Změna rychlosti závěrky (expozičního času) fotoaparátu je jedním ze způsobů, jak upravit celkovou expozici snímku. Má ale také kreativní využití, které vám umožní na snímku ovládat míru pohybové neostrosti.
Zde je pět tipů, které vám pomohou pochopit nastavení rychlosti závěrky a převzít větší kontrolu nad akční fotografií, ať už fotografujete školní sportovní den s fotoaparátem Canon EOS R100 (s rychlostí závěrky až 1/4000 s ) nebo volně žijící zvířata s fotoaparátem Canon EOS R7 (který nabízí vysokou rychlost závěrky až 1/16000 s).
ZÁKLADNÍ RADY PRO FOTOGRAFY
Jak ovládnout rychlost závěrky
Co je rychlost závěrky?
Rychlost závěrky je doba, po kterou zůstane závěrka fotoaparátu otevřená, a tím pádem doba, po kterou je snímač vystaven světlu. Čím déle je závěrka otevřená, tím více světla snímač zasáhne, a tím jasnější je snímek.
Rychlost závěrky představuje jednu stranu expozičního trojúhelníku – tří faktorů, které určují expozici snímku. Další dvě strany jsou nastavení clony a citlivosti ISO. Clona určuje, jak široký nebo úzký je otvor objektivu - reguluje množství světla, které dopadá na snímač. Nastavení citlivosti ISO řídí citlivost snímače na světlo – vyšší citlivost ISO vede k jasnějším snímkům, ale obvykle za cenu zvýšeného šumu na snímku.
Vysoká rychlost závěrky, například 1/1000 s, což znamená, že závěrka zůstane otevřená pouze milisekundu, může zmrazit pohyb rychle se pohybujícího objektu, například rychle jedoucího motocyklisty. Při vysoké rychlosti závěrky však do fotoaparátu proniká méně světla, je potřeba tedy více otevřít clonu nebo zvýšit citlivost ISO, abyste zajistili dobře exponovaný snímek. Při delším expozičním čase, například 1 sekundě, by byl pohybující se motocyklista rozmazaný.
1. Mějte rychlosti závěrky pod kontrolou
Většina fotoaparátů EOS je vybavena režimem Speciální scény „Sport“, který automaticky nastaví expozici a zaostření fotoaparátu pro fotografování pohybujících se objektů. To vám zajistí skvělé výsledky, ale pokud chcete být kreativní, vytvořit určitý efekt nebo upravit fotoaparát pro konkrétní podmínky, například při fotografování rychle se pohybujících objektů v dálce z ruky, můžete převzít větší kontrolu.
Chcete-li převzít přímou kontrolu nad rychlostí závěrky, nastavte fotoaparát na režim Priorita závěrky (nebo Tv, který označuje „Time value (Předvolbu času)“). Rychlost závěrky můžete nastavit otáčením hlavního ovladače fotoaparátu nebo pomocí dotykové obrazovky, která je k dispozici u mnoha fotoaparátů EOS, včetně modelů EOS R50 a EOS R8. Fotoaparát automaticky upraví clonu tak, aby bylo dosaženo standardní expozice. Chcete-li převzít plnou kontrolu, přepněte na Manuální režim (M) a můžete si vybrat libovolnou kombinaci nastavení, která vám vyhovuje.
Nejrychlejší dostupná rychlost závěrky se liší u jednotlivých modelů a v závislosti na zvoleném režimu závěrky také na dostupné možnosti výběru – mechanická závěrka nebo elektronická závěrka. Mechanická závěrka u fotoaparátu Canon EOS má obvykle rychlost až 1/4000 s nebo 1/8000 s, zatímco elektronická závěrka u pokročilých bezzrcadlových modelů systému EOS R může být mnohem rychlejší – až 1/64 000 s u fotoaparátu EOS R3. Nejdelší automaticky nastavená rychlost závěrky je 30 sekund. Chcete-li delší expozice, například při fotografování ohňostrojů nebo světelných stop, můžete vybrat režim Bulb. V tomto režimu se závěrka otevře po stisknutí tlačítka spouště a zůstane otevřená, dokud ji nestisknete znovu.
2. Zabraňte rozhýbání fotoaparátu
Při volbě rychlosti závěrky je třeba brát ohled na dvě věci: zda je dostatečně vysoká, aby se zabránilo rozostření způsobenému pohybem fotoaparátu při fotografování z ruky, které se označuje také jako „rozhýbání fotoaparátu“, a jak rychle se objekt pohybuje.
Rychlost závěrky, kterou potřebujete, abyste zabránili třesení fotoaparátu, závisí na řadě věcí, včetně toho, jak je větrno a jestli používáte objektiv nebo fotoaparát s vestavěnou stabilizací obrazu. Nejdůležitějším faktorem je však ohnisková vzdálenost objektivu. Čím více snímek přiblížíte, tím více se projeví jakékoli roztřesení.
Obecným pravidlem pro odstranění tohoto problému je zkusit použít rychlost závěrky, která odpovídá převrácené hodnotě ohniskové vzdálenosti, nebo rychlost vyšší. Při nastavení objektivu na ohniskovou vzdálenost 50 mm použijte rychlost 1/50 sekundy nebo vyšší a při nastavení objektivu na vzdálenost 200 mm použijte rychlost 1/200 sekundy nebo vyšší. Dále musíte vzít v úvahu rychlost fotografovaného objektu – čtěte dále.
