Fotografický systém Canon EOS slaví 35 let

Praha, 29. března 2022 - Společnost Canon Inc. v březnu slaví 35. výročí uvedení systému EOS na trh. Jeho součástí jsou fotoaparáty s výměnnými objektivy řady EOS i další systémové příslušenství, počínaje výměnnými objektivy řady EF.

Systém Canon EOS debutoval v březnu 1987 jednookou zrcadlovkou EOS 650 a několika objektivy EF¹. Označení EOS je nejen zkratka pro elektronicko-optický systém, je to zároveň i jméno řecké bohyně úsvitu. EOS se stal prvním plně elektronickým systémem připojení objektivu na světě a přinesl novou generaci jednookých zrcadlovek s automatickým ostřením.


„Systém EOS znamenal skutečný revoluční průlom srovnatelný s pozdějším přechodem na digitální technologii,“ vypráví o svém prvním setkání s EOS český fotograf Herbert Slavík. „Je třeba si uvědomit, že do té doby se ostřilo manuálně. Zvláště pro nás sportovní fotografy tedy byl funkční systém automatického ostření ve spojení s objektivy Ultrasonic obrovským skokem. Přechod na Canony systému EOS znamenal doslova novou radost z focení a velký posun v kvalitě. Dodnes vzpomínám na to, jak jsem v roce 1990 na MS ve fotbale v Itálii závistivě pokukoval přes ramena zahraničních fotografů, pracujících s Canony EOS, když v tiskovém středisku vybírali z filmů záběry z utkání. Měli téměř vše ostré i ve větších detailech. Tehdy jsem se rozhodl pro přechod ke Canonu a dodnes toho nelituji. Canon je i dnes včele vývoje nových kamer a stále dokáže překvapovat inovacemi, které nám fotografům přinášejí neustále nové radosti i motivaci do další tvorby.“


Za éry kinofilmu si zrcadlovky EOS díky inovativním technologiím a designu zaměřenému na klíčové koncepty společnosti Canon – tedy vysokou rychlost a jednoduchost ovládání - získaly vysoké renomé u širokého publika. V roce 1989 společnost Canon na trh uvedla špičkový profesionální model EOS-1 a v roce 1993 i kompaktní a lehký model EOS 500 (v USA označovaný jako EOS Rebel a v Japonsku EOS Kiss) Kiss (v některých regionech označovaný jako EOS Rebel XS nebo EOS 500), tím se jí podařilo rozšířit uživatelskou základnu.


V roce 2000 uvádí Canon model EOS D30, plným proudem probíhá popularizace digitálních zrcadlovek. Canon v té době představuje vysokorychlostní, na profesionální uživatele zaměřený EOS-1D (2001) s vysokou obrazovou kvalitou, EOS Kiss Digital (2003, EOS Digital Rebel nebo EOS 300D v některých regionech), který cílí na širokou uživatelskou základnu, a EOS 5D Mark II (2008), který nabízel i záznam videa ve formátu Full HD. To vše ve snaze nabídnout produkty, které budou odrážet nové klíčové koncepty firmy, včetně vysoké rychlosti, jednoduchosti ovládání a vysoké kvality obrazu. V roce 2012 mohl Canon nabídnout video technologie EOS firemním uživatelům v podobě systému Cinema EOS. Tím společnost Canon vstoupila do filmového průmyslu a postupně začala obsluhovat stále rozmanitější okruh uživatelů.


Za systémem EOS R, který byl představen v roce 2018, byla touha společnosti Canon stvořit ideální bajonet pro nekompromisní konstrukce RF objektivů. V roce 2020 navázala modelem EOS R5, prvním digitálním fotoaparátem na světě, který podporoval záznam v rozlišení 8K.² Následující rok, 2021, byl svědkem uvedení modelu EOS R3, který se může pochlubit funkcí automatického ostření pohybem očí, a systému EOS VR pro nahrávání obsahu pro virtuální realitu.


Systém EOS, který aktuálně zahrnuje celkem 21 fotoaparátů řady EOS³ a 104 objektivů⁴ typu RF a EF, rozšiřuje možnosti tvůrčího projevu a umožňuje vizuální vyjádření prostřednictvím fotografie, videa, a dokonce i virtuální reality. Společnost Canon si dlouhodobě buduje rozsáhlou uživatelskou základnu a již 18 let (od roku 2003) si udržuje vedoucí pozici⁵ na celosvětovém trhu digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy.


Společnost Canon hodlá i do budoucna zdokonalovat svoji rozmanitou nabídku obrazových technologií založených na špičkové optice a dále posilovat systém EOS, který naplňuje potřeby stále širšího okruhu uživatelů, a napomáhat tak šíření fotografické a filmové kultury.1 Objektivy EF 35-70 mm f/3,5-4,5, EF 35-105 mm f/3,5-4,5 a EF 50 mm f/1,8 byly uvedeny na trh spolu s přístrojem EOS 650.
2 Mezi digitálními fotoaparáty s výměnnými objektivy dostupnými na trhu k 8. červenci 2020.
3 Zahrnuje 5 digitálních kinematografických kamer pro produkci videa. Od 24. února 2022.
4 Zahrnuje 30 kinematografických objektivů řady EF (bajonet EF a PL) a 4 telekonvertory. Od 24. února 2022.
5 Tržní podíl v počtu prodaných kusů. Podle výzkumu společnosti Canon.