FOTOGRAFOVÁNÍ SVATEB

Vytvořte si vlastní svatební album, kterého si budete cenit

Tvorba vlastního svatebního fotoalba vám umožní si znovu prožít danou událost a zároveň vyjádřit svou kreativitu. Podívejte se, jak na to, s našimi odbornými tipy.
Výběr svatebních výtisků položených na stole a ruka, která drží černobílý snímek dvou ženichů, kteří se drží za ruce a smějí se.

Jedinečné svatební album vypráví příběh výjimečného dne páru, který společně zažijí jen jednou za život, a zachovává cenné vzpomínky pro příští generace. Objednání svatebního alba vytvořeného profesionálem však může negativně ovlivnit váš již i tak napnutý rozpočet, a nastává také riziko, že se pár nebude plně věnovat tomu, co může být neuvěřitelná šance zavzpomínat na jejich výjimečný den. Tak proč jej nevytvořit sami?

Hannah Millardová, neboli Camera Hannah, působí od roku 2010 jako svatební fotografka na plný úvazek a má vášeň pro zachycování emocí odehrávajících se během magických okamžiků. Tato mezinárodně uznávaná fotografka získala za svou práci řadu ocenění a už se stihla ze svého domova v Derbyshire v Anglii podívat na exotická místa po celém světě. Je také učitelkou fotografování, která nabízí celodenní workshopy a on-line i osobní školení, ale také se věnuje tvorbě a sama o sobě říká, že je „ujetá na techniku“. Nyní se Hannah podělí o své tipy pro páry, které chtějí vytvořit své vlastní, skutečně jedinečné svatební album.

1. Shromážděte všechny své vybrané snímky

Osoba, která drží domácí svatební album plné fotografií z hostiny. Nahoře byla přilepena třpytivá zlatá písmena tvořící slova PARTY TIME (OSLAVA).

„Tvorba vlastních alb s výtisky může být velmi uspokojivá,“ říká oceňovaná svatební fotografka Hannah Millardová. „Rovněž můžete vytvořit speciální, přizpůsobená alba jako dárky pro rodinu a přátele.“

Samozřejmě začnete tím, že shromáždíte všechny snímky svého výjimečného dne, a to jak ty oficiální, které pořídil váš vybraný profesionální fotograf, tak ty neoficiální, které pořídila vaše rodina a přátelé.

„Většina svatebních fotografů ráda dodává digitální snímky ve vysokém rozlišení jako součást balíčku,“ říká Hannah. „Jsou ideální pro tvorbu vlastních výtisků fotografií a měly by být velmi kvalitní. Na svatbách používám fotoaparát Canon EOS R6, objektivy Canon EF 24mm f/1.4L II USM, Canon EF 50mm f/1.2L USMCanon EF 100 f/2.8L Macro IS USM, na které nedám dopustit, a vynikající adaptér Canon EF-EOS R. Díky nim vím, že kvalita snímků bude úžasná.

„Plánuju, že si koupím ještě objektiv Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM. Jeho širokoúhlý rozsah zoomu a vysoká světelnost poskytují skvělou praktičnost pro skupinové snímky a svatební fotografie v interiérech.“

Většina vašich snímků (ne-li všechny) bude v digitálním formátu, takže můžete vytvořit své svatební album pomocí online služby fotoknihy, kam nahrajete své oblíbené snímky a společnost vám zajistí tisk a balení. To je skvělá volba pro ty, kteří by chtěli více kontroly, ale třeba je tlačí čas. Případně je můžete vytisknout a vytvořit sami, a to přibližně za stejné náklady.

2. Udělejte si s partnerem rande

Snímek obrazovky programu pro úpravu snímků zobrazující výběr barevných a černobílých fotografií ze svatebního dne.

Výběr vašich oblíbených svatebních snímků pro album může představovat krásný způsob, jak se vrátit k vašemu velkému dni a znovu prožít výjimečné vzpomínky.

Osoba pokládá svatební výtisky různých velikostí na stůl a dva z nich drží ve vzduchu, aby je blíže prozkoumala.

Až zúžíte výběr svých oblíbených snímků z digitálních souborů, vytiskněte je. To vám pomůže zdokonalit váš výběr.

