Světlo – tak snadné jako napočítat do tří!

POZNÁVEJTE SVĚTLO

Skvěle se bavíte, a tak popadnete telefon, abyste zachytili daný okamžik, jenže výsledné snímky vás trochu zklamou. Postrádají živost, energii a intimitu okamžiku. Všichni jsme to zažili...

Porozumění světlu a ovládání nastavení světla na fotoaparátu Canon vám umožní proměnit pořizované fotografie a videa a zachytit nezapomenutelné okamžiky v celé jejich kráse. Měli byste vědět o třech klíčových faktorech, a to citlivosti ISO, rychlosti závěrky a cloně. To je vše!

1.
Citlivost ISO je citlivost fotoaparátu na světlo. Vyšší hodnoty citlivosti ISO jsou ideální na snímání za špatných světelných podmínek. Vysoké hodnoty citlivosti ISO také přidávají do snímků zrnitost, a umožňují tak vytvářet texturu typickou pro staré fotografie. Nižší hodnoty citlivosti ISO jsou vhodné pro slunečné dny a světlé místnosti. A navíc zvýrazňují bohatost barev!

2.
Rychlost závěrky určuje dobu, po kterou zůstane závěrka fotoaparátu otevřená, a tím i množství světla, které závěrka propustí. Při vyšších rychlostech závěrky proniká do fotoaparátu méně světla, zatímco nižší rychlosti závěrky umožňují pronikat většímu množství světla, takže můžete snadno kompenzovat jas nebo nízkou intenzitu světla v každé možné situaci.

3.
Clona určuje velikost otvoru, který propouští světlo, a je také označována jako clonové číslo. Při nižších clonových číslech, jako je f/2,8, propouští clona více světla, zatímco při vyšších clonových číslech, jako je f/8, propouští méně světla. Díky tomu si zachováte tvůrčí kontrolu i v případě změny podmínek, například při zatažené obloze.


A to je vše, co potřebujete vědět! Zábavným způsobem, jak se to naučit, je samozřejmě začít pořizovat spoustu snímků. Tento přístup vám také nejlépe a zároveň rychle umožní pochopit, jak tyto tři faktory (citlivost ISO, rychlost závěrky a clonu) kombinovat, aby v dané situaci poskytly nejlepší výsledky.

HODNĚ ŠTĚSTÍ!