Tisk knih: Stimulace inovací prostřednictvím spolupráce

Odborníci z konference Future Book Forum společnosti Canon se podělili o své názory na spolupráci v odvětví

Stáhnout zprávu

Proměňte nakladatelské výzvy v obchodní příležitosti

Zjistěte, jak mohou poskytovatelé tiskových služeb, nakladatelé a poskytovatelé technologií spolupracovat, aby utvářeli budoucnost knižního nakladatelství

Stáhnout zprávu

Peter Fisk of GeniusWorks presenting at Canon’s Future Book Forum

Publikování knih: Osm klíčových faktorů inovace

Na každoroční konferenci Future Book Forum společnosti Canon se shromažďují poskytovatelé tiskových služeb, nakladatelé a poskytovatelé technických řešení pro digitální nakladatelství, aby se podělili o názory a nápady související s aktuálními trendy nakladatelského průmyslu. Konference Future Book Forum se v roce 2017 zabývala myšlenkou „chytré knihy“ – jedná se o individuální zážitek, který kombinuje pohlcující a hmatatelnou povahu fyzické knihy s možnostmi digitálních formátů. 

Tento koncept ale zatím nebyl realizován. Aby se tak stalo, odborníci v diskuzi na zmiňované konferenci identifikovali potřebu užší spolupráce a optimalizace procesu v dodavatelském řetězci digitálního nakladatelství, což by řešilo výzvy, které změny přinášejí. V diskuzi se řešilo osm klíčových faktorů změn a inovací.

Young woman reading book on train

1. Různorodé modely distribuce: Obsah se šíří napříč spoustou platforem, přináší jej nové technologie a těží z toho nové modely podnikání. Prognózy jsou problematické: v roce 2011 otiskl deník Financial Times článek s názvem „The Death of the Guidebook“ (Cestovním příručkám odzvonilo), zatímco v roce 2016 ohlásila výzkumná agentura Nielsen nárůst prodeje cestovních příruček o 4,45 %. Na druhou stranu, knihy změnily svou podobu. Nakladatelství Lonely Planet nyní vytváří obsah pro digitální i tištěné platformy, a když se rozhodne pro tištěnou podobu, dává na výběr z celé řady tištěných cestovních příruček – lidé navštěvující New York si tak mohou vybrat až ze čtyř různých formátů. 

2. Čím dál méně času na prodej: Co se týče bezprostřednosti, nemohou knihy s neustále aktualizovaným prostředím sociálních médií a 24hodinovým zpravodajstvím soupeřit. Mohou však poskytnout hloubkovou analýzu informací na pozadí, a komentovat nastupující trendy či témata. navíc model distribuce a tisku, který proces digitálního tisku umožňuje, v sobě skrývá zajímavý potenciál. Michaela Philipzen z nakladatelství Ullstein Buchverlage usiluje o to, aby se k německy mluvícím lidem žijícím v zahraničí dostaly knihy ve stejnou dobu, jako jsou vydány v Německu. „Pokud se nám podaří doručit kompletní soubory pro publikaci, aby se data vydání shodovala, bude to obrovská výhra pro nás i naše zákazníky.“NEVYUŽÍVÁME NAPLNO TECHNOLOGICKÝCH MOŽNOSTÍ, KTERÉ NAKLADATELSKÝ SVĚT NABÍZÍ, A PROTO ZATÍM ÚPLNĚ NECHÁPEME DOPAD, JAKÝ MOHOU MÍT NA NAŠI PRÁCI

Dr. Sven Fund, zakladatel
a generální ředitel společnosti fullstopp

3. Nakladatelství méně riskují: Od svého vydání v roce 2003 se prodalo více než 80 milionů výtisků knihy Šifra mistra Leonarda, zatímco za posledních 5 let žádný titul nepřekročil počet 20 milionů prodaných výtisků. Menší prodeje přinášejí menší zisky a zvyšují riziko vydávání nových autorů. Šanci na vyniknutí nových titulů rovněž snižuje přeplněný trh vzniklý publikováním vlastních děl – „okno příležitosti“ pro nové tituly aktuálně činí pouhé čtyři týdny.  