„Myslím, že je opravdu důležité, aby pár prošel všechny své svatební snímky společně,“ říká Hannah. „Je to jako rande, kdy si můžete užít kvalitní společné chvíli a svatbu prožít znovu. Prohlížení fotografií může být také skvělým zážitkem, který vás semkne, protože se podělíte o své vzpomínky z velkého dne. Během hovoru zjistíte nejen to, které snímky jsou vaše nejoblíbenější, ale také které fotografie pro vašeho partnera znamenají nejvíce a proč. Nejde jen o samotné snímky, ale o emoce, které je doprovázejí.“

3. Začněte s nepostradatelnými snímky

Žena přidává dekorativní roh k fotomontáži v domácím svatebním albu.

„Svatební hostiny jsou často plné rozličných barev a mají různé světelné zdroje s různými teplotami. Tvorba černobílých výtisků může odvést pozornost od příliš barevných rušivých vjemů a nechat vyniknout emoce okamžiku,“ říká Hannah. „Pokud ale kombinujete několik barevných a černobílých snímků na stejné stránce, nejlepší je vyhnout se tomu, aby tam zůstal jen jeden typ.“

Při tvorbě svatebního alba může být těžší rozhodnout, co z něj vynechat, než co do něj vložit.

„Zkuste začít s „nepostradatelnými“ snímky,“ radí Hannah. „Každá svatba je příběh, který má své klíčové okamžiky během dne, jako výměna prstenů, první polibek a podepsání formulářů. Později na hostině nastane házení kytice a první tanec. To jsou všechno ikonické momenty, které budete chtít zahrnout do procesu vyprávění příběhu. Stejně důležité jsou snímky, které k vám skutečně promlouvají a z nějakého důvodu vás vtáhnou zpět do konkrétního okamžiku.“

4. Dopřejte svým oblíbeným snímkům dostatek prostoru

Pár rukou uspořádává snímek dvou ženichů v objetí na první stránku domácího svatebního alba.

Vyberte pro své album dobrý poměr větších a menších výtisků a ponechejte kolem nich bílý prostor, aby stránky nebyly příliš přeplněné. Menší snímky mohly být dokonce pořízené na instantních fototiskárnách, jako je Canon Zoemini S2, které vaši hosté používali ve svatební den. Pokud jde o estetiku, je důležité dopřát několika vašim nejoblíbenějším snímkům dostatečný prostor.

„Z těchto nepostradatelných snímků je pak dobré vybrat tři nebo čtyři hvězdné snímky,“ radí Hannah. „Budou to vaši absolutní favoriti, takže jim budete chtít dát v albu prostor. Běžnou chybou při tvorbě stránek je to, že vypadají vizuálně přeplněné mnoha snímky, které dychtí po pozornosti. Pokud ale těmto důležitým fotkám vyhradíte celou stránku, lépe to působí a navíc vznikne pocit rovnováhy. Kvalitní hvězdné snímky budou mít silný vizuální dopad, skvělou kompozici a často zachycují okamžik, kdy všechno dává dokonalý smysl.

„Některé snímky na druhou stranu fungují lépe s dalšími menšími snímky kolem nich,“ pokračuje Hannah, „například přirozené záběry hostů na hostině a lidí, kteří předvádějí své kreace na tanečním parketu.“

5. Nezapomeňte na úvodní záběry

Pár rukou drží výběr snímků ze svatebního dne, včetně snímku se dvěma ženichy, kteří se objímají a snímku s třípatrovým svatebním dortem.

Chcete-li zajistit, že vaše svatební album bude vyprávět celý příběh vašeho dne, ujistěte se, že zahrnuje úvodní záběry různých míst, stejně jako snímky vybraného dortu, květin, atd. Jedná se o snadno zapomenuté prvky, které si v následujících letech rádi připomenete.

„Při fotografování svateb natáčím hodně videí a podobná pravidla platí při tvorbě alba z fotografií,“ říká Hannah. „Začněte s několika „úvodními záběry“, abyste získali kontext. Snímky zobrazující umístění obřadu představí scénu a totéž platí i pro hostinu, pokud je na jiném místě. Nemusí to být vaše oblíbené snímky, ale pokud je vynecháte, riskujete ztrátu tohoto pocitu kontextu. Je také dobré věcem přidat detaily a dám jim tím osobnost. Snímky prvků, jako jsou květiny, papírnické zboží pro daný den a stolní dekorace, fungují dobře a pokud cestujete z jednoho místa na druhé, zajistí vizuální oběh.“

6. Vytiskněte své vybrané fotografie

Žena stojí před tiskárnou Canon PIXMA a zkoumá čerstvě vytištěné fotografie.

