KREATIVNÍ TISK A TVORBA VÝSTŘIŽKOVÝCH ALB

Rostlina, fotografie, výtisk: 100 dní na zahradě

Podívejte se, jak Chloe Mckechnieová, která ráda zahradničí, dokumentovala vývoj na své zahradě pomocí fototiskárny Canon Zoemini 2 a 100 miniaturních fotografických výtisků.
Z přenosné tiskárny Canon Zoemini 2 stojící na deníku vyjíždí výtisk; je obklopená nálepkami, výtisky, psacími potřebami a balíčkem 100 listů fotografického papíru Canon ZINK™ 5 × 7,6 cm.

Dokumentovat růst zeleninového záhonku nebo divoké květinové zahrady plné života je nejen nápaditý způsob, jak se naučit pečovat o rostliny – umožní vám také mapovat růst zahrady a to, jak ožívá.

TikTokerka Chloe Mckechnieová, která žije v britském Torquay, si získala početné publikum online sledujících díky užitečným a inspirativním novinkám ze zahrady, příspěvkům o záchraně rostlin a videím s návody. Chloe se rozhodla zdokumentovat 100 dní svého zahradničení pomocí kapesní fototiskárny Canon Zoemini 2 a balíčku 100 listů samolepicího fotografického papíru Canon ZINK™ 5 × 7,6 cm. Už si vedla zahradnický deník, ale nyní mohla ke svým ručně psaným poznámkám přidávat miniaturní výtisky, které podrobně popisují její metody pěstování a plány krok za krokem.

Řada Canon Zoemini a velké balení fotopapíru jsou ideální na projekty proměny, jako je tento – ať už zaznamenáváte 100 dní domácího kutilství nebo dekorační projekt, 100 vzácných dní s novorozeným miminkem nebo prvních 100 dní s novým domácím mazlíčkem.

„100 dní trvající projekt umožňuje autorům skutečně zajímavým a zábavným způsobem zjistit, jak daleko se dostali, a byla jsem opravdu nadšená, že prozkoumám všechny možnosti, jak bych mohla tiskárnu Canon Zoemini 2 používat při svých zahradnických projektech,“ říká Chloe.

Zde se podělí o příběh, který stojí za její stodenní zahradnickou cestou.

Výběr tématu k dokumentaci

Mladá žena, která drží rostlinu, stojí v zahradní kůlně s rýčem, za ní na zdi visí konev a zahradní nádoba.

„Když jsem na zahradě, cítím se velmi šťastná a klidná,“ říká Chloe. „Pobývám tady opravdu ráda – i když prší a já jsem celá od bláta.“

Mladá žena ošetřuje řádky sazenic na polici v zahradnické kůlně.

Chloe říká, že každodenní dokumentace toho, o kolik rostliny povyrostly, ji inspirovala k experimentům s různými rostlinami. „Motivovalo mě to k pěstování nových druhů zeleniny a květin a ke sledování jejich růstu,“ vysvětluje.

Chloe začala zahradničit před několika lety, když se s partnerem přestěhovala do nového bytu a s vylepšováním venkovního prostoru se postupně nadchla pro svět zahradničení. „Na začátku jsem jen dělala pořádek – zahrada byla totiž plná přerostlých rostlin a plevele,“ vysvětluje. „Moje vášeň pro ni každým rokem roste. Absolutně miluji zahradničení a prostor, který jsme vytvořili – jsem tady šťastná.“

Chloe se rozhodla fotografovat nejzajímavější prvek dne a zařadit ho do svého deníku, a také měsíční přehled s detaily rostlin, jimž se v té době dařilo. „Také jsem si vytvořila vlastní stránky s pokyny,“ vysvětluje. „Zahradničit se člověk nejlépe naučí, když se může poučit z předchozích zkušeností – takže vytváření těchto stránek bylo opravdu zábavné.

„Je to první rok, kdy jsem se pořádně věnovala pěstování vlastní zeleniny,“ dodává. „Dříve jsem pěstovala špenát a mrkev, ale letos to už byl také hrášek, brambory, rajčata a chilli papričky. Pořídila jsem ze své zeleninové a květinové zahrady fotografie, abych zachytila proměnu od jara do léta,“ říká.

Kromě svého oblíbeného zeleného hrášku vysadila Chloe tulipány, krokusy a okrasný česnek. „Zelenina, kterou jsem dokumentovala nejraději, je určitě zelený hrášek, protože rychle roste a snadno vyklíčí ze semen,“ říká. „Také byl pro mě jako pro zahradnici opravdovou výzvou, protože jsem musela vytvořit podporu pro plazivé výhonky.“

Jak dodat fotografiím osobitost

Ruce drží chytrý telefon, na němž se zobrazují možnosti návrhu v aplikaci Canon Mini Print.