4. Klesající objem nákladů: Dle Federace evropských nakladatelů se prodeje elektronických knih ustálily na 6–7 % celkových prodejů knih – což je méně, než jsme se kdysi obávali. Čelíme však digitálním hrozbám z jiných odvětví: o pozornost zákazníků soupeří sociální média, stejně jako rostoucí obliba „nárazového sledování“ box setů a streamovaných televizních seriálů. 

5. Publikováním vlastních děl vzniká nový obsah: Přestože se nejedná o úplnou novinku – vlastní díla publikovala už Jane Austenová či Marcel Proust – nechat knihu vytisknout (nebo vytvořit elektronickou verzi) je díky dnešním možnostem digitální produkce jednodušší než kdykoli předtím. 

6. Publikování zájmové literatury: Vezmeme-li v úvahu krátkodobé modely produkce digitálních knih, které se řídí zájmem čtenářů, nepředstavuje zde kapitál vázaný v zásobách žádný problém a jakýkoli koníček nebo vášeň se pro nakladatele stává polem příležitosti. Publikování v minoritních jazycích se začíná vyplácet. Žádná kniha už nikdy nemusí být vyprodaná – např. mnichovské nakladatelství Goloseo se specializuje na vzkříšení klenotů dětské literatury v tištěné i digitální podobě. 

7. Lidé, kteří jsou v digitálním světě jako doma, chtějí tištěné knihy: Lidé mají digitálních médií až nad hlavu. Průzkum společnosti Two Sides z roku 2017 zjistil, že 72 % respondentů upřednostňuje čtení tištěných knih a novin a 69 % bere do ruky tištěná média tehdy, když si chtějí dát na chvíli pauzu od svých elektronických zařízení. 

8. Zákazníci očekávají multiplatformní obsah: Když si zrovna lidé, kteří jsou v digitálním světě jako doma, nedávají pauzu s obyčejnou knihou, jsou mistry ve sledování obsahu na několika zařízeních zároveň, ať už se jedná o psanou, zvukovou nebo obrazovou podobu.

Delegates in discussion during roundtable debate at Canon’s Future Book Forum


PODPORUJEME TISKÁRNY V TOM, ABY PŘESTALY HRÁT PASIVNÍ ROLI A UVĚDOMILY SI, ŽE JSOU V POZICI, KDE MOHOU PODPOROVAT INOVACE.

Peter Wolff, ředitel divize
pro skupiny zákazníků
z oblasti průmyslového tisku a CRD ve společnosti Canon Europe

Příležitosti, nikoli hrozby

Na první pohled se některé tyto trendy, např. publikování vlastních děl a klesající objem nákladů, mohou zdát jako hrozby, ale měli bychom je vnímat jako výzvy – a výzvy představují příležitosti. Aby je bylo možné realizovat, musí nakladatelé, poskytovatelé tiskových služeb a poskytovatelé technologických řešení spolupracovat. Nakonec jsou to oni, kdo představují jakýsi „trojúhelník znalostí“, který se zabývá takřka všemi aspekty procesu knižní produkce. 

Peter Wolff ze společnosti Canon při jednání shrnul vše podstatné: „Všechny články řetězce musí přemýšlet za hranicemi našeho současného vnímání odvětví. Myšlení v digitálním měřítku nakladatelům umožňuje přijmout budoucnost, ve které je realitou tisk v malých nákladech i zakázková výroba a v níž jim proaktivnější řízení životního cyklu nakladatelských aktiv umožňuje maximalizovat komerční hodnotu jejich obsahu a zajišťuje snadnější přístup ze strany spotřebitelů. Inovace však nelze očekávat bez otevřeného dialogu a trvalé spolupráce nakladatelů, tiskáren a poskytovatelů technických řešení. Další krok je na nás.“

Zjistěte, jak nakladatelské výzvy proměnit v obchodní příležitosti

Související řešení

Prozkoumat podrobněji

Zjistěte, jak podpořit nárůst výnosů

SPOJTE SE S NÁMI