KREATIVNÍ TISK

Snadná tvorba výstřižkových alb na cestách

Uchovejte si vzpomínky na výlet tím, že je zdokumentujete v cestovním deníku. Kreativní tvůrkyně deníků Kia Marie Huntová vysvětluje, jak vdechla život svým nápadům na výstřižková alba s fototiskárnou Canon Zoemini S2 a tiskárnami Canon.
Otevřený cestovní deník na tmavém dřevěném stole vedle několika výtisků fotografií, pera, pásky washi a razítek. Stránky jsou plné barevných poznámek, kreseb a fotografií.

Svátky a volné dny nám poskytují zážitky a vzpomínky, kterých si budeme vážit, až se ohlédneme zpět na uběhlá léta. A tyto pocity jsou často úzce spojeny s fotografiemi – rodinnými snímky sourozenců, kteří se dělí o zmrzlinu na pláži, nebo skupinovými selfie dospívajících přátel, kteří si užívají vzrušení ze svých prvních výletů bez rodičů. Když autorka, ilustrátorka a tvůrkyně deníků Kia Marie Huntová jela se svým partnerem na oslavu osmiletého výročí do Kostariky, byla rozhodnuta, že si užijí výlet, na který nikdy nezapomenou – vytvořením speciálního alba s výstřižky.

„Bylo to velké dobrodružství,“ říká. „Všichni si myslíme, že si věci budeme dobře pamatovat navždy, ale pravdou je, že mnoho menších detailů by propadlo v zapomnění, kdybych je nepřidala do svého cestovního deníku. Vždycky mám radost, když se na tyto stránky ohlédneme a víme, že na všechny ty zlaté časy nikdy nezapomeneme.“

Kia vytváří deníky tak dlouho, kam až jí paměť sahá. Tato autorka série dětského časopisu My Awesome Year (Můj úžasný rok) sdílí nápady a tipy na tvorbu deníku s více než 130 tisíci sledujícími na svých dvou instagramových účtech: @InspiringJournals@KiaCreates. Každý měsíc také nabízí kutilské sady prostřednictvím své komunity Journal Club a provozuje vlastní obchod Etsy, kde prodává papírenské zboží, samolepky a další „zboží pro deníky“. Zde je její podrobný průvodce, který usnadní tvorbu výstřižkových alb na cestách.

Žena s dlouhými tmavými vlasy v pastelovém pruhovaném svetříku sedí u stolu a vybírá fotografie, které budou přidány do cestovního deníku. Deník je obklopen fotografiemi, nálepkami, páskou washi, fototiskárnou Canon Zoemini S2, fototiskárnou Canon SELPHY Square QX10 s fotografií, kterou právě tiskne, a dalšími předměty.

„Pro mě je tvorba deníků způsob, jak spojit deník, výstřižkové album a fotoalbum do jednoho,“ říká Kia. „S kreativní tvorbou deníků jsem začala nejen proto, že jsem se chtěla umělecky vyjádřit, ale také proto, že se jedná o způsob, jak zaznamenat a zachytit detaily a vzpomínky.“

1. Zaznamenejte nezapomenutelné okamžiky

Ruce lepí fotografie do otevřeného cestovního deníku obklopeného obrázky, páskou a sběratelskými předměty.

Do fototiskárny Canon Zoemini S2 můžete vložit až 10 listů fotografického papíru Zink™ s lepicí zadní stranou a vytisknout své oblíbené snímky, sloupnout jim zadní stranu a nalepit je přímo do cestovního deníku. Pokud dojde papír, uložte si oblíbené snímky na kartu Micro SD a vytiskněte je později.

Ruce drží a obracejí stránky cestovního deníku s barevnými obrázky a prvky připnutými ke stránkám.

