TISK A UMĚLECKÁ TVORBA

Dokonalý průvodce tiskovým papírem

Lesklý nebo matný? Třpytivý nebo umělecký? Prozkoumejte všechny typy papíru, které budete potřebovat pro tisk fotografií i pro kreativní projekty.
Ruka bere vytištěný snímek koláče se sladkými bramborami ze zásobníku tiskárny PIXMA. Vedle leží balení papíru do tiskárny a domácí kuchařka.

Výběr správného tiskového papíru je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí kreativního procesu, během kterého vdechujete život svému nápadu, tvoříte fotografii nebo vytváříte návrh. Vybrané médium vám umožní odhalit řadu různých efektů a dodat vašemu dílu dokonalý finální vzhled.

fotografických projektů, které vyžadují hluboké černé tóny a výrazné barvy, je nezbytné vybrat papír, který tyto vlastnosti zvýrazní a oživí objekty na fotografii. Měli byste si vybrat lesklý nebo matný papír? Texturovaný umělecký tiskový papír nebo pololesklý papír? Jaký papír si vyberete, když budete chtít vytvářet zábavné výtvory – inovativní možnosti, jako například magnetický fotografický papír nebo listy s vysokým rozlišením?

Možná byste měli zohlednit gramáž papíru, skutečnost, zda je natíraný, nebo nenatíraný, jakož i materiál, z něhož je vyroben - některé papíry jsou vyrobeny ze syntetických nebo textilních vláken. Pokud vám to přijde jako příliš mnoho informací najednou, nic si z toho nedělejte. Tento průvodce vám pomůže vybrat to nejvhodnější pro vaše potřeby.

Nejlepší papír pro domácí tisk fotografií

Ruka umisťuje vytištěnou fotografii na nástěnku k dalším připnutým fotografiím.

K dispozici je široká škála lesklých papírů – včetně Canon Plus Glossy II, Canon Pro LusterCanon Plus Semi-gloss – které jsou kompatibilní s širokou řadou tiskáren Canon.1 Kreativní aplikace společnosti Canon vám také umožní tisknout na magnetický nebo čtvercový fotografický papír.

Smyslem tisku fotografií doma bývá často snaha uchovat si vzpomínky. Můžete vytvářet menší výtisky, které se dají krásně nalepit do rodinných alb, vložit do fotorámečků nebo připnout na korkové nástěnky. Pro tento typ tisku může být vhodnější papír s povrchovou úpravou, protože je obecně odolnější.

Potahovaný papír má na povrchu přidaný speciální materiál, díky kterému je hladší a méně absorbuje inkoust, což vytváří ostřejší výtisky. Díky tomuto potahu je také odolnější vůči nečistotám, vlhkosti a mechanickému opotřebení. Papír bez povrchové úpravy má naopak texturu, je více porézní a může snáze absorbovat inkoust. Obrázky vytištěné na papíru bez povrchové úpravy mohou být měkčí a na dotek příjemnější.

Řada kompaktních fototiskáren SELPHY od společnosti Canon používá papír se speciální ochrannou vrstvou, která zajišťuje, že každý výtisk je odolný proti vodě, otiskům prstů a poškrábání a uložený v albu vydrží až 100 let. Od papíru velikosti pohlednice po čtvercové výtisky, fotografie velikosti kreditní karty i miniaturní nálepky – máte možnost vybrat si z řady kreativních způsobů, jak ukázat vaši fotografii.

Lesklý fotografický papír Canon pro každodenní použití je papír v kvalitě fotolaboratoře, který je nejlepší volbou pro úsporné každodenní barevné fotografie a je kompatibilní s tiskárnami PIXMA. Lesklé papíry společnosti Canon zapouštějí inkoust hlouběji pod horní vrstvu než jiné papíry, takže na povrchu nezůstává přebytečný inkoust. Vaše výtisky budou okamžitě suché a lesklý povrch zůstane lesklý i po delším čase.

Tiskárna Canon PIXMA, která je umístěna na stole, právě tiskne list papíru. Kolem je několik dalších výtisků a fotoaparát Canon.

Pokud chcete vytisknout velkou dávku fotografií z dovolené nebo rodinné fotografie, je důležité si promyslet, jak budou fotografie velké a kde je chcete mít umístěné. Při tisku klasických fotografií 4 × 6 na lesklý nebo pololesklý papír dokáže tiskárna Canon PIXMA G640 obvykle vytisknout až 3 800 fotografií2 z jediné sady inkoustových lahví. Pracuje s řadou velikostí papíru, tiskne fotografie až do formátu A4 bez okrajů – ideální pro zobrazení nejvzácnějších okamžiků ve větším měřítku. Šest samostatných inkoustů na bázi barviv zajišťuje spolehlivé a vysoce kvalitní výsledky také s papíry bez povrchové úpravy.

Pololesklý papír Canon Plus Semi-gloss má také saténový povrch a texturu fotografického papíru se sníženým leskem pro jemnější vzhled. Tento papír s gramáží 260 g/m² vytváří fotografické výtisky vynikající kvality, které jsou okamžitě suché. Zkombinujte tento fotografický papír s inkousty Canon ChromaLife 100 a tiskárnou, která dokáže vytvářet fotografie ve vynikající kvalitě, jako je Canon PIXMA TS705a, a budete mít vše připraveno.

Rodinné vzpomínky nebo krásné krajiny z cest, které se budou krásně vyjímat ve vaší domácnosti, můžete vytisknout na mnoho dostupných fotografických papírů Canon ve velikosti A4. Pokud použijete tiskárnu, jako je například PIXMA G640, můžete vytvářet bohaté fotografie ve formátu A4 bez okrajů, které jsou vhodné k vystavení.

Lesklý fotografický papír Canon Plus Glossy II má vysoce lesklý povrch a vyšší gramáž 265 g/m². Pomůže znovu vytvořit syté barvy a černou. Tento fotografický papír tvoří dokonalou kombinaci s inkousty ChromaLife 100 a inkousty Canon LUCIA PRO, které se používají v profesionálních tiskárnách Canon imagePROGRAF.

Pokud dáváte přednost matnému tisku fotografií, můžete využít matný fotografický papír Canon Matte Photo Paper určený pro inkoustové tiskárny. Ten může pomoci snižovat míru odlesků v rámečku se sklem, protože odráží méně světla. Matný papír je vhodnější pro teplejší tóny a výtisky bez odrážejícího se lesku.

Nejlepší papír pro tisk uměleckých fotografií

Pár rukou drží výtisk jablka namočeného do bílé barvy. Na stole je tiskárna Canon PIXMA a další dva podobné výtisky.

Větší výtisky až do formátu A3+ nebo v panoramatickém formátu jsou skutečné působivé, ať již jsou vytištěny na lesklá nebo umělecká média. Bezdrátová tiskárna, jako je Canon PIXMA PRO-200, využívá systém osmi barevných inkoustů na bázi barviv od společnosti Canon a dokáže vytvářet vynikající reprodukci barev.

Pokud tisknete umělecké fotografie, použijte papír Canon Premium Fine Art Rough Paper, což je profesionální a vysoce kvalitní bavlněný papír formátu A4 s hrubou texturou, která pomůže vytvořit syté odstíny černé a přesnou tonalitu v tmavých místech obrazu. Milovníci fotografií a umění si tento papír pro tisk svých děl oblíbí. Příjemných výsledků lze dosáhnout u černobílého i barevného tisku.

Fotografický papír Canon Pro Luster s gramáží 260 g /m2 je profesionální fotografický papír s měkkým saténovým leskem. Tento hladký inkoustový fotografický papír je k dispozici až do formátu A2. Podobá se tradičním papírům potaženým pryskyřicí, které se používají v temných komorách, a je tedy ideální pro fotografy, kteří chtějí pro prezentaci své práce použít povrchovou úpravu jako z fotolaboratoře. Představte si zářivé barvy, dokonale ostré detaily a výjimečnou reprodukci černé i bílé. Tento papír chrání fotografie před degradací způsobovanou atmosférickými plyny a světlem, pokud jej zkombinujete s inkousty Canon ChromaLife 100 kompatibilními s řadou PIXMA, nebo inkousty Canon LUCIA PRO používanými s řadou imagePROGRAF, například s modelem imagePROGRAF PRO-300.3

Žena ve fialovém svetru drží list ve formátu A2, který právě tiskne tiskárna Canon imagePROGRAF.

Lesklé, matné a umělecké papíry mohou pro váš obraz vytvořit jinou texturu a lesk. Když je spárujete s pokročilým inkoustovým systémem, jako je například 12barevný systém pro tiskárnu Canon imagePROGRAF PRO-1000, získáte širší barevný gamut po celé ploše. Tiskárna je také schopna tisknout na plátno a vytvářet další možnosti reprodukce a zobrazení.

Další možností pro ty, kteří chtějí profesionální povrchovou úpravu, je lesklý papír Canon Pro Platinum s vysokou gramáží 300 g/m². Má šestivrstvou strukturu, je odolný proti vyblednutí a poskytuje vynikající reprodukci barev, zejména při použití s inkousty Canon LUCIA PRO a ChromaLife 100.

Můžete také zvolit papír založený na barevných tónech obrázku. Matný papír Pro Premium Matte s gramáží 210 g/m² poskytuje jemnou strukturu bez odlesků a je vhodný pro speciální fotografie a umělecká díla s teplými barvami a šedými tóny. Tento silnější papír byl vyvinut pro profesionály, kteří hledají špičkovou kvalitu. Pokud jej použijete s tiskárnou, jako je například kompaktní profesionální inkoustová tiskárna Canon imagePROGRAF PRO-300 pro formát A3+ nebo tiskárna imagePROGRAF PRO-1000 pro formát A2, která je vybavena pokročilým systémem 12 inkoustů a širokým rozsahem barev, budete moci vytvářet obrazy v kvalitě vhodné pro galerie.

Další typy papíru, které nabízejí výjimečnou profesionální kvalitu tisku, jsou papíry značky Canson® Infinity, například Canson® Infinity Platine Fiber Rag, který má 100% bavlněný základ a čistě bílý tón. Bavlněné papíry mají bohatou texturu, silnější vlákna, výjimečný pocit luxusu a dlouhou životnost, což jim dodává archivní kvalitu. Také řada fotografických papírů Hahnemühle nabízí prvotřídní výsledky pro fotografické tisky, plakáty a fotoknihy.

Nejlepší papír pro tvořivé projekty

Hotové přání s trojrozměrnou květinou na stole vedle dvou krabic od papíru pro tiskárny Canon. V pozadí můžete vidět ženu během tvorby.

Oboustranný matný papír určený pro uměleckou tvorbu a blahopřání, pohlednice nebo pozvánky je ideální pro vaše osobní výstřižková alba, origami nebo kalendáře.

Stůl pokrytý papírovými dekoracemi z aplikace Canon Creative Park, vázami s květinami a několika talíři obloženými jídlem, vejci a horkými mazanci.

Aplikace Canon Creative Park vám pomůže vybrat si nejlepší papír a navrhne, které papíry Canon použít pro jaké šablony. Jakmile se rozhodnete pro šablonu a vyberete média, můžete aplikaci použít s více modely PIXMA, včetně tiskáren řady Canon PIXMA TS7450a nebo řady PIXMA TS5350a, vytisknout je na matný papír a vystavit je po celém domě.

Při vytváření vlastních výrobků na tiskárně je třeba vzít v úvahu několik aspektů, ať už se jedná o blahopřání, doma vyrobené dárky nebo knihu příběhů. Kde byste chtěli svůj výtvor vystavit? Potřebujete tisknout oboustranně? A pokud jsou ve vašem projektu fotografie, potřebujete papír s vysokým rozlišením?

Pokud tisknete svá díla na magnetický fotografický papír Canon pomocí domácí inkoustové tiskárny, máte spoustu zajímavých způsobů, jak si zkrášlit domov nebo vytvořit interaktivní fotografické nástěnky. Můžete jej využít k vytvoření interaktivního magnetického stojanu na fotografie nebo puzzle, nebo je rovnou uchytit na chladničku a vystavit si tak veselé vzpomínky – není potřeba žádný rámeček na fotografie.

Pokud rádi tisknete materiály na tvorbu z papíru pomocí aplikace Canon Creative Park, umožní vám matný fotopapír vytvářet výtisky s jasnými, živými tóny a čistými obrázky bez odlesků. Skvěle se hodí pro výrobky, které zahrnují fotografie, grafiku a text.

Pro ty, kteří rádi dodávají zvláštním příležitostem osobitý styl a vytvářejí vlastní blahopřání nebo pozvánky na večírky, je oboustranný matný papír o velikosti 7x10 palců dodáván s předpřipravenou rýhou a obálkami, aby byl proces rychlý a snadný a aby byla každá obálka složena správně.

Při scrapbookingu nebo vytváření personalizovaných knih příběhů může být tisk v různých tvarech a velikostech skvělým způsobem, jak přidat zábavné, personalizované prvky. Miniaturní nálepky a čtvercové samolepicí papíry používané s tiskárnami Canon SELPHY představují rychlý a snadný způsob, jak vytvářet výtisky, které můžete okamžitě nalepit a těšit se z nich. Pomocí aplikace SELPHY Photo Layout můžete také přidávat vlastní vzory, povrchové úpravy a text.

Nejlepší papír pro malé firmy nebo domácí kanceláře

Tiskárna Canon řady TS7450a tiskne list papíru s jasnými barvami. Notebook je umístěn vedle tiskárny na pracovním stole.

Papír Canon High Resolution Paper je ideální pro profesionální prezentace, které vyžadují ostrý, živý obraz nebo grafiku. Mikroporézní povrchová vrstva rychle absorbuje inkoust hluboko pod povrchem, takže na něm nezůstává žádný přebytečný inkoust a můžete tisknout těsně před schůzkou s vědomím, že všechny materiály jsou v bezpečí a nedojde k jejich rozmazání. V kombinaci s multifunkční tiskárnou, skenerem a kopírovacím zařízením Canon PIXMA řady TS7450a je to ideální kancelářský papír pro výstup v profesionální kvalitě.

Pokud chcete dosáhnout jasné a výrazné reprodukce barev, vyberte si papír Canon High Resolution Paper. Jedná se o papír s povrchovou úpravou a vysokým jasem, který je vhodný pro živé fotografie plné barev, vykreslené snímky a také pro vysoce kvalitní dokumenty a tabulky obsahující intenzivní a čisté barvy. Tento papír je ideální pro domácí kanceláře nebo malé firmy a je skvělý pro vytváření profesionálních prezentací v elegantním provedení.

Papír s vysokým rozlišením, jako je tento, je také dobrou volbou pro ty, kteří ve své práci potřebují vytvářet plakáty nebo jiné propagační materiály. Díky široké škále šablon, obrázků a písem vám software Canon PosterArtist poskytne veškeré nástroje, které potřebujete k vytvoření plakátu online a zdarma. Spárujte tento papír s multifunkčním zařízením 3 v 1 řady Canon PIXMA TS5350a – kreativním nástrojem, který je ideální pro vytváření magnetů a výtisků fotografií z chytrého telefonu. Nebo vyzkoušejte elegantní a cenově dostupnou tiskárnu řady Canon PIXMA TS7450a, která vám umožní tisknout na fotografický nebo magnetický papír a vytvořit tak řadu firemních projektů přímo na míru.

Sortiment papírů a tiskáren společnosti Canon nabízí to nejvhodnější pro všechny vaše tiskové potřeby. Na vysokou kvalitu a standardy v celém rozsahu se můžete spolehnout, ať už potřebujete propagovat vaši firmu, vytvořit umělecké dílo, vystavit rodinné portréty nebo tisk používáte k uspořádání domácnosti.Napsala Lorna Dockerillová

 1. Seznam kompatibilních tiskáren naleznete na produktové stránce.
 2. Výtěžnost stran je odhadovaná hodnota fotografií o velikosti 4 × 6 palců na základě zkušební metody společnosti Canon s použitím zkušebního obrazce a simulace nepřetržitého tisku podle normy ISO/IEC 29103 s náhradními zásobníky po počátečním nastavení.
 3. Při použití s originálními inkousty Canon a za stanovených podmínek skladování.

Související produkty

Související články

 • TIPY PRO TISK

  Časté dotazy týkající se tiskárny, inkoustu a papíru

  Odborník ve společnosti Canon Suhaib Hussain odpovídá na časté dotazy týkající se technologie tiskárny, inkoustu a papíru.

 • TISKNĚTE

  Úprava fotografií pro tisk

  Využijte své fotografie v tiku ještě lépe díky našemu podrobnému průvodci úpravami pro tisk a nejlepším nastavením tisku, které můžete použít.

 • TISK

  Nejlepší tiskárny Canon pro fotografie

  Ať už chcete vystavit fotografie v rámečku, ve výstřižkovém albu nebo na nálepce, určitě najdete tu nejlepší tiskárnu, která bude vyhovovat vašim kreativním potřebám.

 • TISK

  Nejlepší tiskárny pro tvorbu

  Od rodinných projektů až po profesionální provedení – společnost Canon pro vás má dokonalou tiskárnu.