KREATIVNÍ TISK

Osvojte si všímavost pomocí kreativní tvorby deníků

Autorka a ilustrátorka Kia Marie Huntová se dělí o rady o tom, jak vám tvorba deníků nabídne způsob, jak vyjádřit kreativitu a vylepšit vaše duševní zdraví.
Osoba píše do výstřižkového alba, jehož stránky jsou plné fotografií a nálepek.

Když necháte své myšlenky proudit na stránky deníku, může to být inspirující, kreativní a uvolňující, ale je to také skvělý způsob, jak vyjádřit své pocity. Když tvorbou deníku strávíte pouhých 20 minut denně, můžete zvýšit svůj pocit pohody, zejména když víte, že jsou příspěvky do deníku určeny pouze pro vaše oči. A co je na tom opravdu skvělé? Může to dělat kdokoli. Neexistují žádná pravidla, jste to jen vy a papír před vámi, který je připravený zprostředkovat vše, co v ten den cítíte – ať už prostřednictvím slov, kreseb, koláží, nebo tisku vlastních fotografií.

Autorka, ilustrátorka a tvůrkyně deníků Kia Marie Huntová vytváří série deníků My Awesome Year (Můj parádní rok) plných dětských aktivit. Provozuje také vlastní obchod s uměleckými potřebami Etsy a každý měsíc vyrábí sady pro tvorbu deníků pro svou rostoucí komunitu Journal Club.

Pro Kiu to celý život byl způsob, jak se kreativně vyjádřit. „Dříve jsem říkávala, že ke kreativní tvorbě deníků jsem se poprvé dostala jako k prostředku, jak zaznamenat vzpomínky na roční cestu do Uruguaye a Brazílie,“ říká. „Nedávno jsem ale našla spoustu ručně vyrobených deníků z dětství. Kreativní tvorbu deníků jsem zřejmě milovala vždy – jen jsem k ní musela najít cestu zpět.“

Tvorba deníků představuje také skvělý způsob, jak poznat sebe sama, říká Kia, která má 15,7 tisíc fanoušků na instagramovém účtu @kia.creates. Na Instagramu provozuje také stránku @inspiringjournals. „Vést si deník, který vám poskytne prostor pro vyjádření bez očekávání nebo omezení, je velmi očišťující a také osvobozující činnost. Při každé tvorbě se o sobě postupně dozvíte něco nového,“ říká.

1. Najděte svůj styl tvorby deníků

Osoba drží otevřený deník plný barevných kreseb a nálepek před zaplněnou knihovničkou.

„Tvorba deníků je o zachycení okamžiku, jenž uchováte pro své budoucí já, které si ho může kdykoli připomenout,“ říká Kia, „ale také o tom, abyste si užívali přítomnost.“

Žena píše na růžovo–bílé klávesnici počítače.

„Proces tvorby deníku je jako otisk prstu – každý je jedinečný a neexistuje žádný správný způsob, jak to provést,“ říká Kia. „Pro mě tvorba deníku začíná tím, že na stránku přidám barvu a doplním ji dekoracemi, které souvisejí s daným tématem. Dlouhou dobu pak strávím tiskem fotografií a výběrem samolepek a pásek Washi [dekorativní lepicí pásky],“ vysvětluje.

Ať už je váš styl minimalistický a výrazný, nebo máte rádi záplavu duhových barev, nechte svou osobnost vyniknout – může se lišit pokaždé, když svůj deník otevřete.

„Dvojstránku dokončím tak, že prostor vyplním malůvkami a dalšími samolepkami,“ dodává Kia. „Nedokážu přestat, dokud nebude stránka plná, protože tak se mi to líbí. Pro mě více znamená více – ale to rozhodně nemusí platit pro každého.“

2. Vyberte si téma

Snímek shora zobrazující uspořádaný stůl ženy s rolemi pásky washi vedle otevřeného deníku.
Osoba odlupuje nálepku a umísťuje ji do deníku.

Existuje celá řada různých způsobů, jak vytvářet deník – dokumentování snů, každodenní příspěvky na řádek, neodeslané dopisy – a během tvorby můžete experimentovat nebo mít blok pro každý svůj styl.

„Existuje tolik podkomunit tvorby deníků,“ říká Kia. „Tvorba deníků s odrážkami může být docela elegantní a minimalistická, zaměřená na plánování dnů, týdnů nebo měsíců a sledování návyků a cílů. Neuspořádaná tvorba deníků představuje využití vašeho deníku téměř jako výstřižkového alba, lepení naprosto všeho: letáků, lístků, krajky, provázků, papíru, materiálů – to je na vás!“

Když si každý den zapíšete, za co jste vděční, může to vnést pozitivitu do vašeho života. „Je to způsob, jak zaznamenat věci, za které jste vděční, ať už velké, nebo malé,“ říká Kia. „Zní to jednoduše, ale když na to přistoupíte, může to skutečně změnit váš život.

„Nejlepší způsob, jak najít svůj oblíbený druh tvorby deníků, je experimentovat,“ dodává. „Vyzkoušejte nejrůznější věci a neomezujte se – nikdo při tvorbě deníků nemusí patřit jen do jedné „škatulky“. Rozmanitost je zábava.“

3. Tisk jako kreativní nástroj

Žena v šatech se slunečnicemi drží výtisk z tiskárny PIXMA.

„Moc se mi líbí vysoká kvalita tisku, kterou tiskárna Canon PIXMA řady TS5350 poskytuje. Tisk, výroba a používání vlastních samolepek v mých denících mě opravdu hodně naplňuje,“ říká Kia.

Osoba drží tiskárnu Canon Zoemini, která tiskne snímky.