Tiskárna Canon PIXMA řady TS7450 je ideální volbou pro novomanžele, kteří si chtějí podomácku vytvořit svatební album. Tisk je velmi rychlý: tiskárna vytiskne plnobarevné bezokrajové fotografie 6 × 4 palců za pouhých 43 sekund.

I když se rozhodnete, že výrobu alba přenecháte profesionálům, pomůže vám to předem vytvořit návrh žádoucího vzhledu alba a toho, jaké snímky budete používat, a to podle všech výše uvedených kroků. Další klíčovou součástí toho, jak by album mělo nakonec vypadat, bez ohledu na to, kdo konečný produkt sestavuje, je možnosti si ho prohlédnout naživo.

„Prohlížení snímků na obrazovce telefonu nebo počítače vám nedává vzhled a dojem toho, jak nakonec bude vypadat vaše svatební album. Ať už chcete mít své album profesionálně vytištěné, nebo si vytvořit vlastní, je mnohem lepší tvořit fyzické výtisky fotografií, se kterým si můžete pohrát,“ říká Hannah. „Používám tiskárnu Canon PIXMA řady TS7450 a jsem opravdu ohromena tím, jak je celý proces rychlý a snadný a jak kvalitní jsou vytištěné fotografie. Získáte možnost tvořit výtisky s okraji nebo bez okrajů – obojí může vypadat dobře. Bezokrajové výtisky obvykle považuji za nejlepší, když je vkládám na bílé stránky, zatímco u barevných nebo texturovaných stránek vytváří bílý okraj kolem výtisků fotografií atraktivní rámečky.“

7. Vyzkoušejte řadu fotografických papírů, abyste zjistili, který se vám líbí nejvíce

Výběr svatebních výtisků a balení papírů pro tiskárny Canon položených na stole.

Pokud jde o výběr papíru pro svatební výtisky, Hannah říká: „ Lesklý, pololesklý, třpytivýmatný fotografický papír zajišťují jiný vzhled a dojem, takže se vyplatí vyzkoušet různé možnosti. Pro dosažení nejlepší možné kvality tisku je také velmi důležité pokaždé změnit nastavení tiskárny tak, aby odpovídalo papíru, který používáte.“

Při tisku snímků do alba Hannah navrhuje vyzkoušet různé fotografické papíry a zjistit, které upřednostňujete.

„Líbí se mi, že při tvorbě vlastních výtisků mohu vyzkoušet různé fotografické papíry,“ říká. „Lesklý, pololesklý, třpytivýmatný fotografický papír je k dispozici v široké škále různých velikostí, takže můžete experimentovat a najít ten, který se vám nejvíce líbí. Pololesklý papír je můj oblíbený, protože poskytuje opravdu krásné, profesionálně vypadající výsledky bez přílišného lesku. Lesklý fotografický papír také funguje dobře, zejména pro stránky, které jsou plné velkého množství různých pestrobarevných snímků, kdy jsou kontrast a sytost opravdu patrné. Matný papír dodává jemnější a tlumenější vzhled.

„Krása, která tkví v tvorbě vlastních výtisků, je, že můžete kombinovat papíry tak, aby odpovídaly individuálním snímkům nebo stránkám.“

8. Vytvořte obrázkový scénář jako kontrolu umístění

Výběr svatebních výtisků, který leží před otevřeným notebookem a za nimi žena zkoumá fotografii, která právě vyjela z tiskárny.