Nejsou to jen slova, fotografie a kresby, které by mohly stránkám vašeho deníku dodat půvab, ale také věci, jako jsou vstupenky, meníčka nebo letáky. „Stává se poměrně často, že prosím prodavače o vizitky, procházím letáky v turistickém informačním centru a beru si mapy na nádraží,“ vysvětluje Kia. „Vše, co má pěknou strukturu papíru, zábavný a zajímavý design nebo vám připomíná dané místo v jakékoli podobě, může mít ve vašem deníku prostor, pokud si to budete přát.“

Výstřižková alba můžete vytvářet za pochodu nebo později, je to na vás. „Tvorba cestovních deníků během výletu znamená, že můžete zachytit okamžik, tvorba cestovních deníku poté, co se vrátíte, znamená, že můžete výlet prožít znovu,“ říká Kia. „Ať už se rozhodnete pro kterýkoli způsob, nemůžete prohrát.“ Ať tak, či onak, musíte mít přehled. „Každý den jsem si zapisovala vše, co jsme na Kostarice dělali a každý večer jsem si na 20 minut sedla k deníku, lepila věci, které jsem nasbírala, a přidávala fotografie, poznámky a malůvky,“ vzpomíná.

„Vždy zjistím, že ty nejspontánnější příhody se dějí při cestování – ať už je to nečekaný obrat událostí, zjevná lapálie, ze které se stane šťastná náhoda, objevení úžasného výhledu, nebo dokonce vyzkoušení nového jídla. Takže jsem moc ráda, že můžu pořídit fotografii pomocí fototiskárny Canon Zoemini S2 a během okamžiku ji vytisknout. Když se snímky tisknou přímo na lepicí papír, můžu je přidat přímo do deníku, kde se daný okamžik zachová navždy.“ Kiin proces tvorby můžete vidět v akci v tomto videu na TikToku.

2. Nad svými selfie moc nepřemýšlejte

Fototiskárna Canon Zoemini S2 leží na stránce atlasu vedle notebooku a výběru fotografií z dovolené.

Zrcátko a kruhové světlo na fototiskárně Canon Zoemini S2 jsou ideální pro zachycení přirozených selfie z dovolené. Pomocí samospouště v aplikaci Canon Mini Print můžete nastavit prodlevu až tří sekund, která vám i vašim přátelům poskytne čas na pořízení snímku.

„Pryč jsou ty dny, kdy je třeba požádat náhodnou osobu, aby vás vyfotila. Díky zrcadlovému objektivu fototiskárny Canon Zoemini S2 vidím svůj odraz a odraz své skupiny a průvodci hledáčku indikují, co je v záběru a co ne, takže se mohu ujistit, že se všichni do fotografie vejdeme.“

Pokud cestujete sami, můžete smartphone použít také jako dálkovou spoušť prostřednictvím aplikace Canon Mini Print a získat selfie proti úchvatnému pozadí. Pokud jde o selfie, Kia radí, abyste byli přirození. „Ve skutečnosti jsou fotografie, které nejprve považujete za „nejpodivnější“ nebo „nejhorší“, mnohdy ty nejlepší. Když se ohlížíte zpět prostřednictvím deníku nebo alba plného selfie s pózami, není to ani zdaleka tak zábavné jako upřímné selfie, které skutečně zachycují, jak jste se cítili na daném místě nebo v daném okamžiku.“

3. Upravte své snímky

Ruce, které ťukají na smartphone, na kterém je zobrazena fotografie s přidanou grafikou. Telefon leží na otevřeném cestovním deníku a fototiskárna Canon Zoemini S2 je položena po straně.

Dodejte svým fotografiím osobitost nebo přidejte vyražení času a podrobnosti o poloze pomocí rámečků, nálepek, tvarů a rozvržení v aplikaci Canon Mini Print.

Aplikace Canon Mini Print je ideální pro přidávání zábavných úprav ke snímkům. Můžete si vyzkoušet rámeček, vložit filtr nebo přidat vlastní malůvky a poznámky. Díky chytré funkci pro tvorbu koláží můžete dokonce spojit své oblíbené snímky do koláží. Také můžete použít funkci pro tvorbu dlaždic a ze čtyř nebo devíti menších snímků vytvořit veliký samolepicí plakát.

