Černobílé fotografie

EOS-1D_X_Mark_II_Sample_Image_Scotts_17.jpg

Jonathan a Angela Scottovi

V černobílém snímku hrají rozhodující roli kompozice, kontrast, tvar, struktura a forma. Při dodržení následujících kroků dosáhnete nadčasové kvality spojované s černobílou fotografií.

Objekty

Helen Bartlettová, se systémem EOS R – ukázka UK – 0007.tif

Helen Bartlettová – ambasadorka společnosti Canon

Scény, v nichž spoléhá na barevný dojem (například západy slunce) je nejvhodnější nechat na barevné snímky. Nicméně černobílé zobrazení se může hodit pro nespočet dalších témat. Někdy je těžké vyhodnotit, co bude v černobílém snímku fungovat dobře. Můžete však použít živý náhled a podívat se, jaký to bude mít vliv.

Černobílý styl Picture Style

Existují tři způsoby, jak vytvořit černobílou fotografii: nastavit fotoaparát do režimu černobílého fotografování nebo pořídit barevnou fotografii a buď vytvořit černobílou kopii této fotografie ve fotoaparátu nebo k témuž použít externí software. Pozdější převod na černobílou fotografii vám umožňuje změnit názor, přestože snímání v černobílém režimu přece jen šetří čas.

Ve fotoaparátech vybavených režimem Creative Auto (Kreativní automatický režim (CA)) si můžete zvolit možnost Monochrome Ambience (Černobílé prostředí). Chcete-li mít nad vzhledem snímků větší kontrolu, vyberte jeden z režimů Creative Zone (Kreativní zóny): Program (P), Aperture Priority (Av) (Priorita clony (Av)), Shutter Priority (Tv) (Priorita závěrky (Tv)), Manual (M) (Manuální (M)) nebo Bulb (B) a v nabídce stylů Picture Style zvolte možnost Monochrome (Černobílý). Přístup k nabídce stylů Picture Style získáte z hlavní nabídky fotoaparátu, případně můžete provést na obrazovce rychlého ovládání.

Přizpůsobení stylu Picture Style

Podobně jako u ostatních možností stylu Picture Style můžete i černobílý styl přizpůsobit a dosáhnout celé řady různých vzhledů. Chcete-li to provést, označte jej v nabídce stylů Picture Style a stiskněte tlačítko INFO.

Efekt filtru

K dispozici je několik možností, které jsou v nastavení režimu Monochrome (Černobílý) jedinečné: Filter effect (Efekt filtru) a Toning effect (Efekt tónování). Mnoho barev vypadá podobně, pokud se promění v odstíny šedé, ale efekt filtru vám umožňuje zdůraznit specifické barvy tím, že je zesvětlíte nebo ztmavíte. Váš fotoaparát obsahuje čtyři efekty filtru: žlutý, oranžový, červený a zelený. Každý zesvětlí vlastní barvu a v různé míře ztmaví ostatní barvy.

Žlutý filtr

Původní barevný snímek tří žlutých květin.
Stejný snímek tří květů, ale monochromatický bez použití filtru.
Stejný snímek tří květů, ale v monochromatickém provedení se žlutým filtrem.

Barevně

Žlutý filtr

Tento filtr přináší nejjemnější efekt, takže se dobře hodí pro mnoho typů fotografování. Může například zvýšit kontrast mezi modrou oblohou a bílými mraky a vytvořit tak zajímavější snímky krajiny; může také jemně zesvětlit bledé tóny pleti.

Oranžový filtr

Původní barevný portrét mladého muže.
Stejný portrét, ale monochromatický, bez použití filtru.
Stejný portrét, ale monochromatický s aplikovaným oranžovým filtrem.

Barevně

Oranžový filtr

Oranžový filtr může představovat dobrou volbu pro architekturu a městské krajiny, protože zvýrazňuje cihlové zdivo. Zesvětlí také bledé tóny pleti a skvrnky na portrétu, a to do větší míry, než to dokáže filtr žlutý.

Červený filtr

Původní barevný snímek krajiny.
Stejný snímek krajiny, ale monochromatický, bez použití filtru.
Stejný snímek krajiny, ale monochromatický s aplikovaným červeným filtrem.

Barevně

Červený filtr

Tento filtr přináší vysoký stupeň kontrastu, který často dobře funguje ve snímcích pořízených za letních dnů: modrá obloha je tmavší a mraky výraznější. Zvýšení parametru kontrastu černobílého stylu Picture Style může tento efekt více zdůraznit.

Zelený filtr

Původní barevný snímek červeného listu.
Stejný snímek listu, ale monochromatický, bez použití filtru.
Stejný obrázek listu, ale černobílý se zeleným filtrem.

Barevně

Zelený filtr

Vyzkoušejte zelený filtr při fotografování rostlin, protože dokáže vytvořit kontrast mezi zeleným olistěním a květy nebo podzimními listy. Zesvětlí také stromy a trávu ve venkovních scenériích, ale modrá obloha bude vypadat jasnější a zároveň jí ubude na dramatičnosti.

Efekty tónování

Černobílý snímek slunečních paprsků, pronikajících mezi mraky, bez efektu tónování.
Stejný snímek se sépiovým tónováním.
Stejný snímek s modrým tónováním.
Stejný snímek s fialovým tónováním.
Stejný snímek se zeleným tónováním.

Ne

Zelená

Použitím efektu tónování můžete do černobílého snímku vnést barevný nádech. Volit můžete že čtyř možností: sépie, modrá, fialová nebo zelená. Efekty filtru a tónování můžete kombinovat a vytvářet úžasné snímky.

Až s pořizováním černobílých fotografií skončíte, nezapomeňte přepnout styl Picture Style zpět na jednu z barevných možností – jinak budou všechny následné fotografie také černobílé.

Související výrobky

Související články