloženými prkny ze Santiaga až do San Francisca. Nyní sídlí ve městě Tynemouth, což je surfařské středisko na severovýchodě Anglie proslulé svými zlatými plážemi a chladným mořem.

Tom říká, že to byl jeho zesnulý dědeček a jeho láska k plavbám a rybaření na moři, kdo podnítil jeho zájem o fotografování. „Můj dědeček měl opravdovou slabost pro fotografování, doma měl temnou komoru, kde vyvolával fotografie. Dodnes mám několik jeho starých fotoaparátů,“ říká Tom. „Díky němu jsem přišel na to, že můžu dokumentovat a zachycovat okamžiky pro sebe i ostatní.“

Dnes je Tom profesionální fotograf, který se specializuje na surfování a motokrosové závody. Díky tomu tráví čas nejen na místní pláži, ale také cestuje po celém světě. Jeho vášní je dokumentování komunit, svobody a nedílné zábavy v samém srdci těchto koníčků.

Nyní se podělí o svůj přístup, techniky a tipy pro zachycení vašich venkovních kratochvílí s kreativním nádechem.

Zachyťte akci i atmosféru – tipy od Toma Binga

1. Přizpůsobte si svou výbavu tak, aby byla vhodná pro danou aktivitu

Lehký, přenosný a výkonný: Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II byl ideálním nástrojem pro zachycení tohoto trailového běžce, protože Tomovi umožnil držet krok s akcí.

Tom používá fotoaparát Canon EOS 90D s objektivem Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS II USM, což je ideální kombinace pro zachycení rychle se pohybující divoké zvěře a sportu, jelikož nabízí funkci kontinuálního snímání rychlostí 10 snímků/s a 45 křížových bodů automatického zaostřování.

Při jízdě na kole nebo turistickém výšlapu na obtížně dosažitelná místa zase používá lehčí a menší bezzrcadlový fotoaparát Canon EOS M6 Mark II s objektivy Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM a Canon EF-M 32mm f/1.4 STM. „Bezzrcadlový fotoaparát znamená, že můžete zabalit do menšího balení mnohem více,“ říká Tom. To se hodí, pokud potřebujete cestovat nalehko.

Radí vám, abyste v terénu realisticky odhadli, kolik toho potřebujete nosit s ˆsebou. „Například s sebou nepotřebujete nosit 10 objektivů, postačí dva, které dobře odvedou svou práci,“ říká.

Pro velmi rychlou akci vám optický hledáček digitální zrcadlovky umožní držet krok bez nepatrných prodlev vyskytujících se v elektronickém hledáčku bezzrcadlového fotoaparátu. Pokud jde ale o kvalitu snímků, dodává: „Myslím, že bezzrcadlové fotoaparáty jsou právě tak dobré.“

2. Nechte se pohltit akcí

Pochopení aktivity, kterou fotografujete, vám pomůže předvídat dění a připravit se na zachycení akce. Rozdíl mezi pořízeným snímkem a promrhaným okamžikem může způsobit dokonce i něco tak banálního, jako když pomocí vlastních zkušeností vydedukujete, kterou tratí se vydá jezdec v bahnité cestě.

„Vždy mě inspirovali [fotožurnalisté] James Nachtwey a Don McCullin a jejich dokumentární styl fotografování. Líbilo se mi, jak se dokázali ponořit do příběhů, které fotografovali,“ říká Tom, který se snaží vyjádřit emoce a vzrušení z účasti na aktivitách, a ne jen to, jak je vidí okolní pozorovatelé.

„Ještě než fotoaparát vůbec vytáhnete, snažte se porozumět charakteru toho, co chcete fotografovat,“ říká. „Pokud znáte ten pocit z jízdy na terénní motorce přes nádhernou rezervu, pak víte, co se budete snažit zachytit, a ve které milisekundě stisknout spoušť,“ říká.

Čistě z praktického hlediska, pokud z vlastní zkušenosti víte, jak se mění podmínky při surfování, můžete například předvídat, kde dojde k akci, nachystat se do správně pozice a být připraveni k fotografování. „Přijde to, kdy to přijít má,“ říká Tom, „a je skvělý pocit vědět, kde máte v daný okamžik být.“

3. Zmrazte akci

Naučte se, jak dokonale ovládat rychlost závěrky a jak souvisí s citlivostí ISO a clonou, abyste dokázali dokonale zachytit akci a atmosféru.