Výtisky formátu 2 × 3 palce, které tiskne tiskárna Canon Zoemini, jsou ideální pro zápisky v deníku, a navíc jsou vytištěny na papír s lepicí zadní stranou, takže nepotřebujete žádné lepidlo.

Deníčkáři i tvůrci mohou k tvorbě nekonečné sbírky nových a nápaditých materiálů pro deníky používat také své domácí tiskárny – podobně jako Kia, která používá tiskárnu Canon PIXMA řady TS5350.

„Někdy vytvářím návrhy digitálně pomocí aplikace Adobe® Illustrator®* a posílám je bezdrátově přímo do tiskárny. Jindy je dělám ručně a před úpravami je pomocí tiskárny PIXMA naskenuji. Když můžu sledovat průběh vzniku listu s nálepkami od okamžiku, kdy mě napadne, až k fyzické podobě, velmi mě to naplňuje.

„Vždycky se mi líbilo, když jsem mohla přidat fotografie ke svým deníkovým zápiskům,“ říká. „Při tvorbě deníků o vzpomínkách z cestování jsem začínala s fotografiemi z výletů a dnů strávených venku, ale pak jsem začala stále více tisknout a zachycovat nejrůznější okamžiky, například květiny na procházce nebo záběr, kdy slunce během jednoho odpoledne svítilo do studia.“

Kia k tvorbě instantních samolepicích výtisků ve formátu 2×3 palců používá kapesní tiskárnu Canon Zoemini s funkcí Bluetooth, díky které je jednoduše vrství na papír pomocí připojení ke smartphonu.

„Snímky můžu vyfotit na telefonu, přidat filtr pomocí aplikace Canon Mini Print, rychle je odeslat přímo do tiskárny Canon Zoemini a vytisknout je rovnou na lepicí papír. Je to úžasné. Dodává to tomuto procesu příjemný pocit synergie – mohu zachytit okamžik a prakticky okamžitě ho můžu přidat do svého deníku.“

Aplikace Canon Mini Print nabízí velký výběr přizpůsobitelných nálepek, okrajů a textových písem, takže si můžete se svými snímky před vytištěním pohrát a upravit si je.

4. Dejte tomu punc jedinečnosti

Osoba tiskne inkoustové razítko na zaplněnou stránku deníku.
Žena fotoaparátem Canon PowerShot G7 X Mark III fotografuje svůj otevřený deník.

„Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III používám k zachycení malých klipů procesu tvorby deníku a k pořizování fotografií dokončených stránek,“ říká Kia. „Mohu se bezdrátově připojit k telefonu a fotografie nebo videa snadno přenášet. Pak v telefonu udělám nějaké úpravy a ještě ten den mohu sdílet obsah deníku se svou komunitou.“

Můžete použít aplikaci Canon Mini Print, která je kompatibilní s tiskárnami Canon Zoemini a Canon Zoemini S, což vám umožní předvést svou osobnost a náladu například pomocí rámečků, filtrů nebo malůvek. Ale u samolepek a fotografií to nekončí – Kia svůj deník doplňuje pomocí nejrůznějších vynalézavých předmětů.

„Ráda vytvářím texturu tištěnými materiály, jako jsou skládané stránky nebo obálky. Je hezké přidat na stránku interaktivní prvky,“ říká. „Mám jeden deník, který používám jen v říjnu a který je věnován výhradně výzvě Halloween Journal Challenge, kterou každý rok pořádám. Je mimořádně texturovaný, má roztrhané stránky plné skvrn od čaje, je plný krajky, voskových pečetí a strašidelných potisků a celé to drží u sebe jen díky provázku!“

Existuje bezpočet způsobů, jak odvázat svou vnitřní kreativitu, a Kiiny stránky ukazují, jak její fotografie, na míru tvořené samolepky a krásný rukopis dodávají jejímu deníku osobnost.

„Jakmile je stránka ozdobena, vezmu pero a začnu psát. Obvykle nad tím příliš nepřemýšlím. Procvičuji to, čemu říkám „volné psaní“ a vyplním prostor slovy, která se objeví. Moc nad tím nepřemýšlejte a nemějte obavy, jestli je to chaotické nebo máte chyby v pravopisu – na tom nezáleží.“

„Když můžu sdílet svůj tvůrčí proces a hotový deník se dostane k deníkářské komunitě na sociálních sítích, je to pro mě opravdu důležité, protože to je ten bod, kdy se mohu spojit s ostatními lidmi, kteří milují tvorbu deníků,“ říká Kia.

Na tvorbě deníků je nádherné, že váš proces je celý jen váš. Vše, co potřebujete, je blok, se kterým můžete dělat hotové divy.

Napsala Lorna Dockerillová

*Adobe a Illustrator jsou registrované ochranné známky nebo ochranné známky společnosti Adobe v USA nebo dalších zemích.

Související produkty

Související články

 • KREATIVNÍ TISK

  Dokumentování projektu

  Zdokumentujte 100 dní osobního projektu s fototiskárnou Canon Zoemini 2 a balíčkem 100 listů fotografického papíru.

 • KREATIVNÍ TISK

  Vytvořte si vlastní antistresové hračky

  Papírové antistresové hračky jsou zábavné a pro zaneprázdněnou mysl uklidňující.

 • KREATIVNÍ TISK

  Nejlepší přenosné tiskárny Canon

  Prohlédněte si řadu kompaktních tiskáren Canon a zjistěte, která z nich je pro vás ta pravá.

 • KREATIVNÍ TISK

  Cestovní deník jako od profesionálů

  Proměňte své snímky z dovolené v osobní kreativní deník pomocí fototiskárny Canon Zoemini S2.