3. Zachyťte pohyb díky vysokým rychlostem závěrky
Rychlost závěrky nezbytná ke zmrazení pohybujícího se objektu závisí na jeho vzdálenosti od fotoaparátu, směru jeho pohybu a rychlosti. Pravděpodobně bude potřeba vyšší rychlost závěrky, než si myslíte. Rychlost závěrky 1/250 s zmrazí pomalu se pohybující objekt, například osobu při chůzi, ale pro ostré snímky rychlejších objektů, jako jsou ptáci v letu a jedoucí auta, budete muset přejít až na 1/1000 nebo dokonce 1/4000 s. Buďte připraveni zvýšit nastavení citlivosti ISO, abyste udrželi správnou expozici při použití vyšší rychlosti závěrky, zejména při fotografování sportu a volně žijících zvířat.
Stinnou stránkou zmrazení akce může být, že to již nebude vypadat jako akce. Snímky pohybujících se objektů často jeví dynamičtěji, pokud je objekt ostrý, ale pozadí je rozmazáno. Chcete-li tohoto efektu dosáhnout, použijte dostatečně nízkou rychlost závěrky, aby vám poskytla určité rozmazání. Poté s fotoaparátem následujte objekt stejnou rychlostí, jakou se pohybuje. Tento postup se nazývá sledování fotoaparátem – více se dozvíte v našem praktickém průvodci pro sledování fotoaparátem.
4. Rychlost závěrky pro video
Při pořizování videa je užitečným pravidlem nastavit rychlost závěrky přibližně 1/2R, kde R je snímková frekvence, při které natáčíte. Pokud například natáčíte s rozlišením 4K 60p na fotoaparátu Canon EOS R10, ideální rychlost závěrky je přibližně 1/125 s – o něco více než 60sn./s, při kterých fotoaparát natáčí. Tím se zabrání rozmazání kvůli příliš pomalé rychlosti závěrky, ale záběry nebudou vypadat trhaně, jako kdybyste použili vyšší rychlost závěrky.
5. Použijte nízké rychlosti závěrky k rozmazání pohybu
Relativně dlouhou expozici – pomalou rychlost závěrky, delší než jedna sekunda – můžete použít k úmyslnému rozmazání snímku nebo rozmazání pouze pohybujících se prvků v jinak ostrém záběru. Chcete-li však předejít přeexponování snímku, musíte použít vyšší clonové číslo (například f/16 nebo f/22) a nižší citlivost ISO nebo neutrální filtr ND, abyste omezili množství světla pronikajícího do fotoaparátu. Nyní můžete během expozice buď pohybovat fotoaparátem (což způsobí rozmazání celé fotografie), nebo použít stativ, aby se fotoaparát vůbec nehýbal, takže budou rozmazané pouze pohyblivé části scény. Zkuste druhou zmíněnou techniku použít ke zjemnění vln a tekoucí vody v krajině, nebo abyste rozmazali pohybující se vozidla a davy lidí v záběru z města.
U expozic delších než 30 sekund použijte režim dlouhé expozice. Některé fotoaparáty Canon mají na voliči režimů nastavení možnost „B“, zatímco jiné je třeba nastavit na možnost „M“ (Manual – Ruční), než budete moci procházet rychlosti závěrky, dokud se nezobrazí možnost BULB (Dlouhá expozice). Pro odstranění rizika otřesů způsobených stisknutím tlačítka spouště může být užitečný dálkový časovač nebo kabelové dálkové ovládání. Můžete také zvážit použití aplikace Canon Camera Connect a ovládat fotoaparát na dálku z chytrého telefonu.
Když pochopíte nastavení rychlosti závěrky a to, jak ji ovládat, budete moci fotoaparát a objektiv využít na maximum, což vám pomůže pokaždé zachytit skvělé snímky.
Autoři: Marcus Hawkins a Pete Wolinski
Související produkty
-
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R7
Prozkoumejte divokou přírodu s fotoaparátem, který nabízí senzační rychlost a kvalitu obrazu v přenosném těle se snímačem APS-C navrženém pro budoucnost. -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R8
Vstupte do světa plnoformátové fotografie a filmy a uskutečněte své tvůrčí ambice. -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R10
Učiňte další kroky vpřed ve fotografování a natáčení videí pomocí bezzrcadlového fotoaparátu systému EOS R, který je vybaven snímačem formátu APS-C. -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R50
S tímto bezzrcadlovým fotoaparátem EOS R můžete pořizovat úchvatný obsah – od ostrých fotografií až po filmy v rozlišení 4K a živé přenosy. Multifunkční specializované zařízení. -
Bezzrcadlové fotoaparáty
EOS R100
Vytvářejte dokonalé vzpomínky ve vynikající kvalitě pomocí tohoto intuitivního fotoaparátu EOS R, který je vždy připraven. -
Objektivy RF-S
RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Objektiv se standardním zoomem pro fotoaparáty řady EOS R se snímačem APS-C, který je ideální pro každodenní situace v rámci rodiny, životního stylu, dovolené nebo při pořizování portrétů. -
Objektivy RF-S
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
Objektiv řady EOS R se zoomem pro fotoaparáty se snímačem APS-C, který pokrývá rozsah od širokoúhlého záběru po teleobjektiv, je ideální pro cestování, fotografování divoké zvěře, sportu a životního stylu. -
Standardní objektiv
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktní, tichý a lehký 50mm objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, bajonetem RF a vysokou světelností f/1,8 je ideální pro uskutečňování vašich kreativních vizí. -
Teleobjektiv se zoomem
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Univerzální, kompaktní a lehký objektiv řady RF se zoomem 100–400 mm a stabilizátorem obrazu s rozsahem 5,5 EV k zachycení divoké přírody a dalších událostí bez nadbytečné zátěže.