„Skoro vždycky fotografuji v režimu kontinuálního snímání,“ říká Tom. „Při fotografování akce je to nesmírně cenné, protože výrazy obličeje se mění opravdu rychle a nemůžete očekávat, že je dokážete zachytit na jednom snímku, když se někdo mihne záběrem. Potřebujete jich pořídit přibližně 10.“

Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II nabízí kapacitu pro fotografování rychlostí 14 snímků/s a další výhodou je dokonale ostré souvislé automatické zaostřování se sledováním. V situacích, kdy je rychlost rozhodující, v režimu kontinuálního snímání oříznutých snímků do formátu RAW s rozlišením 18 MP může dokonce pořizovat snímky ve formátu RAW rychlostí neuvěřitelných 30 sn./s s průběžným ostřením.

Fotoaparát Canon EOS 90D je také vybaven větším rozsahem rychlostí závěrky – až 1/8 000 sekundy, s elektronickou závěrkou pak až 1/16 000 sekundy. Ve srovnání s fotoaparátem EOS M6 Mark II, který nabízí maximální rychlost 1/4 000 sekundy, získáte tu nejlepší možnou šanci zmrazení rychlého pohybu a jeho optický hledáček vám umožní držet krok s akcí bez sebemenší prodlevy, která se vyskytuje i u těch nejlepších elektronických hledáčků.

4. Buďte kreativní

Buďte kreativní a objevujte neobvyklé kompozice pro fascinující záběry, jako je například tento.

Neobvyklé perspektivy, sledování pohybujících se objektů, siluety a hrátky s hloubkou ostrosti – to jsou techniky, pomocí kterých Tom vyjadřuje svou kreativity a také přibližuje, jak se jeho objekt na trati nebo ve vodě asi právě cítí.

„Kontext může znamenat všechno, a pokud pro zachycení akce nemohu použít zoom, ale můžu udělat krok zpět a zachytit širší scénu, výsledek někdy bývá efektnější,“ říká. „Fotografuji [také] směrem ke slunci, protože si rád hraji s vadami, které způsobuje. Třeba se tím přiblížím tomu, jak se řidič taky právě cítí.“

Mezi výbavu, která pomáhá fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II vylepšit kreativitu, patří odnímatelný elektronický hledáček a výklopná dotyková obrazovka, které jsou neocenitelné při vytváření kreativních kompozic i při snímání záludných okamžiků pod malým úhlem.

5. Není to jen o akci

Vyzkoušejte různé styly fotografií a věnujte čas prozkoumávání všech aspektů aktivity a zachycení akce.

Tomova vášeň, stejně jako vášeň ostatních členů surfařské komunity, není jen o samotném koníčku, ale také o přírodě, oceánu a oblasti, ve které žije. Proto radí, abyste nečekali jen na okamžik akce, ale zachytili celou scénu. Po celodenním fotografování zjistíte, že jste pořídili nejen nezapomenutelné snímky lidí a míst, ale také pár skvělých akčních snímků.

„Snažím se dokumentovat věci tak, jak je vidím,“ říká Tom. „Rád fotografuji místa a zážitky a sílu a rozmanitost oceánu. A jako surfař rád vidím, jak se surfaři vypořádávají s výzvami a ještě u toho skvěle vypadají.“

Autor: Lorna Dockerillová

Související články
A dirt bike heads towards the camera spraying muddy water in its wake.

RYCHLOST ZÁVĚRKY

Osvojte si ovládání rychlosti závěrky

Těchto 5 základních tipů vám pomůže ovládnout rychlost závěrky, zachytit pohybující se objekty a vylepšit vaše akční fotografie.

An action-packed photoshoot with a pro

SPORTOVNÍ FOTOGRAFIE

Akční fotografie: Tipy od profesionála

Zjistěte vše o fotografování akčních sportů díky tomuto semináři se specialistou na horská kola.

A person holding a Canon PowerShot SX740 HS looking at their shot on the flip up screen.

SPORTOVNÍ FOTOGRAFIE

Zamiřte a snímejte sportovní fotografie

Profesionální fotografka Molly Darlingtonová zkoumá, jak můžete pomocí kapesního fotoaparátu zachytit velké sportovní okamžiky.

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky