Ideální využití setového objektivu

Tip Getting The Best From A Kit Lens - kit-lens-wide

Standardní 18–55mm setový objektiv nabízí standardní rozsah zoomu pro každodenní fotografování, který umožňuje zachytit vše od krajin po detaily. Nastavte objektiv přibližně na 30 mm, abyste získali pohled podobný perspektivě lidskému zraku. Díky tomu budou vaše snímky vypadat přirozeně a lidé se budou při prohlížení věnovat spíš tématu fotografie než efekty velice širokého nebo dlouhého objektivu.

Kompozice obrazu

Tip Getting The Best From A Kit Lens - kit-lens-wide-02

Pokud používáte nejširší nastavení objektivu, zkuste najít něco zajímavého, co můžete použít jako detail v popředí, jinak mohou snímky působit poněkud prázdné. Udělejte několik kroků vpřed, aby objekt v popředí vyplnil dostatečnou část snímku. V případě portrétů se postavte dál a přibližte obraz, aby byly výsledky lichotivější. Použijte nejmenší clonu objektivu, aby se objekt oddělil od pozadí.

Zaostřování

EOS_6D_Mark_II_Sample_CINC_26_IMG_1908_P_A2

Fotoaparát se automaticky zaostří na nejbližší objekt v záběru. Pokud potřebujete změnit kompozici, napůl stiskněte tlačítko spouště, aby se objekt zobrazil ostře. Ponechte prst na tlačítku, aby se zaostření zablokovalo, a poté upravte kompozici.

Pro fotoaparát je obtížné zaostřit na objekty s jemnou texturou, proto zkuste z podobné vzdálenosti zaměřit jiný objekt, zablokovat zaostření a upravit kompozici. Pokud jste příliš blízko k objektu a fotoaparát nezaostří, odstupte a zkuste to znovu.

Ostřejší snímky

Muž drží fotoaparát pravou rukou a hledáček blízko obličeje a levou rukou podpírá zespodu objektiv.
Muž drží fotoaparát a dívá se na LCD obrazovku. Má pokrčené lokty a levou rukou podpírá objektiv.

Abyste získali ostré snímky, držte fotoaparát v pravé ruce a použijte levou ruku jako podporu zdola. Aktivujte funkci Image Stabilizer, zapřete si lokty do boků a sklouzněte prstem na tlačítko spouště – netiskněte je agresivně. Rovněž zkontrolujte, zda na přední straně objektivu není prach nebo skvrny – štětec na objektiv, ofukovací balonek a utěrka z mikrovlákna v tašce na fotoaparát vám pomohou udržet setový objektiv čistý.

Související výrobky

Související články