„Když připravujete velikost a umístění fotografií pro své album, začněte malými výtisky a poté je v případě potřeby zvětšujte a tiskněte větší kopie,“ říká Hannah. „Ušetříte tím čas a peníze.“

„Chcete-li dodat svému svatebnímu albu tempo a zajistit, že bude vyprávět celý příběh, je dobré vytvořit jakýsi obrázkový scénář jako od režiséra,“ vysvětluje Hannah. „Začněte s hvězdným snímkem a nepostradatelnými snímky, poté přidejte úvodní záběry a umístěte všechny výtisky na časovou osu. Tento přístup vám poskytne jednoduchý vizuální odkaz na celý příběh a dává jasně najevo, zda se v příběhu nacházejí mezery, které je třeba vyplnit. Ukáže vám také, zda nechybí rovnováha, například zda není příliš mnoho záběrů z projevů nebo příliš málo přirozených záběrů hostů.“

9. Staňte se tiskovým profesionálem

Snímek obrazovky zobrazující portrét spárovaný s vypáleným oranžovým textovým polem se slovy: Nejvíc. Nejlepší. Den.

„Pokud velikost papíru neodpovídá poměru stran snímku, věnujte zvýšenou pozornost jeho oříznutí. Pomocí aplikace Canon Easy-PhotoPrint Editor můžete přetáhnout snímek v náhledu tisku, a dosáhnout tak nejlepší kompozice,“ říká Hannah.

Osoba, která se dívá na svatební snímky na notebooku a zároveň v ruce drží fotografii ze stejné svatby. Na stole kolem notebooku leží několik dalších výtisků.

„Nástroj Auto Photo Fix v aplikaci Canon Easy-PhotoPrint Editor může zlepšit kvalitu tisku,“ říká Hannah. „Navrhuji vytisknout dvě verze – s korekcí i bez ní – abyste viděli, která se vám líbí víc. U snímků, které pečlivě upravili a dodali profesionální svatební fotografové, je obvykle nejlepší nechat korekci vypnutou.“

„Mám moc ráda aplikaci Canon Easy-PhotoPrint Editor,“ vysvětluje Hannah. „Když plánuji vzhled stránek, použiji je pro tisk více snímků, například na jednu stránku fotografického papíru formátu 10 × 8 palců nebo A4, který pak můžu nalepit přímo na stránku výstřižkového alba. To vám opravdu pomůže při práci s rozvržením jednotlivých stránek a při tom, jak ladí s protilehlými stránkami.

„Tisk několika menších snímků na jeden papír také šetří čas a námahu při jejich přesném zarovnání, když je lepíte do knihy,“ pokračuje. „Aplikace a software Canon Easy-PhotoPrint Editor má k dispozici celou řadu připravených šablon, ze kterých si můžete vybrat. Poté můžete pokračovat a rozvržení zopakovat online v nástrojích společnosti pro tisk fotografií, a vytvořit tak své finální svatební album. A fotografie, které vytisknete, nikdy nepřijdou nazmar. Možná si je budete chtít sami pověsit nebo je dát rodině a přátelům jako dárky, nebo je třeba budete chtít zarámovat.“

10. Buďte kreativní a zajistěte větší dopad

Pár rukou uspořádává stránku se čtyřmi snímky poskytujícími kontext naproti stránce se dvěma většími fotografiemi svatebního uspořádání.

„K nalepení výtisků do výstřižkového alba dobře poslouží páska Washi nebo řemeslná páska, nebo si můžete vybrat z široké řady jednoduchých a dekorativních lepicích „fotografických rohů“,“ říká Hannah. „Další alternativou je použití oboustranné lepicí pásky, která zajistí opravdu čistý vzhled. Při experimentování s rozvrženími poskytuje maskovací páska dočasnou opravu a můžete ji znovu odlepit, aniž byste poškodili výtisky.“

„Myslím, že o sestavování vlastního svatebního alba s výtisky, které si doma vytvoříte, se toho dá říci mnoho,“ uzavírá Hannah. „Nejlepší je koupit si poměrně velkoformátovou knihu, například s 12 × 12" stránkami, která vám poskytuje flexibilitu při použití kombinace velkých a malých snímků. Domácký přístup je skvělý, když chcete do svatebního alba přidat různé prvky, jako jsou pozvánky, speciální komentáře a ručně psané poznámky, program svatby, lisované květiny a další vzpomínky.

„Nakonec si můžete sami ručně vyrobit skutečně přizpůsobené svatební album s vysoce kvalitními výtisky, které vydrží dost dlouho na to, abyste je mohli předat budoucím generacím. V porovnání snad se vším, co se týká svatby, je to opravdu zábavné a úžasně levné.“

Autor: Matthew Richards

Související výrobky

Související články