„Pokud se nemohu rozhodnout, které fotografie chci vytisknout, udělám koláž z více fotografií a pomocí dalších funkcí přidám zábavný barevný text, což je užitečné zejména pro přidání umístění do snímku ještě před vytištěním,“ říká Kia.

4. Vytiskněte své fotografie – odkudkoli

Bílá fototiskárna Canon SELPHY Square QX10 na tmavém dřevěném povrchu obklopená fotografiemi s bílými okraji, baleným papírem pro tiskárny SELPHY Square a otevřeným cestovním deníkem.

K rychlému tisku větších snímků, na které je skutečně pyšná a které chce zvýraznit, používá Kia fototiskárnu Canon SELPHY Square QX10 – na cestách i doma.

Žena těsně mimo záběr stojí u tiskárny Canon PIXMA, která je umístěna na malém stole, a odebírá právě vytištěnou fotografii.

Pokud chcete svobodu pro experimentování s různými velikostmi papíru nebo softwarem pro úpravy, jako je Digital Photo Professional ( DPP) od společnosti Canon, jednoduše vyberte své oblíbené snímky z dovolené pořízené fotoaparátem a použijte tiskárnu, jako je Canon PIXMA řady TS5350a.

S fototiskárnou Canon Zoemini S2 můžete tisknout a přidávat snímky přímo do deníku, ale k dispozici je také několik různých možností pro tisk vzpomínek z dovolené, ať už na cestách, nebo doma.

Chcete-li zahrnout snímky sdílené přáteli, se kterými cestujete, nebo snímky uložené v telefonu, můžete připojit smartphone ke kapesní tiskárně Canon Zoemini, která vytváří fotografie odolné proti rozmazání, roztržení a vodě s rozměry 50 × 76 mm, ať jste kdekoli. Model Canon Zoemini je také kompatibilní s aplikací Canon Mini Print, takže můžete přidávat filtry, rámečky a malůvky.

Fototiskárna Canon SELPHY Square QX10 vytváří větší výtisky 68 × 68 mm v bohatých zářivých barvách na lepicí papír s okrajem pro popisky. „Větší velikost snímku zajišťuje silnější vizuální dojem, proto používám fototiskárnu SELPHY Square QX10 pro snímky, které nazývám „hlavní snímky,“ vysvětluje Kia. „Jedná se o důležité části stránky deníku, na kterou přidávám menší fotografie vytištěné na modelu Canon Zoemini S2.

„Pokud se mi fotografie líbí tak moc, že se na ni chci dívat pořád, a ne jen po otevření deníku, používám tiskárnu Canon PIXMA TS5351 (aktuální model Canon PIXMA řady TS5350a) k tisku na fotografický papír formátu 10 × 15 cm a snímek přidám do rámečku, abych jej mohla vystavit doma nebo darovat někomu, kdo byl na výletě se mnou,“ dodává.

5. Vyberte si své výstřižkové album

Otevřené zadní stránky cestovního deníku. Na levé straně je fotografie z dovolené s jasnými kresbami a roztrhanými papíry kolem nich a na pravé straně je přilepená obálka, ze které ruka odnímá fotografii.

Vyhradit si na deník čas znamená, že si uděláte čas na sebe, čas, který můžete věnovat přemýšlením o svých zážitcích a promyšleném výběru toho, co chcete přidat na stránky. I když vytváříte deníky o minulosti a zachováváte vzpomínky pro budoucnost, trávíte také čas v současnosti a soustředíte se na svůj umělecký proces, což může mít opravdu terapeutické účinky. Tento druh tvorby deníků je také prospěšný z hlediska pohody, protože vašemu tvůrčímu já dává prostor experimentovat.