Aplikace Canon Mini Print pro modely Canon Zoemini 2 a Canon Zoemini S2 nabízí spoustu možností, včetně výběru z předem vytvořených rozvržení, koláží a štítků.

Ruce používající aplikaci Canon Mini Print se chystají přidat text k fotografii tulipánů na chytrém telefonu.

Aplikace také umožňuje kreativně doplnit snímky přidáním nálepek, rámečků a textu.

Chloe použila bezplatnou aplikaci Canon Mini Print, s jejíž pomocí připojila smartphone k tiskárně Canon Zoemini 2. Aplikace je kompatibilní se zařízeními vybavenými systémy iOS a Android a umožnila jí předvést kreativitu a fotografiím dodat život.

V aplikaci můžete fotografie přizpůsobit pomocí samolepek a rámečků a také vybrat různá rozvržení, včetně možnosti Štítek s řadou přizpůsobitelných šablon na výběr. Navíc je možné vytvářet koláže s více obrázky.

„Aplikace se velmi snadno používá a je všestranná,“ říká Chloe. „Je tam mnoho možností pro tisk nálepek a štítků, které by mě nikdy ani nenapadly.“

Dokumentování postupu

Žena si zapisuje do deníku údaje o rostlinách, které pěstuje, vedle nalepených fotografií rostlin.

Chloe si vytvořila v deníku informační stránky, aby zdokumentovala svůj první pokus o pěstování brambor. Součástí jsou i vytištěné fotografie různých fází procesu, které příští rok poslouží jako užitečná reference.

Ruce lepí na květináč štítek s nápisem „Rajče“, u kterého je malý obrázek červeného rajčete.

V případě štítků můžete být kreativní – nemusí to být jen text. Chloe použila veselé písmo a při vytváření štítků k sazenicím rajčat přidala obrázek rajčat.

Lepicí vlastnosti výtisků z fototiskáren řady Canon Zoemini usnadňují vedení deníku – není potřeba používat lepidlo, takže se nemusíte bát, že by se něco ulepilo. Také odpad z obalů je minimální. Stačí jen odloupnout zadní strany a přilepit výtisky. Výtisky jsou také odolné proti roztržení a vodě, takže Chloe mohla svůj deník doplňovat i při práci venku na zahradě.

Kromě fotografického papíru Canon ZINK (Zero Ink) 2 × 3 palce (50 × 76 mm), který se dodává v balení po 20 a 50 listech a také po 100 listech, se rovněž nabízí možnost použít předem nastříhané 1,3palcové (33mm) kulaté nálepky Canon ZINK, které vnesou do rozvržení deníku rozmanitost.

Kromě výtisků do deníku Chloe vytvořila etikety na květináče s rostlinami: nařezala výtisky na více proužků, aby rozlišila různé sazenice ve skleníku. „Když zaséváte velké množství semen najednou, může být docela obtížné si udržet přehled, takže štítky mi opravdu pomohly,“ vysvětluje. „Také jsem vytiskla několik snímků s okrajem, které použiji k označení sáčků kvetoucích jarních cibulovin, až budou uskladněné.“

Chloe si myslí, že vizuální reference k zahradnické sezóně jí příští rok velmi pomůže. „Dokumentace průběhu pěstování různých druhů zeleniny od semen až po sklizeň mi se zeleninovou zahradou do budoucna opravdu pomůže,“ říká Chloe. „Reálně vidím, jak by měly rostliny v jednotlivých fázích vypadat. Stodenní projekt byla úžasná zkušenost,“ dodává. „Mám ráda svou zahradu a zahradničení, ale tento projekt přede mne skutečně postavil nebývalé výzvy.“ Když máte papírový deník, ve kterém se můžete ohlédnout zpět a prolistovat jej namísto pouhého ukládání snímků do telefonu, může to být skutečně úplně jiný pocit, zejména po dokončení tak náročné práce, jako je tato.

Ruka drží výtisk fotografie rozkvetlých tulipánů nad zahradnickým deníkem. Sada fotografického papíru Canon ZINK 2 × 3 palce leží na stole vedle deníku.

„Bavilo mě dokumentovat jarní cibuloviny, když začaly kvést,“ říká Chloe. „Bylo zajímavé sledovat, jak se moje zahrada proměňovala během sto dní – a získala jsem spoustu poznatků.“

Jaký projekt byste zdokumentovali během 100 dnů nebo na 100 snímcích vy? Ať už si vyberete cokoli, můžete si snímky nalepit na zeď, zavěsit na ručně vyrobenou šňůru s fotografiemi nebo je dokonce zařadit do vlastního výstřižkového alba. Kapesní fototiskárna Canon Zoemini 2 je dostatečně malá, aby byla vždy po ruce a zachytila okamžité snímky, a velké balení fotopapíru ZINK je vše, co budete potřebovat.

Napsala Lorna Dockerillová

Související produkty

Související články