Canon vydává nový firmware verze 1.1.0 pro EOS R5 a oznamuje plán budoucích aktualizací pro EOS-1D X Mark III a EOS R5

Praha, 27. srpna 2020 – Společnost Canon Europe dnes oznámila vydání firmwaru verze 1.1.0 pro fotoaparát EOS R5. Aktualizace opravuje některé nedostatky a přináší nová vylepšení.ᶦ Stahovat ji lze od dnešního dne.

Aktualizace firmwaru k dispozici ke stažení od dnešního dne 27. srpna 2020


V režimech záznamu videa zlepšuje aktualizace firmwaru detekci teploty a dobu záznamu.  Aktualizace firmwaru již také nedeaktivuje čidlo přehřátí při užití externího monitoru/rekordéru. Byla zvýšena přesnost údaje o zbývající době záznamu videa v situacích, kdy je přístroj často vypínán a zapínán při filmování řady krátkých videosekvencí. Tyto opravy mohou v některých situacích pomoci prodloužit dobu záznamu videa.


EOS R5 je hybridní přístroj primárně určený profesionálním fotografům a hybridním filmařům nebo jako doplněk ke kamerám řady Cinema EOS. EOS R5 kombinuje funkce fotoaparátu s pokročilými schopnostmi záznamu videa. Abychom u těla těchto rozměrů a hmotnosti zachovali odolnost proti povětrnostním vlivům a mechanickému namáhání obvyklou u řady 5, jak požadují naši zákazníci, zvolili jsme systém pasivního chlazení namísto interního ventilátoru.  Teplo vzniká v klidovém režimu i při záznamu videa. Zavedli jsme proto omezení doby záznamu u nastavení, která kladou největší nároky na zpracování dat, a to na základě řady faktorů, mimo jiné vnitřní a vnější teploty, způsobu užívání a nastavení přístroje.


Richard Shepherd, Pro Product Marketing Senior Manager společnosti Canon Evropa, řekl: „Od představení fotoaparátu EOS R5 letos v červenci jsme se setkali s vynikajícími ohlasy ze strany fotografů i filmařů. Vyzdvihují především schopnosti systému automatického ostření a obrazovou kvalitu u fotografií i videa. Žasneme nad fenomenálními fotografiemi a filmy, které již byly s jeho pomocí pořízeny. Poptávka neustále převyšuje nabídku a my se snažíme dodávat aparáty do rukou fotografických a filmových tvůrců co nejrychleji.


Uvítali jsme připomínky a návrhy uživatelů na vylepšení přístroje EOS R5. Stále jim nasloucháme a zohledňujeme je při vývoji stávajících i budoucích produktů, abychom vyhověli jejich měnícím se potřebám. Do zmiňované aktualizace firmwaru jsme začlenili i drobná, avšak užitečná vylepšení filmových schopností, která vychází z prvotní zpětné vazby od uživatelů.“


Vedle firmwaru 1.1.0 pro EOS R5 společnost Canon již pracuje na dalších aktualizacích, které vychází z připomínek uživatelů modelů EOS-1D X Mark III a EOS R5. Postupně pro ně nabídne níže uvedené funkce pro záznam videa.


EOS-1D X Mark III


  • Možnost tónové křivky Canon Log 3
  • Možnost nižšího datového toku u záznamu videa s režimu 5,5K RAW
  • Možnost nižšího datového toku u všech režimů záznamu videa s kompresí IPB

EOS R5


  • Možnost tónové křivky Canon Log 3
  • Možnost nižšího datového toku u záznamu videa s režimu 8K RAW
  • Možnost nižšího datového toku u všech režimů záznamu videa s kompresí IPB
  • Možnost záznamu v rozlišení Full HD (1080p) se snímkovou frekvencí 119,88 sn./s

Aktualizace budou k dispozici zdarma na internetové stránce uživatelské podpory společnosti Canon Europe. Aktualizace firmwaru fotoaparátu EOS R6 jsou v současné době připravovány, včetně oprav obsažených ve firmwaru přístroje EOS R5 verze 1.1.0.


Fotografie EOS R5 jsou k dispozici ZDE.


Fotografie fotoaparátu Canon EOS-1D X Mark III naleznete ZDE.


Další informace o fotoaparátu EOS R5 a nejnovější aktualizace naleznete na stránkách:


www.canon.cz/support/consumer_products/products/cameras/digital_slr/eos-r5.htmli EOS R5 firmware verze 1.1.0 – úplný seznam změn


1. [Overheat control: on] nastavení již není deaktivované při zobrazení přes HDMI: je užitý fotoaparát a externí monitor a uživateli se zobrazí informační zpráva
2. U některých objektivů řady RF byla vylepšena účinnost vnitřní stabilizace obrazu při záznamu videa
3. Oprava chyby, kdy se obrazovka nastavení „Slow Synchro“ nezobrazuje správně v anglické verzi uživatelského rozhraní
4. Oprava překlepu na obrazovce nastavení komunikace v korejské verzi uživatelského rozhraní
5. Zlepšení kvality připojení při přenosu dat přes FTP
6. Oprava pomalého přístupu k paměťové kartě u určitých karet typu CFexpress
7. Zpřesnění údaje o zbývající době pro záznam videa při častém vypínání a zapínání přístroje při natáčení řady krátkých videosekvencí (při pokojové teplotě)
8. Oprava chyby, kdy se nezobrazuje správně údaj o zbývající době pro záznam videa, není-li nastavené datum, čas a časové pásmo