„Deník je velmi osvobozující médium, nemá žádná pravidla a může být přesně takový, jaký si přejete,“ zdůrazňuje Kia. „Každý typ knihy může být deník. Pevná vazba, měkká vazba, s řádky nebo prázdnými stránkami – všechno to je jen a jen na vás. V minulosti jsem experimentovala se všemi druhy deníků, dokonce jsem si je tvořila sama nebo si vzala staré knihy a proměnila je v deníky tím, že jsem na stránkách vytvářela koláže.“

Kia doporučuje zvolit si deník, který je dostatečně odolný, aby chránil stránky, ale dostatečně malý, aby se vešel do tašky. Preferuje také deník, který má vzadu kapsu, takže si můžete uschovat všechny sběratelské předměty – pokud kapsu nemáte, můžete si ji vytvořit tak, že na stránku deníku nalepíte obálku. „Ve výbavě pro cestovní deník si vždy nechávám nějaké sponky na papír, které jsou užitečné pro připojení fotografií na stránky, do kterých je plánujete přidat,“ dodává.

6. Popusťte uzdu své představivosti

Ruka umisťuje na stránku deníku kulaté tištěné nálepky. Vedle deníku stojí fototiskárna Canon Zoemini S2, která tiskne list se dvěma dalšími kruhovými nálepkami, z nichž na každé je jasně červená květina.

Kia ráda používá předem řezaný balíček kruhových nálepek Canon a do deníkových zápisků přidává detaily z místa, které navštívila. „Na Kostarice jsem fotografovala zajímavé květiny a divokou přírodu a snímky jsem vytiskla jako kruhové samolepky, které obklopují stránky mého deníku a přidala jsem nádechy barev, aniž by zabíraly tolik místa jako další celá fotografie – to je dobré pro stránky, do kterých toho chcete hodně napsat.“

Dvě ruce drží otevřené stránky cestovního deníku, ve kterém je vidět výběr známek, fotografií, psaní a kreseb se spoustou zelených a modrých odstínů.

Kia navrhuje zábavný nápad pro výběr fotografií pro stránku deníku, pokud cestujete s ostatními: uspořádat fotografickou soutěž. „Stanovte si úkol – vyfotografovat něco konkrétního nebo jednoduše „zachytit den“ – a poté navzájem sdílejte své fotografie,“ vysvětluje. „Každá osoba vybere vítěznou fotografii z fotoaparátu druhé osoby a vytiskne vítězné snímky, které budou přidány do deníku.“

„Začněte tím, že na stránkách uspořádáte obrázky a sběratelské předměty, pomocí poznámek přidejte libovolný text, který chcete zahrnout, a poté barvami pečlivě vyplňte prostor,“ vysvětluje Kia.

Můžete použít předřezaný kulatý samolepicí papír od společnosti Canon, který vám pomůže při orientaci na stránce, například při tvorbě číslovaných nálepek pro každý den výletu, nebo při zadávání názvů či záhlaví kapitol.

Pokud vám dojdou nápady nebo vám zaznamenávání každého dne výletu nevyhovuje, tematické stránky jsou způsobem, jak si zachovat inspiraci. „Deník můžete vytvářet podle barev, přičemž každou stránku si můžete vyhradit pro fotografie, sběratelské předměty nebo samolepky z výletu, které odpovídají jedné barvě,“ navrhuje Kia. „Co třeba vytvořit stránku o jídle a pití, stránku o zábavných okamžicích a stránku o aktivitách, které jste vyzkoušeli?

„Existuje mnoho možností a tvorba cestovních deníků je velmi osobní – můžete si ho vytvořit podle svých představ.“Autorka: Rachel Segal Hamiltonová

Související produkty

Související články

 • KREATIVNÍ TISK

  Vizualizujte si svůj prázdninový styl

  Využijte tiskárnu Canon Zoemini 2, abyste zredukovali obsah svého zavazadla a uspořádali si ho.

 • KREATIVNÍ TISK

  Nejlepší parťáci na festival

  Zachyťte své vzpomínky na cestách s řadou kapesních fotoaparátů Canon Zoemini.

 • KREATIVNÍ TISK

  Vytvořte si vlastní knihu příběhů

  Popusťte uzdu fantazii v knize příběhů, ručně vyrobené s použitím tiskárny Canon SELPHY CP1500.

 • TISK

  Nejlepší tiskárny pro tvorbu

  Od rodinných projektů až po profesionální provedení – společnost Canon pro vás má dokonalou tiskárnu.